"KAZNENE MERE UVEDENE PRIŠTINI NISU IMALE ŽELJENI EFEKAT" Britanski diplomata o dijalogu Beograda i Prištine, i zašto su važni američki izbori

Ijan Bankroft, pisac i bivši britanski diplomata, upoznat sa situacijom na Zapadnom Balkanu i južnoj srpskoj pokrajini, kaže da se govorilo o dodatnim merama ako Kurti nastavi da forsira otvaranje mosta na Ibru, ali one nemaju odjek kod biračkog tela

Shutterstock

Bivši britanski diplomata Ijan Bankroft ocenio je da Kosovo i Srbija trenutno "čekaju" izbore u Sjedinjenim Američkim Državama kako bi videli ko će preuzeti vođenje Bele kuće.

„Trenutno ne postoji proces dijaloga“, rekao je on u intervjuu za Balkan insajt.

Na osnovu ove činjenice, upućen u dinamiku na Zapadnom Balkanu, naglašava da se treba nadati da ova situacija „ne dovodi region u nasilni incident na terenu“.

Bankroftje tokom intervjua naglasio da kaznene mere Evropske unije koje su uvedene Kosovu „u stvari nisu imale željeni efekat“.

„Govorilo se o dodatnim merama ako Kurti nastavi da forsira otvaranje most na Ibru, ali one nemaju odjek kod biračkog tela. Oni mogu da rade u korist Kurtiju, što će on izračunati pre izbora u februaru“, dodao je on.

Kurir  Most na Ibru

 S druge strane, Bankroft smatra da "nema podsticaja EU" koji bi mogao da izvuče ustupke od Srbije.

„Vučić je dosta javan i jasan šta misli o izgledima Srbije za članstvo, tako da bez tih pokretača, tih podsticaja, nijedna strana nema podsticaj da ide napred u dijalogu", ocenio je Bankroft i trenutnu situaciju okarakterisao kao situaciju "kupovine vremena".

"Ljudi čekaju da vide ko će pobediti na predsedničkim izborima u SAD, kako će izgledati tim za dijalog u budućnosti", dodao je on, a kada je reč o Kosovu, smatra da zavet Srbije da nikada neće priznati nezavisnost znači da se ovo pitanje može svakodnevno iskorišćavati za političku korist.

„Kada bi postojao modus operandi između Kosova i Srbije po kojem Srbija formalno ne priznaje nezavisnost, već tretira Kosovo kao poseban suvereni entitet, onda biste možda imali bolju osnovu gde ne bi bilo istih iskušenja da se naoružava i dovede ova pitanja se vraćaju u prvi plan“, rekao je Bankroft.

Krajnji cilj bi trebalo da bude pristupanje EU za ceo region, brisanje granica, omogućavanje ljudima i robi da se slobodno kreću i unapređenje ekonomije. Ali, rekao je Bankroft, „mislim da su izgledi prilično slabi“.

Kurir.rs / Kosovo onlajn