Narodni poslanici Đorđo Đorđić i Željko Veselinović koji su nedavno napustili poslanički klub Stranke slobode i pravde najavili su ne samo osnivanje novog poslaničkog kluba, već i da će im se u tom novom pokretu prodružiti još neki poslanici iz redova opozicije!
Sagovornici Kurrira ocenjuju da je tako nešto više nego izvesno i čak navode da će se Đordiću i Veselinoviću najverovatnije uskoro produžiti Žarko Ristić iz NPS Miroslava Aleksića.
Đorđo Đorđić je i nakon konferencije za medije na kojoj je s Veselinovićem potvrdio da će praviti svoju poslaničku grupu, rekao da psotoji veliko rastrojstvo u opoziciji.
- Imamo kontakte i razgovore, i to ne samo sa ljudima iz SSP nego i iz ostalih opozicionih stranaka - rekao je on za Novu.
- U narednih 10 do 15 dana ti poslanici opozicije će krenuti sa nama - dodao je Veselinović.
Pretpostavka politikologa Bobana Stojanovića je da će se Đordiću i Veselinoviću pridružiti poslanik iz redova Narodne Partije Srbije.
- Ono što mogu da pretpostavim jeste da je ta jedna od osoba koja će im se najverovatnije pridružiti Žarko Ristić, koliko sam video. Da li postoji šansa da se otcepi neko iz postojećih poslaničkih klubova, teško je reći. Ovo je turbulentno vreme za SSP, ali ostali članovi opozicije deluju koherentno, ne postoje veći problemi. Jedino što može da bude problem jesu izbori u DS. Oni sebi ne bi smeli da dozvole cepanje - kazao je za Kurir.
Napomenuo je i da su kalkulacije u opoziciji moguće i da to nije nikakva novina.
- Može doći do dogovora sa nekim iz opozicije, da im neko prebaci poslanika da bi formirali novi klub. To nije novo, na primer, imate ZLF i NLS koji su to uradili i tako dobijaju više vremena za izlaganje. Sa Đordićem i Veselinovićem se isto može napraviti neka matematika da se bez rastakanja prebace poslanici zbog interesa koji su tehničke prirode.
Politički analitičar Branko Radun smatra da će se pre svega rasuti građanska i zeleno-leva opcija, jer su oni politički bliski.
- Mogu da im se pridruže i ljudi koji zvanično nemaju mnogo zajedničkih ideoloških tačaka, ali mogu da nađu zajednički interes. Nema pravila po tom pitanju, mogu levičari sa desničarima i obrnuto, ali najverovatnije bi se pridružili poslanici iz te leve, građanske opozicije - kaže Radun.
On je dodao i da je sadašnja opozicija sklona čestim promenama, a delimično zaslužna za to je prethodna vlast koja je donela zakone koji su tu konfuziju i omogućili.
- Na decembarskim izborima je nestala desna politička scena, a na građanskoj su se posle dogodile podele. To je jedna konfuzna situacija. Promenili su se donosi snaga u opoziciji, stvari se menjaju iz meseca u mesec. Poslanici ne osećaju preteranu lojalnost grupama, poslaničkim klubovima i strankama. Može se očekivati još izlazaka i prelazaka. Poslanici koji napuste poslanički klub bi trebalo da napuste parlament, ali Demokratska stranka, dok je bila na vlasti, je donela zakon gde je poslanik vlasnik mandata. Tako da je DS svojevremeno to namestila da bi mogli da manipulišu izborima i tako je ostalo - zaključio je Radun.
Kurir.rs