"Prebio ga je na rođendan, sada ne sme da ode u školu!" Tetka dečaka koji je pretrpeo strašno vršnjačko nasilje u Rakovici otkrila detalje: Prošla sam pakao
"Pored toga što ignorišemo nasilje, mi ga normalizujemo"
U osnovnoj školi u Rakovici učenik šestog razreda duži vremenski period fizički maltretira svoje vršnjake. On je na malom odmoru u toaletu škole zadao više udaraca svom drugaru iz odeljenja posle čega je maltretiranom dečaku pozlilo.
Dečak koji je bio žrtva nasilja imao je posle zadobijenih udaraca vrtoglavicu i gubio je svest, a kako prenose pojedini mediji imao je otok u predelu lica. Roditelji oštećenog su dali izjavu u Policijskoj stanici Rakovica nakon čega je obavešten Centar sa socijalni rad Rakovica.
Dečak nasilnik poznat je od ranije kao neko ko zlostavlja školske drugove, a pretio je i da će pobiti celu školu, jer kako je rekao neće da ide u školu.
Na ovu temu za Kurir televiziju govorili su Bojana Šlajmer, psiholog, tetka dečaka koji je žrtva nasillja, Milija Čajić, kao i Saša Borojević, predsednik Udruženja "Porodični alarm".
- Dete nije davalo nikakve povode kako bi dobilo udarce. Otac je pozvan da dođe u školu, a sada moj bratanac ima strah da ide u školu. Taj dan mu je bio rođendan. Sedam dana pre toga, nasilnik ga je sapleo u školi i on je udario glavom o ivicu radijator, i rasekao vrat. Pošto mu roditelji rade na VMA, oni su sanirali ranu i nisu želeli da dužu paniku. Kada su se raspitali, saznali su da je dečak problematičan - istakla je na početku tetka povređenog dečaka.
Ona je objasnila i da je i na koži svog deteta osetila surovost vršnjačkog nasilja:
- Ja sam jedan od roditelja koji je prošao pakao sa svojim detetom kada je u pitanju vršnjačko nasilje, a u školi u kojoj se to dogodilo se i dalje dešava nasilje.Odmah sam reagovala i pozvala Ministarstvo unutrašnjih poslova. Nisam tražila nikakvu odštetu, samo da moje dete bude bezbedno.
Šlajmer je objasnila da svaki roditelj vidi problem svog deteta ali ga ignoriše:
- Pored toga što ignorišemo nasilje, mi ga normalizujemo. Mi zapravo ne znamo kako da se nosimo sa nasiljem, u školama postoje disciplinski propisi ali samo na papiru. Treba nam posebna institucija za decu sa poremećajem u ponašanju. Nije dovoljan samo razgovor i napisan izveštaj, potreban je protokol.
Saša Borojević je rekao da nastavnici i direktori škole svu problematiku "guraju pod tepih", a izneo je i podatak da preko petina dece vrši nasilje, pa objasnio:
- Ovo eskalira. Sami smo dozvolili da prelazimo prema nasilja. Glavni krivci su direktori škole i pedagoške službe.
Čajić je rekla da ove nedelje oštećeni dečak nije išao u školu, a Šlajmer kaže da je preuzimanje odgovornosti još jedna ključna stavka u borbi protiv vršnjačkog nasilja.
Na tvrdnju nekih da je sadržaj na internetu kome su deca izložena uzrok povećanog nasilja među decom, Borojević je rekao:
- Mi smo postali otuđeni, nemamo zajednicu, porodicu, prijatelje... Imamo samo telefone u koje gledamo.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs