Ministarstvo zdravlja otvorilo je Kancelariju za saradnju s našim doktorima iz dijaspore, a uz razmenu inicijativa i mišljenja, pružena je i prilika za dobijanje posla u modernim srpskim zdravstvenim ustanovama. Njeno otvaranje inicirano je nakon sastanka ministra Zlatibora Lončara s grupom doktora u ambasadi u Velikoj Britaniji. Kakvu priliku bi dobili lekari koji se vrate u našu zemlju za emisiju "Puls Srbije" koja se emituje na Kurir televiziji otkrili su gosti prof dr Miljko Ristić, kardiohirurg i dr Aleksandar Stojanović, direktor DZ Palilula.
Stojanović je na samom početku istakao svoje mišljenje o lekarima koji su na zapad otišli u potrazi za boljim sutra, a sada to pronalaze upravo u Srbiji:
- Ranije su lekari odlazili mnogo više nego sada. Trenutno imamo tendenciju vraćanja. Ne prođe nedelja, a da mi se ne jave lekari iz inostranstva koji žele da se vrate. Značajno je da imamo lekare koji će preneti iskustvo sa zapada u našu zemlju i da mladim lekarima prenesu veštine. Oni se ne vraćaju zbog novca, to nije odlučujući faktor. Srpsko zdravstvo ide uzlaznom putanjom i naši lekari su veoma cenjeni u svetu - rekao je i nastavio:
- Zapad nije više kao što je bio. Plaćaju se ogromne dažbine i porezi koje plata koju će tamo dobiti ne može u realnosti komotno da prekrije. Sa platom koju bi ovde zaradili, kao i prema našim standardima mogu živeti mnogo bolje.
Ristić je istakao potrebne faktore na kojima Srbija mora raditi kako bi motivisala povratak zdravstvenih stručnjaka:
- Poslednjih godina i ja sam primetio da se sve više lekara želi zaposliti u Srbiji, a ne u inostranstvu. Razlog tome jeste povećanje potrebnih ličnih prihoda, a evidentno je da se u našoj zemlji lekarske plate značajno povećavaju. Naravno, u svojoj zemlji se osećate i prijatnije u odnosu na inostranstvo - istakao je, a potom dodao:
- Srbija ima sasvim dovoljno lekara, mnogo je onih koji su završili fakultet, a još uvek nisu zaposleni. Smatram da je njima potrebno dati pioritet više nego lekarima koji žele da se vrate iz inostranstva jer oni već imaju obezbeđeno radno mesto.
Lekarska plata u Srbiju predstavlja predmet čestih diskusija među našim narodom, a Stojanović je na tu temu imao da kaže sledeće:
- Lekari sada imaju sasvim solidne plate, one su potpuno jednake nevezano za mesto u kojem ste zaposleni. Dodatno se plaćaju i dežurstva i prekovremeni rad. Država odvaja ogroman novac koji se pridaje zdravstvu. Plate su sada sedam puta veće nego što su bile pre petnaest godina.
Kurir televizija obavila je razgovor sa građanima Vrnjačke Banje, a evo šta su oni imali da kažu o kvalitetu zdravstvenih usluga u njihovom gradu:
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
BONUS VIDEO: