Lekar Vasa Pelagić dobio spomenik u Beogradu: Njegovi saveti su večni, išao na Bogoslovski fakultet, a školovao se i u Moskvi FOTO

Vasa Pelagić je među narodom najpoznatiji kao pisac.

Beograd.rs

Skulptura posvećena piscu i revolucionaru se nalazi u parku Vase Pelagića između Katićeve ulice i Bulevara oslobođenja.

Spomenik Vasi Pelagiću na opštini Savski venac podignut je 1952. godine i delo je vajara Miše Popovića, a figura prosvetitelja je predstavljena u stojećem stavu.

Spomenik se nalazi u nadležnosti Zavoda za zaštitu spomenika kulture i predstavlja nepokretno kulturno dobro. Skulptura Vase Pelagića je simbol Beograda i sećanje na jednog od začetnika moderne socijalističke misli u našoj zemlji.

Beograd.rs 

Vasilije Vasa Pelagić rođen je 1833. godine u Gornjem Žabaru u Bosanskoj Posavini, a ovo mesto i danas nosi ime po njemu, Pelagićevo. U Beogradu je pohađao Bogoslovski fakultet, a jedno vreme školovao se i u Moskvi.

Pelagić je upamćen kao prosvetitelj i lekar koji se u Srbiji među prvima zalagao za socijalističke ideje.

Beograd.rs 

Njegovi revolucionarni stavovi i kritika vlasti u Srbiji, bili su razlog što je često bio u zatvoru i izgnanstvu. Turske vlasti su ga proterale u Malu Aziju 1869. godine. Vratio se u Srbiju 1871. godine, a zbog učešća u bosanskom ustanku 1875. godine je interniran od strane austrijskih vlasti.

Beograd.rs 

Vasa Pelagić je među narodom najpoznatiji kao pisac. Autor je brojnih knjiga, članaka i brošura, koji su objavljeni i podeljeni u 250.000 primeraka. Jedno od njegovih najpoznatijih dela je „Narodni učitelj” u kom se nalaze narodna iskustva u lečenju i saveti za zdrav način života.

Knjiga „Narodni učitelj” je 1879. godine odštampana u 12.000 primeraka.

Poslednje godine života proveo je u požarevačkom zatvoru, u kom je preminuo 1899. godine.

Po ovom „narodnom učitelju” danas nosi ime jedna osnovna škola na Paliluli, ali i park u kome se spomenik nalazi. Mnogi njegovi saveti iz knjige „Narodni učitelj” se i danas mogu čuti, a ovo delo je i dalje čitano.

Kurir.rs/ gradonacelnik.rs/ A. K.