Tekst objavljen u Fajnenšel tajmsu (FT) bavi se spoljnopolitičkim planovima Donalda Trampa, bivšeg predsednika SAD i aktuelnog republikanskog kandidata za Belu kuću. U tekstu pod nazivom "Trampov spoljnopolitički plan: U susret nepredvidljivom," FT navodi Trampove namere da zamrzne sukob u Ukrajini ukoliko pobedi na predsedničkim izborima 5. novembra. Tramp je ranije tvrdio da bi rat mogao okončati za "24 sata," ali bez konkretnih detalja o mogućim potezima.
Neki izvori iz Trampovog tima sugerišu da bi njegov plan mogao uključivati pritisak na Ukrajinu da preda teritorije ili odustane od članstva u NATO. Takođe, ideja je da se o uspostavi reda i mira staraju evropske trupe, a ne NATO trupe ili mirovne snage Ujedinjenih nacija. “Mi to nećemo da plaćamo. Evropa će da plati”, naveo je neimenovani Trampov saradnika za FT.
Trampovi saveznici veruju da Ukrajina trenutno gubi rat i da bi bilo „moralno opravdano“ vršiti pritisak za mirovno rešenje.
O tome koliko su Trampovi planovi realistični i da li bi zaista mogli doneti trajni mir, kao i šta ovi predlozi znače za globalnu stabilnost, Ukrajinu i američku spoljnu politiku govorili su gosti "Usijanja" koje se emituje na Kurir televiziji Boško Jakšić, novinar, Dragan Vujičić, urednik "Novosti" i Stevica Deđanski, predsednik Centra za razvoj međunarodne saradnje.
Jakšić se osvrnuo na spoljnu politiku Donalda Trampa i njegovog tima, kao i na koji način je ona povezana sa Rusijom:
- Tokom prvog Trampovog mandata mogli smo videti koliko se drastčno promenila spoljna politika SAD-a, a promenila se na način da su mnogi bili nezadovoljni. Njegova spoljna politika je takođe i mnogo drugačija od Bajdenove. Obećanja oko prekida ukrajinskog rata su jedan od razloga za zabrinutost. Tramp je govorio da treba smanjiti pomoć Ukrajini i kroz naoružanje i kroz finansije. Njegov podpredsednik bio je jedini zvaničnik koji je odbio da se sastane sa Zelenskim i rukuje sa njim - rekao je, a potom dodao:
- Podrška Trampa vezana za ukrajinsku krizu podrazumevala bi da Kijev odustane od svoje teritorije. Imali bi repliku onoga što se dešavalo aneksijom Krima 2014. godine kada je čitav zapad preko toga olako prešao. Trampova razmišljanja su mnogo bliža Putinovim i zato se i govori da bi njegova spoljna politika u značajnoj meri bila neka vrsta izdaje Ukrajine.
Deđanski je istakao slaganje sa svojim sagovornikom, a potom istakao važne činjenice:
- Trampov tim će za razliku od prošlog puta biti pametan tim. Sve što je rekao gospodin Jakšić je tačno kada se uzme u obzir šta misle pripadnici duboke države i demokratske stranke. Saglasnost sa Rusijom u ovom aspektu je velika Trampova prednost. On je čovek za kog ja nikada ne bih glasao, osim u ovoj situaciji. On je jedini koji danas priča o miru. Njegova politika je predvidiva, a u isto vreme i realistična - rekao je Deđanski i zaključio:
- Gledajući iz ugla Trampa i njegove registracije, ko god bude plaćao dva posto budžetu imaće zaštitu NATO pakta. Ko ne bude plaćao neće biti branjen.
O Trampovom uticaju na ratove na podrušju Evrope govorio je Vujičić:
- Mir je ključna reč u njegovom programu, slažem se sa svojim sagovornicima. U pitanju su korporativni ratovi gde ratuju korporacije, a to je duboka država. Tramp je u strahu od njih i dozvoljava im da ratuju. Korporacije svih industrija zarađuju na ovakvim slučajevima - rekao je i dodao:
- Hteo bih da podsetim na momenat kada je Tramp prilikom svog prethodnog mandata posetio Varšavu i pomenuo pojam intermarijuma, a to znači da će Evropa u buduće biti zaštićena od Rusije. To je istakao još 2017. godine sa ciljem da će Poljska biti ta koja će garantovati u ime Evrope, što znači da će se ratovati onoliko koliko bude moglo da se ratuje, odnosno koliko zahteva duboka država.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
BONUS VIDEO: