Kao jedan od uzroka muške omladinske aseksualnosti i drastičnog opadanja procenta testosterona, ekspert kog je žutara Blic pozvao da rasvetli stav naveo je sledeće, citiram: „Telefoni i digitalni sadržaji postali su toliko dominantni da mladići više obraćaju pažnju na ekrane nego na devojke oko sebe.“
Dibidus tačno. Mada bih ja otišao i korak dalje i napisao: „Ne samo da ne obraćaju pažnju na devojke nego ni na svet oko sebe.“ O pitanju od 1.000.000.000 piksela: zašto je tome tako, postoji nekoliko škola mišljenja, od kojih ćemo danas obratiti pažnju na tri. Prvo na „našu a svetsku“, baziranu na „srpskom stanovištu“, čiji nas predstavnici uveravaju da je nam je „kolektivni zapad“ smišljeno poturio informatičke tehnologije, telefone, Vibere i Tvitere s ciljem da aseksualizuje srpske mladiće i da im smanji nivo testosterona.
Sve će vam to raskrinkavači belosvetskih zavera, srpski mislioci sa dna kace, podastreti - a kako? - kako drugačije nego preko Vibera, Tvitera, Vocapa ili - ovo je rezervisano sa staru nacionalnu gardu - preko e-portala Nove srpske političke misli.
Druga škola je proistekla iz mog ličnog iskustva. Dok bejahu one paklene vrućine, čitave dane sam provodio pod klimom, poprilično se dosađivao i u jednom momentu me đavo navrati da dosadnu razbijem razgledanjem www.Youtube. Do tada sam gledao samo youtubske sadržaje procurele na portale i društvene mreže, pa sam se zapanjio količinom i raznolikošću sadržaja koje www. nudi.
Šta da vam kažem. Sedam punih sati sam proveo gledajući video-klipove o temi koja me je zakopkala, dočim me je Youtube, dokonavši šta me interesuje, zasipao sve novijim materijalima, a ja sam - kad sam, ponukan ponekim poslednjim zrnom razuma, ugasio www.Youtube - osetio neku tešku teskobu, apatiju, a pošto mi je testosteron ionako odavno prdnuo u čabar, hemoglobin mi je zacelo bio opao za 20%.
Narodski rečeno: posle sedam sati Youtuba nisi ni za qwrz. Kakav crni seks.
Postoji i treća škola, koju ćemo predstaviti u našoj današnjoj i sutrašnjoj kolumni. To je škola Pola Virilija, koji je, dok su telefoni, Viberi, Tviteri i Youtubovi još bili u fazi ekspres lonca, video šta se iza brda valja i na šta će stvar izaći. Gledaću da što više pojednostavim. Čisto da i ja razumem. Kužite, stari moji.
Ukratko, Pol Virilio je pisao/govorio - tj. džaba krečio - da će globalno umrežavanje u tzv. realnom vremenu razoriti vremenski sled (čitaj: realnost) tako da će se - kad e-Rogonja dođe po svoje (a došao je) - sve što se događa istovremeno događati i onom kome se događa i celom svetu. I obratno. Ono što se bude događalo celom svetu događaće se svakom pojedinačno. Kako je to moguće - i da li je uopšte moguće - o tome se možete obavestiti u našoj sutrašnjoj kolumni „Kultura trenutačnosti“.
Svetislav Basara