KATASTROFA U FUKUŠIMI: Mališani dobili rak štitne žlezde

Iz Fukušime svakodnevno ističe 300 tona radioaktivne vode. Ta kontaminirana voda sadrži čak 80 miliona bekerela radijacije po litru, a uobičajen nivo je samo 150 bekerela

TOKIO - Katastrofa i dve godine posle nesreće.
Radioaktivna voda ne prestaje da curi u okean iz japanske nuklearne centrale Fukušima, koja je stradala u zemljotresu i cunamiju 2011. Vlasti Japana juče su podigle stepen uzbune s najnižeg na treći, a kod 18 dece iz okoline elektrane ustanovljen je rak štitne žlezde, dok se na istu bolest sumnja kod još 25 mališana.

Naime, iz Fukušime svakodnevno ističe 300 tona radioaktivne vode. Ta kontaminirana voda sadrži čak 80 miliona bekerela radijacije po litru, a uobičajen nivo je samo 150 bekerela.

- Zbog toga je stepen curenja s nivoa jedan, koji označava anomaliju, biti podignut na nivo tri, koji označava ozbiljan incident - saopštio je portparol japanske Nuklearne regulatorne agencije.

Inače, elektranu su pre dve godine pogodili zemljotres i cunami i tako uzrokovali najveću nuklearnu katastrofu nakon Černobilja 1986. Tad je poginulo skoro 20.000 ljudi.