SOF JE JEDNA OD NAJMISTERIOZNIJIH JEDINICA NA SVETU I USKORO BI MOGLA STIĆI U UKRAJINU Svi detalji o moćnoj Kimovoj vojsci koja je uzburkala svetsku javnost

Koliko je jaka vojska Severne Koreje

STR / AFP / Profimedia

Ukrajina je upozorila na ozbiljan rizik od eskalacije s obzirom na to da je sve verovatnije da će elitni severnokorejski vojnici stići u pomoć ruskim trupama na bojištu. Prema navodima ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i južnokorejskih obaveštajnih službi, približno 10.000 severnokorejskih vojnika spremno je da se pridruži ruskoj vojsci.

Video objavljen u petak prikazuje dolazak severnokorejskih trupa u ruske baze na dalekom istoku zemlje, gde su preuzeli vojnu opremu u dugim redovima. Prema izveštajima, 1500 specijalaca već je prebačeno u lučki grad Vladivostok, a dalje raspoređivanje vojnika očekuje se u bliskoj budućnosti.

Šef ukrajinske vojne obaveštajne službe, Kirlo Budanov, izjavio je da će oko 2600 severnokorejskih vojnika biti poslatso u borbu u ruskoj regiji Kursk do 1. novembra. Snage za specijalne operacije Severne Koreje (SOF), koje su među najtajnovitijim jedinicama te vrste, poznate su po svojoj lojalnosti i visokom stepenu obuke, ali im nedostaje napredna vojna oprema, piše Telegraph.co.uk.

Prema izveštajima, osoblje koje je navodno poslato u Vladivostok dolazi iz redova severnokorejskih specijalnih snaga (SOF) od približno 200.000 ljudi, koje su prvenstveno fokusirane na ispitivanje i testiranje južnokorejske odbrane. Prema južnokorejskoj obaveštajnoj službi (NIS), ovim vojnicima su date ruske vojne uniforme, oružje i lažne legitimacije, a očekuje se da će biti raspoređeni u Ukrajinu nakon što završe obuku i prilagođavanje.

NIS je izjavio kako izgleda da je ovaj potez pokušaj prikrivanja činjenice da severnokorejske trupe učestvuju sukobu, prikazujući ih kao ruske vojnike. Ukrajinski ministar spoljnih poslova, Andrij Sibiga, istakao je u subotu kako prisutnost severnokorejskih vojnika predstavlja "veliku pretnju daljoj eskalaciji".

Uprkos njihovoj lojalnosti Pjongjangu, ostaje nejasno kakvu će tačno ulogu imati severnokorejske specijalne snage, koje ne govore ruski, na ukrajinskom istočnom frontu. S obzirom na to da je sukob postao rat iscrpljivanja, to nije tipičan teren za tajne misije kakve obično izvode specijalne jedinice.

Za razliku od ostalih vodećih specijalnih službi na svetu, vrlo malo se zna o operacijama severnokorejskih specijalnih snaga (SOF).

Analitičar Maksvel Goldštajnn iz Grej Dinamiksa, obaveštajne konsultantske kompanije sa sedištem u Londonu, opisao je SOF kao "vrhunski obučene trupe opremljene najboljom dostupnom opremom za opasne, ali ključne misije". Prema njemu, SOF poseduje 12 lakih pešačkih brigada, tri izviđačke jedinice specijalizovane za operacije iza neprijateljskih linija, tri vazdušno-desantne divizije te tri opšte snajperske jedinice, uz dodatne snajperske brigade ko je su uz vazdušne i pomorske snage.

Zanimljivo, procenjena veličina SOF-a, koja iznosi oko 200.000 ljudi, prilično je neobična u poređenju sa međunarodnim standardima. Na primer, britanski SAS ima samo oko 500 aktivnih pripadnika, dok američki Delta Fors broji oko 2000 operativnih članova.

Izveštaj američke odbrambene obaveštajne agencije iz 2021. opisalo je severnokorejske specijalne snage (SOF) kao visoko obučene i motivisane, s pristupom najboljoj opremi koja je dostupna državi poput Severne Koreje, uključujući i hemijske i biološke agense. Međutim, u izveštaju se takođe ističe da, u poređenju s opremom drugih svetskih SOF jedinica, severnokorejska oprema zaostaje te im nedostaju sofisticirani artikli poput napredne komunikacijske opreme, opreme za obradu signala i specijalizovanih eksploziva.

Ahmed Hasan, izvršni direktor Grej Dinamiks, naglasio je da se severnokorejski SOF smatra "posebnim" prema severnokorejskim vojnim standardima, ali ne prema standardima NATO-a ili ruskih specijalnih snaga. Prema njegovim rečima, SOF su u sredini tabele, ocenjujući ih kao "snagu 5" gde bi ocena deset bila za elitne jedinice poput Delta Fors ili SAS.

Hasan je dodao da severnokorejsko razumevanje specijalnih operacija nije uporedivo s NATO standardima. U njihovom kontekstu, termin "specijalne operacije" više se odnosi na bilo što što prevazilazi zadatke redovnih vojnika.

Profesorka Hejzl Smit, vodeća stručnjakinja za Severnu Koreju sa Univerziteta SOAS, pozvala je na oprez u vezi s tvrdnjama južnokorejske obaveštajne službe da će severnokorejske specijalne snage uskoro biti raspoređene u Ukrajini. Istakla je da su se neke prethodne obaveštajne procene pokazale "spektakularno pogrešnim".

- Vrlo je teško potvrditi tačnost tih tvrdnji - rekla je Smit.

Dodala je da bi, ako vojnici zaista budu poslati, verovatno bili iz redova specijalnih operacija jer Severna Koreja ne može da rizikuje slanje vojnika koji služe određeni rok zbog straha od bekstva. Vojnici specijalnih snaga smatraju se lojalnijima vladi.

Smit je takođe naglasila da je istočni front u Ukrajini neprikladan za specijalne operacije, posebno za vojnike koji ne govore ruski jezik.

Prema istoričaru i analitičaru ruske kulture, Ianu Garneru, Kina, najveći saveznik Severne Koreje, trenutno ne pokazuje preveliku zabrinutost zbog podrške Rusiji. No, istorijski gledano, Peking se protivio bilo kakvim potezima Pjongjanga koji bi mogli da destabilizuju kineske spoljne odnose, posebno njene važne trgovinske odnose sa Zapadom. Severna Koreja je za Kinu strateška tampon zona između nje i Južne Koreje, saveznice SAD-a.

U subotu su SAD najavile sankcije protiv kineskih kompanija povezanih s proizvodnjom dronova koji su korišćeni protiv Ukrajine. No, Garner je za Telegraph.co.uk izjavio kako bi Kina, ako odluči da sprečiti konačno raspoređivanje severnokorejskih trupa u Ukrajinu, mogla da blokira tu inicijativu.

Prema Garneru, Rusija ima vrlo malo toga da ponudi Severnoj Koreji u poređenju sa Kinom, pa bi Peking mogao da sprečiti te trupe da uopšte budu raspoređene na frontu ako bi smatrao da se to kosi s kineskim strateškim i sigurnosnim interesima.

(Kurir.rs/Telegraph.co.uk)