Mračna strana "Strave": Specijalci ugrozili Makrona koristeći popularnu aplikaciju za trčanje

Pripadnike francuske tajne službe (GSPR) lako je pratiti putem fitnes aplikacije Strava, pokazala je istraga koju je sproveo francuski "Le Monde".

Ludovic MARIN / AFP / Profimedia

Oni su, naime, otvoreno prikazivali svoju lokaciju na popularnom softveru tokom treninga, a pošto putuju sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, otkrivanjem svoje lokacije mogli bi zlonamernim ljudima da otkriju i predsednikovu.

- Makronovi telohranitelji nesvesno dele svoje lokacije na internetu, privatno i službeno. Grupisanjem anonimnih podataka, Strava otkriva gde su vojne baze širom sveta, često prikazujući njihov raspored i rute kojima se kreće vojno osoblje u njima ili oko njih - piše u tekstu Monda.

Čini se da sličnih problema imaju i američki predsednik Džo Bajden i ruski lider Vladimir Putin - američka vojska je 2018. godine naložila reviziju načina na koji njeni pripadnici koriste Stravu.

Printscreen 

Francuski novinari su inače pratili Makrona putem Strave njegovih telohranitelja sve do hotela u normandijskom letovalištu Onfler na privatnom putovanju proteklog vikenda koje nije bilo navedeno u predsednikovom redovnom rasporedu.

Strava je saopštila da njeni korisnici lako mogu da onemoguće deljenje svojih podataka.

- Očekujemo da ljudi koji rade u osetljivim profesijama koriste dostupne opcije privatnosti - navodi se u saopštenju.

Šta je Strava

Strava je aplikacija i društvena mreža za sportiste, posebno one koji se bave trčanjem i vožnjom bicikla. Omogućava korisnicima da prate svoje performanse pomoću GPS-a, beleže rute, analiziraju podatke o aktivnostima i dele ih s drugim korisnicima. Strava nudi i funkcije kao što su izazovi, segmenti (delovi staza koje korisnici mogu upoređivati) i analize napretka. 

Strava omogućava korisnicima da beleže podatke o svojim aktivnostima, koje mogu deliti sa pratiocima ili javno. Kada se aktivnost deli javno, Strava automatski grupiše aktivnosti koje se događaju u isto vreme i na istom mestu, kao što su maratoni ili grupne vožnje. Ti podaci o aktivnostima uključuju sažetak rute, brzinu (prosečnu, minimalnu, maksimalnu), vreme (ukupno i vreme kretanja), kao i snagu i srčanu frekvenciju. Aktivnosti se mogu snimati putem mobilne aplikacije ili uređaja proizvođača kao što su Garmin, Google Fit, Suunto i Wahoo, a takođe se mogu unositi ručno putem Strava web stranice.

Rizici

Strava, što na švedskom znači "truditi se" (iako se piše "sträva"), osnovana je 2009. godine od strane Michael Horvatha i Marka Gaineya, koji su se upoznali kao članovi veslačkog tima Harvard Univerziteta 1980-ih. Prvobitno popularna među biciklistima, a kasnije i među trkačima, Strava je do 2017. godine imala više od milijardu učitanih aktivnosti. Do 2020. godine, broj korisnika je prešao 50 miliona, a ukupno je učitano tri milijarde aktivnosti.

Strava je 2023. godine kupila Fatmap, firmu fokusiranu na izradu visoko-rezolutnih 3D mapa za aktivnosti na otvorenom. U februaru 2023. godine, osnivač i trenutni CEO Michael Horvath najavio je svoju ostavku, a u decembru 2023. godine, Michael Martin, bivši izvršni direktor YouTube-a, postao je novi CEO Strave.

U novembru 2017. godine, Strava je objavila "Global Heatmap", vizualizaciju podataka prikupljenih tokom dve godine od strane globalne mreže sportista. U januaru 2018, student na Australijskom nacionalnom univerzitetu otkrio je da je mapa prikazala vojne baze, uključujući poznate američke baze u Siriji i Avganistanu, kao i HMNB Clyde, bazu Kraljevske mornarice koja sadrži britanski nuklearni arsenal. Ovi nalazi su doveli do pitanja o privatnosti povezanih sa fitness servisima. CEO Strave izjavio je da će kompanija raditi sa vojnim i vladinim zvaničnicima na rešavanju ovog problema i preispitati svoje postavke privatnosti.

Kurir.rs/Bug/D.M.