Malo šta toliko govori o nama kao 13 cifara jedinstevnog matičnog broja. Već decenijama Srbija koristi taj broj pri identifikaciji građana. Kurir televizija istraživala je ko sve može da nam zatraži matični broj, sa kojim zloupotrebama se građani susreću i da li bi po ugledu na zemlje EU trebalo ukinuti JMBG.
Broj pasoša, povlastica za javni prevoz, studentskog indeksa, zdravstvene knjižice, menjamo nekoliko puta, dok čuveni matični broj ostaje doživotno nepromenjen. Jedinstveni matični broj neponovljiva je oznaka svakog građanina u našoj zemlji već gotovo pola veka. Iako bi trebalo da u njega uvid imaju samo institucije, često ga zatraže i oni koji na to nemaju pravo.
- U prodavnici da, ali ja to ne dam. Znam kome treba da dam, a kome ne. Ako je policija, zdravstvo, a ovako privatno po prodavnicama to ne.
- Znam da samo u određenim okolnostima daje. Uvek kad mi traže pitam zašto, po kom osnovu, tako da mislim da to spada u osetljive podatke - rekli su neki od građana.
Sa matičnim brojem neke osobe mogu da se naprave lažna dokumenta i osnuje firma na tuđe ime, a zahvaljujući internetu sve ide brže i jednostavnije, a na ovu temu govorio je i Nemanja Milošević, advokat.
- Bilo je brojnih zloupotreba jedinstvenog matičnog broja koje su zabeležene u Službi Poverenika, kao na primer lažne internet stranice agencija za zapošljavanje, lažne nagradne igre preko društvene mreže Facebook kada su prikupljani podaci preko Facebook messengera. Naime, određene osobe otvarale su lažne naloge, predstavljajući se kao poznate robne marke i preko istih prikupljali podatke i fotokopije ličnih dokumenata. Poverenik je ovakve prijave upućivao Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Zbog mogućih zloupotreba, ali i usklađivanja sa propisima EU, Hrvatska je jedinstveni matični broj zamenila ličnim identifikacionim koji predstavlja nasumični niz cifara koje ne ukazuju na lične podatke. Postavlja se pitanje, da li je naša zemlja blizu ukidanja tog broja i šta bi bila prava zamena?
- Može se bez njega funkcionisati, to je za sada pokazala praksa drugih zemalja. Sa druge strane, mi smo naslonjeni dosta dugo na takav sistem funkcionisanja, postavlja se pitanje koliko bi ta izmena koštala, za koliko bi vremenski mogla da se sprovede i na kraju krajeva koliko bi bila delotvorna s obzirom da ceo sistem počiva naš trenutno baziran na matičnim brojevima - rekao je Milošević.
O ukidanju matičnog broja godinama unazad se razgovara, ali još uvek nema konkretnih rešenja. Dok se to ne desi, građani bi trebalo da budu oprezniji kada ustupaju svoje matični broj, a nadležne institucije bi slučajeve zloupotrebe morale početi i da kažnjavaju.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
BONUS VIDEO: