Koliko nekada nije nimalo prijatno najbolje svedoče iskustva desetina devojaka koje su se u Beogradu tokom vožnje prevozom susrele sa manijacima koji ih spopadaju, neprimereno diraju, pokazuju polni organ, a nekada i napadaju verbalno i fizički. Sada se desio novi slučaj devojke koju je na potezu od 27. marta do Admirala Geprata napao manijak u punoj 23!
- Ušla sam u 23 na stanici "27 marta" na srednja vrata. Velika je gužva je bila, i ja sam stajala ispred jednog dečka. Bio je visok i krupan. Nosio je na sebi farmerke, sivu majicu, imao je bradicu, čak bih rekla pristojnog izgleda. I jeste gužva, ali ja osetim da se on neprirodno pribio uz mene, a kako se ja pomerim malo on je non-stop tu! Pogledala sam ga par puta i on gleda negde levo, vrlo mu je neki tup pogled - počinje priču ova Beograđanka.
Vožnja je odmicala, neprijatnost je rasla.
- Znate kako je uvek tu neka gužva, i ne mrda autobus, ja samo u jednom trenutku okrenem glavu na dole, ali ka njemu i vidim otkopčan mu šlic i u tom trenutku samo sam rekla "Ajde se pomeri od mene odmah" i uskomešam se tu. Ali gužva, nemaju ljudi gde. Srećom, prilazili smo stanici, pa sam se provukla i stala između tih zadnjih i srednjih vrata. On je izašao, sačekao da svi uđu i opet ušao na srednja i pribio se uz jednu devojku na vratima iako je u tom trenutku imalo mesta - priča ona.
Kako kaže, tada joj je bio okrenut leđima, ali je videla da s vremena na vreme stavlja ruku dole, na međunožje.
- U jednom trenutku se devojka okrenula i sklonila torbu. I onda smo došli do stajališta Admirala Geprata. Ja sam izašla na srednja vrata, i krenula iza njega, on je ušao na zadnja vrata dok je pored njega stajala jedna devojka. Ja sam joj bukvalno — dok se vrata nisu zatvorila — viknula da se pazi jer je dečko manijak iza nje, a njemu potpuno otkopčan šlic i viri mu polni organ. Šta je dalje bilo ne znam, jer su se tada zatvorila vrata - zaključila ova devojka.
Kako se odbraniti od manijaka
Žene sve češće prijavljuju da su na ulici, autobusu, raznim javnim mestima po gradu, žrtve napasnika, nasilnika i manijaka. U toj situaciji, najvažnije je osloniti se na sebe, jer nikad ne znaš da li će ti neko priteći u pomoć ili će se od straha za sebe povući.
Od velike pomoći tada mogu da budu dva predmeta za saomoodbranu koja su i po zakonu dozvoljena i svako može da ih ima u svojoj torbi. To su — mini sprej suzavac i mini elektrošoker. Ali to nije sve što može da vam pomogne.
"Gasni sprejevi, kao i uređaji za izazivanje elektrošokova shodno Zakonu o oružju i municiji spadaju u kategoriju D, predstavljaju oružje za ličnu bezbednost i u tu svrhu se mogu upotrebiti", navodi se na sajtu MUP-a.
Dodaje se i da članom 26. Zakona o oružju i municiji punoletna lica mogu nositi gasne sprejeve i uređaje za izazivanje elektrošokera. Istim članom propisano je da maloletna lica starija od 16 godina mogu nositi gasni sprej.
Koliko je važno da žene umeju da se odbrane, svesni su u nevladinoj organizaciji “Dr Mil Mac”, koja već 18 godina uspešno obučava devojke i žene specijalizovanim sistemom samoodbrane, čiji je autor i glavni instruktor dr Milica Mačkić. Samoodbrana i bezbednost za žene je realan sistem samoodbrane prilagođen savremenoj ženi, kažu nam u ovoj NVO.
Zaštita na više nivoa
Što se predmeta za samoodbranu tiče, u ovoj organizaciji navode i da je po zakonu, uz suzavac i eletrošoker, dozvoljeno nositi i nož određene dužine, ali ga ipak ne preporučuju.
- Nož je veoma nezgodan i često dolazi do samopovređivanja kao i do smrtnog ishoda napadača. Preporuka je da žene, ukoliko im odgovara, izaberu ili suzavac ili elektrošoker, a da na nož zaborave - objašnjava instruktorka dr Milica Mačkić.
Parfem ili lak za kosu mogu da pomognu
Što se suzavca tiče, postoji jedan problem, a to je da ovo samoodbrambeno sredstvo, iako dozvoljeno, često ne može da se unese na koncerte, bioskope ili sportska dešavanja.
- U takvim situacijama, preporuka je da žena ima uz sebe parfem ili lak za kosu, odgovarajuće veličine, koji bi, u slučaju opasnosti, mogla, po sličnom principu primeniti kao i suzavac - savetuje dr Mačkić.
Kako efikasno upotrebiti štikle, ukosnicu, nakit...
Ona još dodaje da od improvizovanog oružja, žene mogu da se obuče i kako da u samoodbrani najefikasnije upotrebe potpetice, komad nakita, urolani časopis, ukosnicu, duge nokte, flašicu sa vodom, torbu, kišobran, a u funkciji samoodbrane.
Što se tiče različitih borilačkih veština ili sportova, dr Mačkić kaže da ne postoji idealna veština kojom bi se žene efikasno odbranile, ali program, čiji je ona autor, daje adekvatan odgovor na potencijalno opasne situacije u kojima može da se nađe svaka žena.
Naravno, žene ne treba da zaborave i da u slučaju napada, pošto se uspešno odbrane, obavezno obaveste i policiju.
Kurir.rs/Blic
Bonus video: