ANALITIČARI O SASTANCIMA VUČIĆA SA BROJNIM SVETSKIM ZVANIČNICIMA U NJUJORKU: Veliki značaj za jačanje bilateralne saradnje i ekonomskih odnosa
Sastanci predsednika Vučića na marginama Generalne skupštine UN su od izuzetnog značaja za našu zemlju, ocenjuju sagovornici Kurira
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao je brojne sastanke sa svetskim zvaničnicima na marginama Generalne skupštine UN. Sagovornici Kurira složni su u oceni da su ti razgovori od izuzetnog značaja za našu zemlju, pre svega za dalje razvijanje bilateralnih odnosa i jačanje saradnje, kako na političkom, tako i na ekonomskom nivou.
Predsednik se, između ostalih, sastao s ministrom spoljnih poslova NR Kine Vang Jijem, šefom mađarske diplomatije Peterom Sijartom, ministrom spoljnih poslova Velikog vojvodstva Luksemburg Gzavjeom Betelom, predsednikom vlade Kraljevine Norveške Jonasom Gar Stjoreom, direktorkom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalinom Georgijevom... Takođe, predsednik je prisustvovao prijemu koji su povodom Samita o budućnosti u Njujorku organizovali nemački kancelar Olaf Šolc i predsednik Namibije Nangolo Mbumba, kao i prijemu koji je priredio vicepremijer i ministar spoljnih poslova UAE, šeik Abdul bin Zajed el Nahjan.
Politički analitičar Dejan Miletić za Kurir ocenjuje da su ovi sastanci predsednika Vučića na marginama Generalne skupštine UN od izuzetnog značaja za našu zemlju.
- Ovi sastanci koje predsednik Vučić obavlja na marginama su u svim segmentima možda čak i značajniji od nastupa na Generalnoj skupštini jer oni omogućavaju da se svetski lideri u direktnom kontaktu upoznaju sa stavovima Srbije, kao i da se otvore načini za bolju saradnju, da se gradi kredibilan odnos koji mnogo znači. Istovremeno, tu je i dodatna komponenta, da se u tim susretima jasnije sagledava situacija u svetu i u kojoj meri se približavamo sukobima na golobalnom nivou. Te susrete predsednik Vučić koristi vrlo uspešno da dobro razume svetsku politiku i da učvrsti bilaterne odnose - kazao je Miletić.
I politički analitičar Srđan Graovac ukazuje na veliki značaj ovaj susreta, ukazujući da oni ne treba da nas iznenade imajući u vidu ugled predsednika Srbije.
- Ti brojni sastanci koje predsednik ima u Njujorku ne treba da nas iznenade. Mislim da je našoj javnosti jasno da je Vučićev autoritet izuzetno snažan, ne samo na evropskom već i na globalnom nivou, o čemu svedoče i brojni bilateralni sastanci koje je imao i sa kineskim i ruskim predsednikom, predsednikom Francuske, Merkelovom, Šolcom... Činjenica je da on svojim ličnim autoritetom prevazilazi autoritet zemlje, te da ima brojne kontakte na globalnom nivou. To se manifestuje i u UN i verujem da mnogi lideri žele sastanak s njim a jedan od razloga je i to što je njegov prethodni govor u UN izazvao veliku pažnju - kazao je Graovac.
Prof.dr. Mihajlo Rabrenović, stručnjak za menadžment državne uprave, za Kurir kaže da ovi susreti predsednika Vučića predstavljaju ključnu priliku za promociju strateških interesa Srbije, posebno u domenima trgovine, investicija i tehnološkog razvoja.
- Inicijative koje predsednik pokreće u ovim razgovorima omogućavaju Srbiji da privuče važne strane partnere, što je presudno za ubrzani ekonomski rast. Iz perspektive strateškog menadžmenta, ovakvi susreti predstavljaju važnu komponentu integrisanog pristupa ekonomskoj diplomatiji, gde su lični odnosi lidera i institucionalna stabilnost dve strane istog procesa, neophodne za dugoročni uspeh i razvoj Srbije na globalnoj sceni - napomenuo je Rabrenović.
Kurir.rs
Bonus video: