Sa oko 500 kilometara obeleženih pešačkih staza, Stara planina je pravi raj za planinare i ljubitelje prirode. Poslednje tople jesenje dane u Turističkoj organizaciji Pirota koriste za dodatno uređenje pešačkih staza i vidikovaca.
Put do najlepših predela netaknute prirode Stare planine vodi preko obeleženih pešačkih staza. To je najlakši i najbezbedniji način da se stigne do četrdesetak vidikovaca sa kojih se pruža nezaboravan pogled.
„Stara planina je predivna, moja topla preporuka. Sigurno ću se vratiti na nju. Sve je divno, sve je čarobno", kaže turistkinja.
Druga dodaje: "Za mene je ovo najlepši dan jer smo došli da uživamo. Da se opustimo i sve vidimo."
Pešačenje je najbolji način da se uživa u prirodi i da se ne remeti njena ravnoteža, jer sve staze prolaze kroz strogo zaštićene predele. U Turističkoj organizaciji Pirota održavaju 500 kilometara planinarskih staza.
"Mi svake godine to remarkiramo i gledamo da staze budu uvek sređene, da rastinje bude obrezano kako treba i da svi turisti i ljubitelji prirode mogu da dođu na stazu bez problema i bez bojazni da će zalutati. Postoje i neke staze koje su malo teže, to su staze prema planinskim vrhvima, one su malo ozbiljnije i za njih preporučujemo planinarske vodiče", ističe Dragan Novaković, iz TO Pirot.
Planinari i ljubitelji prirode najbrojniji su među turistima koji posećuju Pirot. Zahvaljujući lepotama Stare planine i kanjona reke Jerme, broj noćenja se svake godine povećava.
Dragan Jovanović, iz TO Pirot kaže da su nekad ljudi „bežali“ iz sela u grad, a ovo je malo drugačija varijanta. „Pokušavamo makar privremeno da vratimo ljude iz grada u selo i svake godine to utiče na povećanje broja noćenja. Iza cele priče je rad turističke organizacije kako bi sve ove lepote i ovaj ugođaj u prirodi svi mogli da dožive".
Među turistima koji pohode Pirot i Staru planinu više je stranaca, a najbrojniji su gosti iz susedne Bugarske. Očekuje se da će ove godine u Pirotu biti više od 100 hiljada noćenja.
Kurir.rs/RTS