Na današnjem ročištu u Sudu Bosne i Hercegovine u Sarajevu sudija Sena Uzunović opomenula je odbranu optuženog predsednika Republike Srpske Milorada Dodika da ne odugovlači proces.
Dodik kome se, zajedno s vršiocem dužnosti direktora "Službenog glasnika RS" Milošem Lukićem, sudi zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika, to je negirao.
Ova rasprava usledila je pošto je Dodik tražio da mu se jedan od dokumenata Tužilaštva BiH, koji je trebalo da bude uveden u sudski spis kao materijalni dokaz, prevede na srpski jezik i ćirilično pismo, navodeći da je to njegovo ustavno pravo.
Dodao je da on ne razume "bošnjački jezik", najavljujući da će doći u situaciju da traži prevodioca.
Sudija Uzunović je pitala Dodikovog advokata Gorana Bubića da li on razume, ali je umesto njega odgovorio Dodik rekavši: "Ne razume, sad je meni rekao".
U vezi s dokazima Tužilaštva BiH koji se odnose na korespondenciju sa Kancelarijom visokog predstavnika (OHR) odbrana je imala prigovore, navodeći da OHR nije potpisnik Dejtonskog sporazuma i da se stvari koje se odnose na Ustav BiH, ne mogu tražiti od OHR-a.
Dodik je u sudnici ponovio da on ne priznaje Kristijana Šmita kao visokog predstavnika i da "OHR nema ništa s Dejtonskim sporazumom i njegovim čuvanjem, već su za to zadužene strane potpisnice: Srbija, Hrvatska, Republika Srpska, Federacija BiH i Bosna i Hercegovina".
Rekao je i da je visoki predstavnik zadužen da tumači civilne delove Dejtonskog sporazuma, ali da nije zadužen da se bavi Aneksom 4 (Ustav BiH) tog sporazuma, odnosno da se upušta u ustavno-pravnu stvar.
Dodik je posle ročišta novinarima u Istočnom Sarajevu rekao da bi svaka druga presuda Suda BiH, osim oslobađajuće, bila politička odluka.
"Pravno gledano, presuda može biti samo oslobađajuća ili proces može biti prekinut, a politički gledano mogu da odluče drugačije. Svaka druga odluka, osim one da je ovo pravno ništav i nedozvoljen proces i da nema elemenata za odgovornost, bila bi politička", ocenio je Dodik.
Naveo je da je optužen jer je potpisivanjem ukaza o proglašenju dva zakona koja je prethodno poništio visoki predstavnik, vršio svoju ustavnu dužnost predsednika RS.
Srpska članica Predsedništva BiH Željka Cvijanović takođe je ocenila da je proces protiv Dodika "politički montiran" i da je jedini cilj tog procesa "politički ishod".
Ona je ocenila da je Dodik danas u sudnici morao da se bori za svoja ustavna prava, odnosno da mu se određeni materijal dostavi na njegovom jeziku, napisanom na njegovom pismu.
"Ovde niko nije sporio ravnopravnost jezika. Јezici jesu ravnopravni, ali svaki građanin određuje da li će da dobije nešto na jeziku koji smatra svojim i svaka institucija je dužna da to poštuje", rekla je Cvijanović.
Naredno ročište u procesu protiv Dodika zakazano je za 13. novembar.
Kurir.rs/Beta/Preneo: D. P.
BONUS VIDEO