Kosovo i Metohija danas će biti centralna tema u Savetu bezbednosti UN. Na sednici će biti predstavljen redovni šestomesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Guteresa o stanju na Kosovu i Metohiji, što će pre svega biti prilika da se međunarodna javnost još jedanput upozori na ugrožen život Srba, ali i na činjenicu da Kosovo nije suverena država. Srbiju će na Ist River u Njujorku predstavljati ministar spoljnih poslova Marko Đurić.
Sednica SB UN počinje u 16 časova po srednjeevropskom vremenu, a sazvala ju je Švajcarska.
Represija
Premijer Miloš Vučević priznaje da nije optimista i da ne očekuje da će na sednici doći do nekog velikog zaključka, s obzirom na to da u raspravi učestvuju zemlje koje su polarizovane na pitanju Kosova.
"Biće i polarizovani stavovi i država koje imaju prava veta, nisam neki optimista, ali dobro je da se čuje glas istine o Kosovu i Metohiji u Ujedinjenim nacijama. To je uvek dobro. Siguran sam da će svaka rasprava u SB UN dovesti do jasne polarizacije između onih država koje smatraju Kosovo nezavisnom državom i onih koje poštuju međunarodno pravo i Povelju UN. Oni koji misle da je nezavisno će da glorifikuju ili opravdavaju poteze Aljbina Kurtija, a oni koji poštuju međunarodno pravo će ukazivati na kršenje osnovnih ljudskih prava, što se, nažalost, svakodnevno dešava pre svega Srbima ili nealbanskom stanovništvu na teritoriji KiM", izjavio je Vučević.
Bivši diplomata Zoran Milivojević ocenjuje za Kurir da je izuzetno važno što je Kosovo tema u Savetu bezbednosti UN, jer ta činjenica pokazuje da Kosovo nije država, nego je u nadležnosti UN i Rezolucije 1244.
"Za nas je svaka sednica vezana za Kosovo i Metohiju, kad se UN ponašaju u skladu sa svojim obavezama i nadležnostima, važna. Čitajući izveštaj, može se videti da je ranije napisan i ne odražava u dovoljnoj meri i na pravi način politiku Kurtija i represiju koju provodi na KiM. Taj dokument je u određenoj meri rađen pod uticajima zapadnih centara moći. U tom smislu Unmik ne deluje u potpunosti u skladu s mandatom. Sednica SB je važna jer potvrđuje da je KiM protektorat pod UN i da je Rezolucija 1244 ključna kad je reč o statusu KiM. To je prilika da se sa naše strane ukaže na sve ono što se događa u ovom trenutku na KiM, u kojoj meri aktuelni režim Prištine ugrožava mir i bezbednost, normalan život i opstanak srpskog naroda, u kojoj meri se krše sve norme međunarodnog i svakog drugog prava, standarda i norme civilizovanog sveta i da se podseti na obaveze Unmika i Kfora", napominje Milivojević.
Jača pozicija
Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost kaže za Kurir da je i ova sednica mesto na kojem Srbija ojačava svoju spoljnopolitičku poziciju.
"Na tom mestu će se jasno reći da je Rezolucija 1244 i dalje na snazi, da je po međunarodnom pravu ona jedini važeći međunarodni dokument koji tretira pitanje KiM. U njoj je definisano da je to deo naše zemlje. Biće to prilika da se celokupna svetska javnost podseti da problem Kosova i Metohije i te kako postoji i da je nastao kršenjem međunarodnog prava. To je nešto što ojačava našu spoljnopolitičku poziciju, pogotovo kad govorimo o zemljama koje su nepriznavači. Te države se na ovaj način još više učvršćuju u svojoj poziciji. S druge strane, oni koji su priznali tu lažnu državu podsećaju se na to da to pitanje definitivno nije rešeno i da je to što su oni uradili nešto što je protivno međunarodnom pravu. I treća stvar je što će na sednici biti reči o položaju srpskog naroda na KiM, odnosno teroru kojem je izložen. Ovo je jedna od retkih prilika gde pred celokupnom međunarodnom javnošću možemo o tome da govorimo", zaključuje Graovac.
Kurir.rs / Ivana Kljajić
Bonus video: