"Intelovi procesori su opasnost po nacionalnu sigurnost" Kineski bezbednjaci traže hitnu istragu

Kinesko udruženje za sajber bezbednost (CSAC) iznelo je zabrinutost zbog navodnih ranjivosti u Intelovim CPU čipovima, tvrdeći da američki proizvođač predstavlja ozbiljne rizike po nacionalnu bezbednost.

Shutterstock

Proizvodi kompanije Intel koji se prodaju u Kini preporučeni su za bezbednosnu proveru od strane lokalnih zvaničnika koji tvrde da američki proizvođač čipova predstavlja “ozbiljne rizike” za nacionalnu bezbednost.

U saopštenju u sredu uveče, Kinesko udruženje za sajber bezbednost (CSAC) iznelo je navodne ranjivosti u Intelovim CPU čipovima, tvrdeći da nedostaci u kvalitetu proizvoda i upravljanju bezbednošću pokazuju “neodgovoran stav prema svojim kupcima”.

Shutterstock 

CSAC je dalje optužio Intel za korišćenje funkcija daljinskog upravljanja za nadzor korisnika uz tajno instaliranje “zadnjih vrata” i za neuspeh u rešavanju nedostataka koje su prijavili korisnici.

Daniel Newman, izvršni direktor The Futurum Group, primetio je da bezbednosna provera dolazi usred povećanih tenzija između Kine i SAD u pogledu kontrole čipova i vođstva u oblasti veštačke inteligencije.

“S obzirom na nedavne izazove Intela, događaj je verovatno dobro orkestriran jer se Intel suočava sa brojnim tržišnim izazovima i sada mora da se bavi time što Kina vrši pritisak na njegov značajan prihod i tržišni udeo u regionu”, rekao je Newman.

Shutterstock 

Kina je činila 27,4% Intelovog prihoda u 2023. godini, što je čini vitalnom za poslovni rezultat kompanije u vreme kada se njene akcije bore nakon slabih zarada i otpuštanja.

Međutim, prema američkoj politici o čipovima, kompaniji je ograničen izvoz nekih od njenih najnaprednijih proizvoda kineskim klijentima. Takođe joj je potpuno zabranjeno slanje određenim kineskim klijentima.

U svom saopštenju, CSAC je naveo da je Intel takođe bio jedan od najvećih korisnika Zakona o čipovima i nauci administracije predsednika Bajdena, za koji kaže da je nerazumno isključio i potisnuo kinesku industriju poluprovodnika.

Shutterstock 

CSAC je takođe izrazio nezadovoljstvo zbog toga što kompanija zahteva od svojih dobavljača da ne koriste radnu snagu ili proizvode iz kineske regije Sinđijang. Američki zakon zabranjuje uvoz iz te regije pod pretpostavkom da su sva dobra proizvedena tamo rezultat prinudnog rada.

Intel je ranije upozorio da bi izvozna ograničenja prema Kini mogla naštetiti njegovoj prodaji.

Kao deo poteza za suprotstavljanje američkim ograničenjima i izgradnju samodovoljnosti u čipovima, Kina je navodno već usmeravala neke od svojih najvećih telekomunikacionih operatera da prestanu sa korišćenjem stranih čipova iz kompanija poput Intela.

Peking verovatno prati plan sličan strategiji koju je koristio protiv američkog giganta čipova Micron prošle godine — niz akcija koje su imale višemilijardni uticaj na tržište poluprovodnika — rekao je Newman iz Futuruma.

Shutterstock 

Prošle godine, kompanijama koje su smatrane delom kineske “kritične informacione infrastrukture” zabranjena je kupovina Micronovih proizvoda.

Istraga koju je sprovela Kineska uprava za sajber prostor zaključila je da Micronovi proizvodi predstavljaju “probleme mrežne bezbednosti” i pretnje nacionalnoj bezbednosti.

Intel je u objavi na svom zvaničnom WeChat nalogu u četvrtak rekao da je primetio izveštaj CSAC-a i da je uvek stavljao bezbednost i kvalitet proizvoda na prvo mesto. “Održaćemo komunikaciju sa relevantnim vlastima kako bismo razjasnili relevantna pitanja i demonstrirali našu snažnu posvećenost bezbednosti i kvalitetu proizvoda”, dodao je.

Izvor: NBC/Benchmark/Kurir/Darko Mulic