PREDSEDNICA GRUZIJE NE ODUSTAJE: Tvrdi da su parlamentarni izbori lažirani, traži međunarodnu istragu
Ona je pozvala međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak kako bi se naterale gruzijske vlasti da preispitaju zvanično saopštenje o rezultatima izbora i sprovela međunarodna istraga.
Umesto toga, pozvala je međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak kako bi se naterale gruzijske vlasti da preispitaju zvanično saopštenje o rezultatima izbora i sprovela međunarodna istraga.
Demonstranti su se okupili ispred zgrade parlamenta u centru Tbilisija dok rastu kritike zbog neregularnosti glasanja. Gruzijski izborni posmatrači su tvrdili da su otkrili šemu prevare velikih razmera koja je promenila ishod izbora u korist vladajuće stranke, preneo je Gruzijski servis Radija Slobodna Evropa.
Zvanični rezultati izbora u subotu dali su vladajućoj partiji Gruzijski san više od 54 odsto glasova, dovoljno da zadrži kontrolu nad vladom.
Na protestu se okupljenima obratila i predsednica Gruzije Salome Zurabišvili, te je obećala da će braniti put Gruzije ka Evropskoj uniji.
Ko je Salome Zurabišvili?
Salome Zurabišvili rođena je 1952. godine u Parizu u porodici gruzijskih emigranata, koji su napustili Gruziju nakon sovjetske okupacije 1921. godine. Njeno obrazovanje obuhvata prestižne francuske institucije poput Instituta političkih nauka u Parizu, a dodatno je započela master studije na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku.
Pre ulaska u gruzijsku politiku, Zurabišvili je od 1974. godine radila u diplomatskoj službi Francuske, obavljajući važne misije u Rimu, Ujedinjenim nacijama, Briselu i Vašingtonu. U Gruziju je prvi put doputovala 1986, a 2003. godine imenovana je za ambasadorku Francuske u Gruziji.
Politička karijera u Gruziji
Pošto je francuski diplomatski kor napustila 2004. godine, politički se angažovala u Gruziji na poziv tadašnjeg predsednika Mihaila Sakašvilija. Postala je prva žena na mestu ministra spoljnih poslova u zemlji, gde je služila od 2004. do 2005. godine. Međutim, njena ministarska karijera bila je obeležena konfliktima sa članovima Parlamenta i kritikama gruzijskih diplomata, zbog čega ju je premijer Zurab Nogaideli povukao sa funkcije. Iako je napustila francusku diplomatsku službu, gde je i kao ministarka primala platu, najavila je da će nastaviti politički rad u Gruziji.
Zurabišvili se zatim pridružila opoziciji, ali nije imala značajnijeg uspeha. Godine 2010. privremeno napušta politiku i zemlju, nakon imenovanja za koordinatora UN panela za Iran. Tri godine kasnije vratila se u Gruziju i kandidovala na predsedničkim izborima, no kandidatura joj je odbijena zbog dvojnog državljanstva.
Njen politički povratak u Gruziju bio je uspešan tek 2018. godine, kada je kao nezavisni kandidat, uz podršku vladajuće stranke San, pobedila Grigola Vašadzea u drugom krugu predsedničkih izbora i postala prva žena na čelu Gruzije. U kampanji je obećala da će balansirati odnose sa Rusijom i Zapadom, što je nastavila i kroz predsedničku funkciju. Ti izbori su takođe bili poslednji u kojima je predsednik Gruzije biran direktno; prema novom Ustavu, buduće predsednike biraće Parlament.
Evropski kurs i izazovi
Salome Zurabišvili se snažno zalaže za evropski put Gruzije, što je i istakla u nedavnom intervjuu za Euronews, gde je parlamentarne izbore u oktobru opisala kao „referendum o Evropi“. „Kroz izbore ćemo imati priliku da se vratimo na evropski put. To neće biti obični izbori; to će biti izbori na kojima ćemo zaustaviti ovo skretanje s puta,“ naglasila je Zurabišvili. Smatra da Gruzija mora jasno izraziti volju za integracijom sa Evropom, i to kroz demokratske procese poput predstojećih izbora.
Zurabišvili je takođe izrazila zabrinutost u vezi sa potencijalnim policijskim nasiljem tokom političkih protesta, napominjući da bi istrage brutalnosti mogle naići na prepreke i dovesti do eskalacije nasilja. Smatra da su ovi izazovi rizik za stabilnost u zemlji i da dodatno usložnjavaju političku situaciju.
Ona je stavila veto na takozvani „ruski zakon” čije je donošenje dovelo do masovnih protesta širom zemlje.
Na pitanje o ruskom uticaju u Gruziji, Zurabišvili je kategorički izjavila da „u Gruziji ne postoji rusko iskušenje“, već „ruski manevri“ koji dolaze od određenih vođa. Naglasila je kako gruzijsko stanovništvo ne gaji interes za ruske vrednosti i dodala: „Nema iskušenja da se vratimo pod ruski uticaj, posebno sada kada vidimo kakva je Rusija danas“.
Sa ovom jasnom vizijom o budućnosti Gruzije kao dela Evrope, Salome Zurabišvili ostaje ključna figura koja se snažno zalaže za evropski kurs i demokratizaciju zemlje, dok istovremeno balansira složene odnose sa Rusijom.
Kurir.rs/Nova/Rojters/Agencije/Preneo: P. P.
Bonus video: