Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić istakao je na kraju sednice Saveta bezbednosti UN, da je na njegovu zabrinutost za srpski narod na Kosovu i Metohiji, ministarka tzv. Kosova Donika Gervala reagovala salvom uvreda i laži na račun Srbije i predsednika Aleksandra Vučića, poručujući joj da je, u skladu sa međunarodnim pravom, Vučić – i njen predsednik.
"Kakva tužna poruka od predstavnika Kurtijevog režima. Čuli smo salvu uvreda i laži na račun Srbije i predsednika Aleksandra Vučića, klevetnički jezik koji ne čini ništa drugo osim što podiže međuetničke tenzije i vraća region u prošlost“, rekao je Đurić.
Primetio je da je na njegovu zabrinutost za poziciju Srba na KiM, koju je dokumentovao, Gervala odgovorila ponovnim odbacujivanjem procesa normalizacije, iskazujući neprhvatljiv, uvredljiv jezik.
"Mi nemamo konflikt sa albanskim narodom, već imamo posla sa režimom koji sistematski proteruje Srbe i druge manjine na Kosovu“, podvukao je Đurić.
Dodao je da "opsesija Vučićem" u Prištini govori nekoliko stvari, između ostalog, da dobro vodi Srbiju, da je zaslužan za jačanje ekonomije i vođenje spoljne politike, što neke, primetio je, čini nervoznim.
Dodao je da predstavnici Prištine pokazuju nepoštovanje prema žrtvama sukoba, neprikladnim korišćenjem izraza "genocid", posebno imajući u vidu činjenicu da je više od dve trećine srpske zajednice nasilno proterano sa Kosova.
"Možda, na terenu, pokušavaju da kreiraju drugačiju stvarnost, da proteraju Srbe, što je neprihvatljvo u 21. veku, ali u skladu sa međunarodnim javnim pravom, Vučić je i vaš predsednik i nije prihvatljivo, već je uvredljivo da govorite o njemu na ovaj način", poručio je Đurić.
Na Gervaline tvrdnje da postoji nedostatak podrške među Srbima - Vladi Srbije i predsedniku Vučiću, on je podsetio da je u tri navrata, Kurti onemogućio Srbe sa Kosova da glasaju na srpskim izborima.
"Onemogućio im je da ostvare svoja osnovna demokratska prava, što je više puta osudila međunarodna zajednica, uključujući i neke od članica Saveta bezbednosti koji su najsnažniji zagovornici takozvanog nezavisnog Kosova", rekao je Đurić.
Poručio je da nedvosmisleno osuđuje svako nasilje nad bilo kojom etničkom zajednicom na Kosovu, ali i upitao zašto vlada Aljbina Kurtija uskraćuje dokaze o slučaju Banjska, koje traži srpsko tužilaštvo preko Euleksa.
"Svi na Kosovu znaju za činjenicu da vaša vlada uskraćuje ove dokaze i dok se pridružujemo žalosti za svim žrtvama u Banjskoj, uključujući i Afrina Bunjaka, kojeg je predsednik Vučić javno pomenuo, tražimo dokaze o ubistvu Igora Milenković, Bojana Mijailovića i Stefana Nedeljkovića. Zapamtite ova imena. Njihove porodice i javnost zaslužuju odgovore. Protiv njih je primenjena prekomerna sila. Da li je primenjena na ubilački i zločinački način? Javnost zaslužuje odgovore" rekao je Đurić.
Na to što je ministarka tzv. Kosova Srbiju i njega nazvala fašistima, Đurić je rekao da, kao potomak porodice koja je preživela Holokaust, mora da ukaže međunarodnoj zajednici a obnovu kuće Džafera Deve u Južnoj Mitrovici.
"Vlada Aljbina Kurtija završila je renoviranje kuće jednog od osnivača SS divizije Skenderbeg Džafera Deve u južnom delu Kosovske Mitrovice. Bio je jedan od najistaknutijih albanskih kvislinga i saradnika tokom Drugog svetskog rata. Pokrenuo je i počinio zločine nad mnogim Srbima, Jevrejima i Romima. Međutim, danas ga prištinske vlasti doživljavaju kao nacionalnog heroja, a škole i ulice nose njegovo ime. A sada ima i svoj spomenik u Mitrovici koji je izgradila Kurtijeva vlada", rekao je Đurić.
Kurir.rs/Kosovo Online
BONUS VIDEO