Mlađe generacije ne žele teretanu, ni besplatan ručak na poslu: Tražesamo jedno, ali mnogi poslodavci to ne mogu da ispune
Fleksibilnost u modelu rada u radnom vremenu nešto je što mladi traže, ali mnogi poslodavci to ne mogu da ispune.
Rad na daljinu dostigao je vrhunac popularnosti tokom pandemije. Mnoge kompanije pokušavaju da vrate zaposlene u kancelarije, ali ne baš uspešno. Hibridni rad, koji je doživeo procvat širom planete nakon pandemije koronavirusa, u nekim kompanijama prihvaćen je kao novi standard.
Miloš Turinski iz Infostuda navodi za RTS da mlađe generacije danas više žele da rade od kuće i potpuno drugačije pristupaju radnim mestima i obavezama nego neke starije kolege.
"Mlađe generacije, rođene početkom 2000-ih, odrasle su na internetu, mobilnom telefonu, tabletu, laptopu. Njih teško možete da ubedite da neki posao koji se radi iz kancelarije ne može da se uradi s nekog drugog mesta", ukazuje Turinski.
Mnoge kompanije nude pogodnosti kako bi privukle zaposlene da se nakon nekoliko godina rada od kuće vrate u kancelarije. Nude teretanu, besplatan ručak na poslu, redizajniraju svoje kancelarije kako bi povratak bio privlačniji radnicima... Međutim, mlađim generacijama ništa ne može da zameni rad od kuće.
Miloš Turinski je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekao da mlađe generacije imaju tendenciju da traže fleksibilnije radne uslove, uključujući rad od kuće i balans između privatnog i poslovnog života.
"Rođeni početkom 2000. odrasli su na internetu, mobilnom telefonu, tabletu, laptopu. Njih teško možete da ubedite da neki posao koji se radi iz kancelarije ne može da se uradi s nekog drugog mesta", ukazuje Turinski.
Mladi traže upravo te fleksibilnosti od poslodavca, dodaje on, kao što je radno vreme zato što im je veoma stalo da balansa između privatnog i poslovnog, a pandemija nam jeste zaista omogućila bar da testiramo rad od kuće.
"Hibridni rad se zadržao u kompanijama – par dana u nedelji radi se od kuće, par dana u kancelariji zato što je ipak neophodno da imate neki živi kontakt s kolegom, timom s kojim radite, da osetite i vi da ste jednostavno deo neke šire grupe", navodi Turinski.
Fleksibilnost u modelu rada u radnom vremenu nešto je što mladi traže, ali mnogi poslodavci to ne mogu da ispune.
"Poslodavci moraju da shvate da je ovo novo vreme, tako da moramo da radimo na prilogođavanju između novih generacija koje dolaze i poslodavaca koji nude određene radne uslove", ukazuje Turinski.
Ističe da su dosadašnja istraživanja pokazala da je na mnogim radnim mestima čak i produktivnost mnogo veća tokom rada od kuće.
Valjda zato što su ljudi opušteniji, zato što znaju da treba da se posvete radu u određenom vremenu koje je potrebno da se završi posao i da teže ciljevima koji su im u rasporedu, zaključio je gost Jutarnjeg programa.
(Kurir.rs/RTS)