Slike tinejdžerke koja na koncertu Eminema u sred bela dana pruža mladiću oralni seks obišla je svet zahvaljujući Tviteru, Fejsbuku i Instagramu, a devojka je završila u bolnici zbog psihičkog sloma izazvanog zlostavljanjem na društvenim mrežama.
Naime, zbog narušavanja pravila ovih društvenih mreža, internet gigatni su se bacili u potragu za svima koji su šerovali eksplicitne fotografije. Sporni snimci nastali su u subotu na Eminemovom nastupu u Irskoj, a već u nedelju su postali viralni.
Na Tviteru je zaživeo haštag #slanegirl, a stranica “Slane Girl“ na Fejsbuku sakupila je više od 8.000 pratilaca pre nego što je ugašena. Pošto je policijskim izveštajem utvrđeno da tinejdžerka sa slike ima 17 godina, postalo je jasno da će onaj koji je fotografije načinio i postavio ih na Internet morati da odgovara za rasturanje dečije pornografije - kad i ako ga policija uopšte uhvati.
Pored slike koja prikazuje čin oralnog seksa, kružila je i druga, manje eksplicitna, na kojoj se dvoje mladih ljube. Za to vreme, devojka sa slike nalazi se u bolnici u stanju teškog emotivnog rastrojstva.
Cenzurisana verzija fotografije koja je pod imenom "Slane Girl" obišla svet
"Uništena je. Doveli su je u bolnicu u jako lošem psihičkom stanju, pa su morali da joj daju lekove za smirenje. Emotivno je slomljena i zbunjena zbog svega što se desilo", prenose britanski mediji.
"U svetu moderne seksualnosti, javni oralni seks se kao sramota očigledno stavlja na teret ženi, dok se muškarci u tome uglavnom tretiraju kao neutralni. Ako devojku uhvate u ovakvom činu, ona će biti obeležena žigom srama, dok će za muškarca većina pomisliti da se, jednostavno, ponaša kao muškarac i njegova reputacija će ostati neukaljana", kaže u svojoj analizi ovog događaja novinarka Sara Ditum.
Sajber zlostavljanje je fenomen koji paralelno sa ekspanzijom društvenih mreža poslednjih godina prerasta u epidemiju. Poslednja tragedija prouzrokovana maltretiranjem na Internetu je slučaj 14-godišnje Hane Smit iz Velike Britanije koja se obesila u svojoj sobi u Lesterširu pošto je bila izložena nemilosrdnom maltretiranju na svojoj stranici na popularnom sajtu Ask.fm.
Društvene mreže poput Tvitera i Fejsbuka imaju mehanizme protiv postavljanja eksplicitnih, seksualnih ili nasilnih sadržaja. Ipak, često se dešava da njihovo oko ne uhvati baš sve, a to u najgorim scenarijima dovodi i do tragedije.
Takav slučaj je bio i sa tragično preminulom Hanom, ili pak Džesikom Lejni (16) koja je pronađena mrtva u svojoj kući na Floridi u decembru prošle godine, nakon što je na internetu počela da dobija uvredljive poruke i pitanja. U ovim pričama mehanizmi zaštite na društvenim mrežama su zakazali ili su stigli prekasno. A pitanje je koliko nas takvih priča tek čeka.