Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić zahvalila se na početku današnjeg nastavka rasprave o budžetu poslanicima vladajuće većine u parlamentu, s obzirom na to da su oni oobezbedili kvorum za početak sednice.
- Ja želim da se zahvalim narodnim posalnicima vladajuće većine u Narodnoj skupštini što ste omogućili kvorum za početak ove sedmnice. Da niste, ne bismo imali kvorum za rad. Ovo je jako relevantno. Još jedan pokazatelj na koje sve načine odugovlačite ovu sednicu. Zašto vi ljudi nećete da pričamo o litijumu, ja ne znam, ali mogu da pretpostavim, jer je onaj predlog zakona takva sramota da ja lično jedva čekam da krene ta rasprava. Tako da, hvala vam svakako što ste omogućili kvorum - rekla je Brnabić.
Vesić: Licemerje lažnih ekologa
Ministar Goran Vesić odgovorio opozicionom poslaniku Aleksandru Jovanoviću Ćuti na kritike o eventualnom iskopavanju litijuma i kontatovao da je njegova (Jovanovićeva) borba za ekologiju neiskrena.
Detaljnije pročitajte na linku ispod:
Ćuta ponovo pravi haos u Skupštini
Poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta ponovo otpužio predsednicu Parlamenta Anu Brnabić da je kupila vilu Jovanke Broz. Obvećao izvinjenje ako se utvrdi da je to što priča laž.
Detaljnije pročitajte na linku ispod:
Martinović: Objavljen javni konkurs za nabavku opreme za navodnjavanje
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović izjavio je danas da je objavljen poziv za nabavku opreme za navodnjavanje i da će poljoprivrednici moći da dobiju od 40.000 dinara do tri miliona dinara.
Martinović je to rekao na sednici Skupštine Srbije odgovarajući poslaniku stranke Srbija centar Slobodana Ilića koji je rekao da je Srbija poslednja u Evropi po navodnjavanju.
Ministar je demantovao i Ilićeve tvrdnje da aktuelnoj vlast u Srbiji Slovenci i Bosanci vode agrarnu politiku.
Poslanik Srpske napredne stranke Marijan Rističević izjavio je da je prosečan podsticaj za seljaka u Evropi 260 evra, a u Srbiji 340.
Kako je naveo, u Rumuniji je 180 evra, a u Hrvatskoj 310 evra.
Rističević je ocenio da su protesti poljoprivrednika uglavnom iz političkih razloga, a da se, kako je rekao, pokrivaju poljoprivrednim i socijalnim razlozima i da se radi o, kako smatra, političkim pritiscima.
On se založio za dalje povećanje podsticaja za poljoprivrednike i to posebno one koji se bave voćem, povrćem i stokom.
"Zato što mi to dugujemo našim potrošačima da im obezbedimo prehrambenu sigurnost, a i za državu da obezbedimo prehrambeni suverenitet i da u slučaju vojnih i ekonomskih pritisaka imamo dovoljno hrane za sebe i za okolinu", rekao je Rističević odgovarajući na izlaganje poslanika Slobodana Ilića.
Poslanik stranke Srbija srce Slobodan Ilić rekao je da vlast čini sve da uništi poljoprivredu u Srbiji i rasproda zemlju strancima.
On je zapitao da li je realno da u Hrvatskoj bude skoro duplo jeftiniji dizel za zemljoradnike nego u Srbiji.
"Poslednji smo u Evropi po navodnjavanju, a bez navodnjavanja nema uspešne poljoprivrede. Kanal Dunav-Tisa-Dunav navodnjava samo 30.000 hektara a kapacitet mu je 500.000 hektara", rekao je Ilić.
I danas rasprava o budžetu
Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas raspravu po amandmanima na predlog rebalansa budžeta za ovu godinu.
Na taj zakonski predlog podneto je 119, a na svih sedam tačaka dnevnog reda ukupno 146 amandmana. Za ovu godinu planirano je da ukupni prihodi iznose 2.173,4 milijarde dinara, što je za 132,5 milijardi odnosno 6,5 odsto više u odnosu na inicijalni budžet.
Poslanici su i juče, četvrti dan zaredom raspravljali o predloženom rebalansu budžeta.
Članovi Vlade Srbije su u parlamentu odgovarali na pitanja poslanika. Poslanici su potvrdili i mandat poslanici Mineli Kalender.
Ukupni prihodi predviđeni rebalansom iznose 2.173,3 milijarde dinara, što je za 6,5 odsto više od inicijalnog budžeta, a projektovana stopa rasta za 2024. godinu iznosi 3,8 odsto BDP-a. Između ostalog, povećavaju se sredstva za poljoprivredu, a budžet za taj sektor iznosiće 7,3 odsto budžeta, dok je za kapitalne investicije izdvojeno ukupno 706,2 milijarde dinara.
Takođe, kako je rečeno, izdvajanja za prosvetu veća su za 12 milijardi dinara, za zdravstvo 28,7 milijardi dinara, dok je budžet Ministarstva zaštite životne sredine veći za 3,1 milijardu dinara.
(Kurir.rs/RTS)
Bonus video: