Turska je i ekonomska zemlja u ekspanziji, do sada je kod nas bila prisutna uglavnom u tekstilnoj industriji, ali vrlo brzo biće u situaciji da dodatno ulaže, kaže nekadašnji ambasador u Turskoj i šef diplomatije Vladislav Jovanović.
Kaže da je ta zemlja svoj uticaj već proširila u Africi, i na Bliskom istoku, a pokušava da uđe i u BRIKS iako je članica NATO-a.
"Turska pored stolice na Zapadu želi i stolicu na Istoku, i to je deo njene tradicije", rekao je Jovanović.
Turska je trenutno u ekonomskim problemima, pre svega zbog razornog zemljotresa ali će to vrlo brzo savladati, smatra Vladislav Jovanović.
"Turska se može otvoriti i za ambicioznija ulaganja u našu zemlju, a i mi želimo da se pojavima kao investiciona zemlja i u regionu ali i u Africi", kaže Jovanović.
Naglašava da Turska ima uticaj na Balkanu i na Bliskom istoku, ali i u Rusiji i da je vrlo važno da imamo dobre kontakte sa takvom zemljom.
Uloga Turske u bezbednosnoj komponenti
Kada je reč o vojnoj saradnji, iako mi Turskoj zameramo što je priznala Kosovo i počela da isporučuje oružje tzv. oružanim snagama to ne treba da bude ograničavajući faktor za saradnju, jer bi razvijanjem saradnje i na tom planu devalvirali te poteze prema Prištini.
"Na čelu Kfora trenutno je turski general, a ne treba zaboraviti da je Kfor ispostava NATO-a na Balkanu", podsetio je Vladislav Jovanović.
I pored istorijskih veza Turske sa Albancima bivši šef diplomatije smatra da će i Turska kao i SAD shvatiti da joj je značajnija saradnja sa Srbijom.
"Blagoslov Srbije nikada neće stići kada je reč o nezavisnosti Kosova, i SAD će to vremenom početi da shvata. Bolje je zadržati veće nego institirati na manjem", istakao je Jovanović.
Podseća i na pitanje Kurda za koje kaže da Srbija ništa nije učinila da Turskoj oteža na tom pitanju.
"Turska ima mnogo veću teritoriju koja ima separatističke ambicije nego što je to Kosovo, i verujem da će se oni vremenom distancirati od Kosova", rekao je za RTS Vladislav Jovanović.
Kurir.rs/RTS