Kako izveštava istraživačka kompanija Zimperium, FakeCall koristi tehniku koja se zove "vishing" (glasovni phishing), a cilj je da se žrtve prevare da otkriju osetljive informacije kao što su brojevi kreditnih kartica i bankovni detalji.
"FakeCall je izuzetno sofisticiran vishing napad koji koristi malver da preuzme skoro potpunu kontrolu nad mobilnim uređajem, uključujući presretanje dolaznih i odlaznih poziva. Žrtve pozovu lažne telefonske brojeve koje kontroliše napadač, a hakeri oponašaju normalno korisničko iskustvo", stoji u izveštaju.
Prvi korak je prevariti žrtvu da preuzme APK datoteku putem phishing napada. Onda ovaj APK instalira malver na uređaj, a aplikacija traži od korisnika da je postavi kao podrazumevanu aplikaciju za telefon.
Evo šta se dalje može dogoditi:
- Lažni identitet: Iskorišćavanjem svoje pozicije kao podrazumevanog rukovaoca pozivima, aplikacija može da izmeni birani broj, zamenjujući ga nekim drugim i obmanjujući korisnike da upućuju lažne pozive.
- "Kidnapovanje" poziva: Malver može da presreće i kontroliše dolazne i odlazne pozive, prikriveno uspostavljajući neovlašćene veze. Korisnici možda ovoga neće biti svesni sve dok ne uklone aplikaciju ili ponovo pokrenu svoj uređaj.
FakeCall malver su već prijavljivali Kaspersky i ThreatFabric, a Zimperium prati novu varijantu, koja uvodi još napredniju funkcionalnost kao što su praćenje Bluetooth statusa i stanja ekrana, hvatanje informacija prikazanih na ekranu i izdavanje komandi na zaraženim uređajima.
Izvor: B92/Kurir/Darko Mulic