Evo kako će izgledati obavezni vojni rok u Srbiji: Vojnici će moći da koriste mobilni telefon, ići će kući vikendom - savetnik premijera Vučevića otkrio detalje

O obaveznom vojnom roku govorio je Miroslav Bjegović, profesor bezbednosnih nauka i savetnik premijera

Nemanja Nikolić

Nakon što je predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić kao vrhovni komandant Vojske Srbije potpisao saglasnost za obavljanje obaveznog vojnog roka u trajanju od 75 dana, sada je već izvesno da će mladići ponovo ići u vojsku.

Nakon ovakvog saznanja, u javnosti se povela polemika kako će današnje generacije "preživeti" dane u vojsci bez telefona, društvenih mreža, mamine kuhinje i slično, a samo jedan potez deli ih od takve sudbine. Premijer Miloš Vučević najavio je da će sednica Vlade sa ovom temom biti održana ove nedelje. Vojni rok u trajanju od 75 dana bi se sastojao iz dva dela - 60 dana obuke i 15 dana vežbe, a bio bi obavezan za muškarce i dobrovoljan za žene.

O obaveznom vojnom roku govorio je Miroslav Bjegović, profesor bezbednosnih nauka i savetnik premijera.

- Možda vojne veštine treba da ima svaki mladi čovek, naravno, ko to želi. Ne treba nikog terati ako neko ne želi. Ali kažem, osnovne vojničke veštine treba da stekne svako jer živimo u svetu u kojem ne znamo da li će biti svetski rat i kako će ko da preživi. Prosto da prođu neku obuku preživljavanja. Ne mislim na obuku ubijanja, nego na obuku preživljavanja u takvim situacijama. Osnovne neke pojmove da ljudi, odnosno mladi steknu o tome šta je rat i kako u ratu preživeti kao čovek. Treba svako da se oduži državi, pa ako mora, mora. Tu ništa onda ne mogu da uradim ni ja, ni on, ni niko. Sigurno da bih savetovao da svako ode da vidi kako to izgleda, da možda prođe neku osnovnu obuku, da nauči neku osnovnu disciplinu, osnovno rukovanje oružjem, svima je to potrebno. Pogotovo danas kakva su ova turbulentna vremena - naveo je profesor Bjegović.

Kurir 

Da li je 75 dana dovoljno za novu generaciju vojnika?

- Vojska je jedan deo života gde se nauče mnoge stvari koje možda negde u porodičnom domu ne možemo prvenstveno mi muški negde da prihvatimo ili da naučimo. Tako da znaju majke šta govore i mislim da je to onaj deo i onaj čin čak neke vrste obaveze prema svojoj otadžbini za ne daj Bože, kao što uvek kažemo, ako bi zatrebalo, ako bude trebalo da su svi muški spremni da sutra stanu u odbranu onoga što su nekad čuvali i stvarali naši - naveo je Bjegović.

- Ovo nije odluka koja je doneta preko noći, o ovome se razmatralo unazad već, mogu reći, desetak godina. A stvarno bih napomenuo da upravo od 2012. kada je sadašnji predsednik države Aleksandar Vučić bio ministar odbrane, imao je priliku upravo kao ministar odbrane da sagleda ono što je u tadašnjoj našoj vojsci, u našem ministarstvu odbrane, nedostajalo i ono što je trebalo da se opet unapredi ili da se učini u smislu sistema odbrane ili u smislu nacionalne bezbednosti Republike Srbije. Zato što vojska Srbije mora da jača, zašto trebaju da jačaju naši vojni kapaciteti i dan-danas možemo da čujemo kada se govori ili kada mi pričamo o jačanju naših sistema odbrane, uvek se govori da mi imamo neke potencijalne namere u smislu usvajanja ili prisvajanja tuđih teritorija, što, naravno, apsolutno nije tačno - ističe on.

Korišćenje mobilnih telefona

- Mislim da to apsolutno neće predstavljati nikakav problem, naravno, za vreme teorijske nastave i obuke neće biti dozvoljeno korišćenje mobilnih telefona, kao što to nije dozvoljeno ni u osnovnim i srednjim školama. Ali to ne znači da vojnik neće imati pravo da koristi mobilni telefon, već će to biti omogućeno za vreme slobodnih aktivnosti. I mislim da oko toga apsolutno neće postojati nikakav problem, tako da to je samo jedna, da kažem, sitnica o čemu će se naravno voditi računa. Vodiće se računa da svi ti uslovi u određenom smislu budu prilagođeni upravo ovom dobu i kako god god bi nazvali ovu tehnološku revoluciju. Znate, nekad, naravno kad nisu postojali mobilni telefoni o tome i nije bilo reči, nije bilo razgovora. Ali mislim da je to najmanji problem za jednog budućeg mladog vojnika koji će stati u stroj - rekao je profesor.

On je dodao da će vojnici naravno imati svoje slobodno vreme, i dane kada će posetiti svoju porodicu.

- Kada je reč o korišćenju slobodnih dana i odlaska kući, ne vidim ništa loše u tome da mlad vojnik vikendom ode kući - naveo je on.

Nemanja Nikolić 

"Ova odluka je u našem interesu"

- Ako nemate jaku vojsku, podložni ste mnogim stranim interesima, ne interesima sopstvenim, nego interesima onih koji žele da ostvare neku nadmoć, prevlast ili čak da vam uzmu deo teritorije, kao što se nažalost u određenom smislu i desilo sa našom Južnom pokrajinom. No dobro, kažem, tada, ali i taj potez koji je urađen, moram da kažem da je urađen na nezakonit način, zato što strateški plan odbrane koji je sačinjen 2007. nije usvojila vlada Srbije, upravo što sam rekao, oslanjajući se na borbene kapacitete naše vojske, nego ispada, ne da ispada, nego je sigurno tako, to je jedna nelegalna odluka tadašnjeg državnog vrha, samog predstavnika Tadića i tadašnjeg načelnika Generalštaba Ponoša, koji su dali, kažem, pod uticajem stranih interesa, sveli vojsku doslovno na minimum. Sadašnja odluka koja je doneta jeste prvenstveno u našem interesu, jeste u interesu jačanja naših odbrambenih kapaciteta i u interesu svakog državljanina ili građanina Republike Srbije - zaključio je Bjegović.

Kurir.rs/Blic

Preneo: M. N.

Bonus video:

This browser does not support the video element.

01:23
ZAVRŠILA FAKULTET U NEMAČKOJ, PA SA 29 GODINA DOŠLA U SRBIJU DA SLUŽI VOJNI ROK: Svaki Srbin bi trebalo da ga odsluži! Izvor: Kurir televizija