DIREKTOR KANCELARIJE ZA JAVNU I KULTURNU DIPLOMATIJU ARNO GUJON: Švajcarski nedeljnik Veltvohe nazvao Srbiju čudom Balkana

Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon je izrazio zahvalnost nedeljniku "Veltvohe" koji izlazi u Švajcarskoj, zbog njihovog teksta pod nazivom "Srbija - čudo Balkana"

foto: Kosovo Online

Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon se zahvalio švajcarskom nedeljniku „Veltvohe“ koji je u svom najnovijem broju objavio poseban dodatak „ Srbija – čudo Balkana“.

Nedeljnik „Veltvohe“, sa tradicijom drugom 91 godinu postojanja, ističe uspehe Srbije potkrepljene tekstovima o istaknutim ličnostima iz ekonomskog, političkog, kulturnog i javnog života, dok je posebna pažnja posvećena srpskoj istoriji, izazovima i žrtvama koje je srpski narod podneo tokom ratova 20. veka.

Poseban deo je posvećen Kosovu i Metohiji, gde se navodi da je to kolevka nacije kao što je izvorna Švajcarska za Švajcarce. List piše da su mnoge pravoslavne crkve i manastiri na Kosovu porušeni i spaljeni od strane albanskih ekstremista, a da su mnogi od tih objekata bili stari vekovima.

„Ovakav objektivan i detaljan način predstavljanja Srbije doprinosi boljem razumevanju naše zemlje u međunarodnoj javnosti, posebno na nemačkom govornom području. Prepoznat je napredak Srbije u oblasti ekonomije, infrastrukture i digitalizacije. Posebno se zahvaljujem na isticanju istorijske borbe srpskog naroda za slobodu, kao i na pažnji posvećenoj ličnostima poput Nikole Tesle, Novaka Đokovića i Aleksandra Vučića koji svojim vrednim radom i talentom predstavljaju Srbiju u najboljem svetlu“, rekao je Gujon.

U dodatku se podseća i na ekskluzivni intervju predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je “Veltvohe” objavio početkom juna kada je izazvao veliku međunarodnu pažnju svetske javnosti.

Urednik i istoričar Kristof Mergeli napisao je autorski tekst pod naslovom „Srbi junački narod“ u kojem objašnjava istorijske sukobe na Balkanu, od bitke na Kosovu, preko Balkanskih ratova, Prvog i Drugog svetskog rata, do Nato agresije 1999. godine. Mergeli je takođe posvetio članak jednom od najvećih svetskih naučnika Nikoli Tesli, u kojem piše kako je srpski genije promenio svet. Osvrnuo se i na ulogu profesora Arčibalda Rajsa, švajcarskih lekara i medicinskih sestara i njihovu pomoć srpskoj vojsci i narodu u Balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu.

„Želim da se zahvalim našem ambasadoru u Bernu Goranu Bradiću i njegovom zameniku Bojanu Stojanoviću koji su uložili veliki trud i pružili sve potrebne informacije na nemačkom jeziku kako bi ovaj dodatak posvećen Srbiji bio kompletan. U narednom periodu Kancelarija za javnu i kulturnu diplomatiju će nastaviti dobru saradnju sa Ministarstvom spoljnih poslova sa ciljem da predstavimo na što bolji način Srbiju u svetu“, zaključio je Gujon.

Značajan deo ove publikacije posvećen je našem najboljem teniseru svih vremena Novaku Đokoviću. Iscrpan tekst napisao je novinar Tom Kumer, ističući njegove uspehe i karakter, nazivajući ga „teniskim ratnikom izuzetne snage“.

Kurir.rs/Prenosi: A.Ć.

  Bonus video:

This browser does not support the video element.

Arno Gujon  Kurir/Nemanja Nikolić