Film "Dara iz Jasenovca" ponovo je u centru pažnje, a ovog puta jer je američki gigant filmske industrije Amazon Daru iz Jasenovca predstavio kao hrvatsku devojčicu.
Na ovu temu za Kurir televiziju govorila je Natašu Drakulić, scenaristkinja i književnica, kao i predsednik Udruženja Krajišnika Srbije Mile Bosnić.
- Amerikanci u filmovima često mešaju Srbe i Hrvate, nismo im bitni. Mislim da ovo nije nenamerno, a verujem da će se pravni tim baviti ovime, bez obzira da li je namerno ili slučajno. Neznanju o ratovima možemo se boriti kroz kreiranje, kroz film i informisanje - rekla je Drakulić.
Bosnić je prvo istakao da iako se ne smatra genocidom, stradanje Srba je bilo ogromno:
- Ja mislim da je ovo bilo namerno. Prvo, pisalo da je žrtva Holokausta, a to su Jevreji, Dara je bila žrtva genocida. Nezapamćena je količina i načini stradanja u ljudskom rodu, kakav su tada Srbi doživeli, a mučenje i ubijanje se izvodilo na preko 200 načina.
Jelena Buhač Radojičić, koja je preživela logor i smatra se pravom Darom iz Jasenovca, je za Kurir televiziju prokomentarisala ovu situaciju:
- Oni su verovatno pobrkali lončiće. Ja jesam iz Hrvatske, ali sam Srpkinja koja je bila u logoru, i zato sam ovako i nastradala, kao 12.000 dece. Ja mislim da su upućeni i da znaju kojeg je porekla Dara iz Jasenovca. Nisu oni toliko ograničeni da ne znaju da je to bilo selo Jablanac. Meni žao što smo mi svi isti, svi smo ljudi, a razlikujemo se po tome što počinje da se priča neistina i ne žele da prihvate kada su pogrešili.
- Snimaju se filmovi, pišu se knjige, to je bitno.Kažu da je 12.000 dece spašeno, ali oni su samo fizički spašeni, ali im je ukraden identitet - istakao je Bosnić.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs