UBILI VIŠE OD 300 LJUDI, MEĐU KOJIMA I DECU: Da se ne zaboravi! Nemački pogrom u Krivoj Reci iz 1942. godine jedan je od najsvirepijih u Drugom svetskom ratu

Opština Aleksandrovac

Na spomen obeležje žrtvama nemačkog terora u podkopaoničkom selu Kriva Reka predstavnici opština Brus i Aleksandrovac, kao i veći broj žitelja ovog kraja, položili su vence i cveće.

U ime opštine Aleksandrovac venac su položili predsednica Jelena Paunović i predsednik Skupštine opštine Milan Minić.

Opština Aleksandrovac 

Tog 12. oktobra 1942. godine nemački vojnici iz zloglasne 7. SS divizije "Princ Eugen" i Bugari su na zverski način ubili između 300 i 320 žitelja Krive Reke i okolnih sela, žive ih spalivši u seoskoj crkvi Svetih Petra i Pavla. Među njima je bio veći broj dece i odojčadi, a krvavi pir su nastavili i 13. oktobra. Najmlađa žrtva je bila stara svega mesec dana, a najstarija je imala 80 godina.

Opština Aleksandrovac 

Prema mišljenju vojnih eksperata, zločin u Krivoj Reci predstavlja jedan je od najsvirepijih u Drugom svetskom ratu, a ničim nije bio izazvan od meštana potkopaoničkog kraja.

Dobrica Ćosić je u svom romanu "Deobe", za koji je dobio NIN-ovu nagradu 1961. godine, motiv spaljivanja meštana u seoskoj crkvi opisao prema događajima iz Krive Reke.

Opština Aleksandrovac 

Spomenik nevinim žrtvama iz Krive Reke podignut je tek 12. oktobra 2011. godine.

Udruženje građana za zaštitu prirode i negovanje Srpskog nasleđa „Rajko od Rasine“ od 2017. godine organizuje Bruski marš, memorijalnu manifestaciju, šetnju od centra Brusa do Krive Reke, gde se odaje počast žrtvama.

Opština Aleksandrovac 

Bruski novinar i književnik Goran Minić je 2017. godine objavio knjigu "Kazivanja o Krivoj Reci kopaoničkoj", u kojoj je objavio svedočenja preživelih građana.

Reditelj Goran Erčević je snimio film „Plač prazne kolevke“ u kojem je govorilo osmoro preživelih.

Kurir/Ž. Milenković