Bogati pre dobijaju termine kod lekara

Siromašni umiru i po 10 godina ranije

Jedan lekar obaveznih osiguranika u siromašnoj četvrti "propusti kroz ruke" dnevno i do 200 pacijenata

BERLIN - Siromašni Nemci umiru skoro deset godina ranije nego njihovi bogati vršnjaci, proizilazi iz jedne studije instituta "Robert Koh", čija su saznanja provocirala osnovno pitanje - da li je nemački zdravstveni sistem krivac što bogati duže žive.

U jednoj emisiji televizije ZDF, posvećenoj ovom pitanju, rečeno je da je samo svaki deseti Nemac privatno osiguran i da, dok lekari za obavezne osiguranike kvartalno dobijaju 35 evra, dotle je za privatne osiguranike to znatno više.

Pri tome se dešava da, recimo, jedan lekar obaveznih osiguranika u siromašnoj četvrti "propusti kroz ruke" dnevno i do 200 pacijenata, ispričali su dečji lekari iz Esena Nicola Burfajnt i Ralf Hogeštrat.
Bogati, istina, mogu "kupiti" vreme i angažman, ali ne i bezuslovno najbolji medicinski tretman.

"Više medicine ne znači bezuslovno bolju medicinu", rekao je lekar i novinar dr Verner Bartens u ovoj ZDF-dokumentarnoj emisiji.

Problem sa kojim se susreću obavezni osiguranici je i taj što na termin kod lekara moraju da čekaju i po pola godine. "Siromaštvo vodi tome da ljudi poboljevaju, sa zakašnjenjem leče i ranije umiru", smatra profesor Gerhard Trabert , poznat i po tome što leči i one bez ikakvog osiguranja.

Reporteri ZDF su napravili i jedan eksperiment: dvoje se predstavilo kao obavezni osiguranici, a dvoje kao privatni i tražili su kod 256 lekara širom Nemačke termin za pregled.

Rezultat novinarskog eksperimenta bio je apsolutna "pobeda" privatnih osiguranika - dve trećine, navodno, privatno osiguranih dobilo je ranije termin, nego oni novinari koji su se predstavljali kao obavezni osiguranici.

Najgore je bilo kod ortopeda, neurologa i radiologa, koji su i do pola godine ostavljali svoje "bolesne" pacijente da čekaju, ukoliko oni nisu izgovorili "magičnu formulu - ja sam privatni osiguranik".