Dušan i Stojan Rajić iz Dijabetes revolucije na Fejsbuk profilima su naveli da su studirali na Visokoj sportskoj i zdravstvenoj školi u Beogradu, što narod lako može da dovede u zabludu da su studije i završili, odnosno da su stekli diplomu, a nisu!
Kako bi ovaj vid manipulacije mogao da usmeri na pogrešno razmišljanje? Ukoliko je neko nešto studirao, ali to nije završio, zašto onda ima potrebe da uopšte na tome potencira kad nije stekao zvanje?!Jednostavno, on tamo kao da nije ni bio!
Ali, kada pogledate profile odraslih osoba koje se pritom predstavljaju kao personalni treneri i za koje piše da su studirali na Visokoj sportskoj i zdravstvenoj školi u Beogradu, lako može da se pomisli da su to i završili.
- Uvidom u našu dokumentaciju dostavljamo vam tražene informacije. Dušan Rajić nije završio Visoku sportsku i zdravstvenu školu. Upisan je školske 2008/09. godine na studijski program Sportski trener, smer Rekreacija, i odslušao je treću godinu studija. Studije traju tri godine. Stojan Rajić je takođe školske 2008/09. godine upisan na studijski program Sportski trener, smer Rekreacija, i odslušao je treću godinu studija - navode iz Visoke sportske i zdravstvene škole u odgovoru Kuriru.
Prošlo je više od 15 godina otkako imaju indeks, diplomirali nisu, a to ih ipak ne sprečava da stavljanjem imena škole pored svog imena na društvenim mrežama lako obmanu ljude da su stekli akademsko obrazovanje.
Prof. dr Zorica Mršević sa Fakulteta za evropske pravno-političke studije, sociolog, kaže za Kurir da se isticanjem ovakvih informacija na mrežama stvara lažna slika, a ljudi dovode u zabludu.
- Ovde je pre svega reč o lažnom predstavljanju, jer kakav smisao ima navoditi da si studirao ako to nisi i završio. To je na neki način lažna informacija, koja javnost dovodi u zabludu, a nažalost, na društvenim mrežama to je široko rasprostranjeno. Ima toliko tih koji žele da se predstave da su nešto što nisu, a najčešći razlozi su želja za promocijom, boljim pozicioniranjem i, naravno, zaradom - kaže Mrševićeva i dodaje da je vrlo važno biti oprezan kad su društvene mreže u pitanju, jer one često daju nerealnu sliku.
Podsetimo, Rajići su bez ikakvog povoda objavili naslovnu stranu Kurira od 1. septembra (više od dve nedelje nakon što se pojavila na kioscima), s tekstom koji je napisala Jelena S. Spasić o senzorima za obolele od dijabetesa, u kojem citira ministre zdravlja Zlatibora Lončara i turizma i omladine Huseina Memića, čije dete inače ima dijabetes. Tvrdili su tada Rajići da je Kurir pokrao njihove zasluge u borbi za decu s dijabetesom.
Tad je krenulo targetiranje i progon, objavljivanje slika Jelene S. Spasić, pominjanje sekire... Ali neće nas zaplašiti! Pokazali smo da navodni borci za decu i obolele od dijabetesa, koji su za to na papiru osnovali udruženje, ništa nisu uradili za decu. Sve to vreme Dušan Rajić reklamira i favorizuje isključivo senzor jednog proizvođača, prodaje svoju "zdravu" hranu i jelovnike koje sastavlja, drži treninge... I sve to vreme vređa doktore endokrinologe da nemaju pojma.
BONUS VIDEO