Planeta

JOSELI JE UMRLA JER JE ABORTUS ZABRANJEN U TEKSASU: U jeku izborne kampanje otkriveno da li je smrt mogla biti sprečena

Foto: Profimedia

Potvrđeno da je smrt trudnice mogla biti sprečena

Iako pobačaj više nije ustavom zagarantovan, u izuzetnim situacijama žene imaju pravo na abortus. Problem je što je zakon tako nejasan da doktori ne znaju kada smeju da obave pobačaj, a kada ne.

Sada su stručnjaci potvrdili da je smrt Joseli Barnike (28) iz 2021. godine mogla biti sprečena. Barnika je 2. septembra 2021. godine došla kod ginekologa sa jakim grčevima. Iako je jako krvarila, doktori su odbili da urade abortus zato što je bila u 17. nedelji trudnoće, piše Gardijan.

Nakon nekoliko dana agonije je umrla. Barnika je treća žena u posljednjih nekoliko godina koja je preminula zato što pravo na
pobačaj u SAD-u više nije ustavom garantovano.

Iako pobačaj više nije u ustavu, u izuzetnim situacijama žene imaju pravo na abortus. Lekari tvrde da je problem u zakonu
koji je toliko nejasno napravljen da i oni sami ne znaju kada smeju legalno da urade, a kada ne.

- Nekoliko puta čekamo dok pacijent nije na rubu smrti i tek onda krećemo s pobačajem - izjavili su lekari.

Kada je otpuštena iz bolnice, Barnika je doživela teško krvarenje te se ponovo vratila u bolnicu gde su joj ustanovili spontani pobačaj. Grlić maternice joj je bio raširen devet centimetara, što je stvorilo opasnost od infekcija.

U takvim slučajevima doktori ubrzaju pobačaj kako bi se spasila majka. Problem je nastao kada su doktori potvrdili da fetus i dalje ima otkucaje srca, te nisu smeli da izvrše abortus zbog zabrane koja je na snazi u Teksasu.

Tek nakon 40 sati od drugog dolaska u bolnicu kada fetus više nije imao otkucaje srca, doktori su ubrzali spontani. Barnika se vratila
kući, ali se krvarenje nastavilo i 28-godišnja majka je umrla od sepse. Iza nje su ostali suprug i četverogodišnja ćerka.

HCA Healthcare, lanac bolnica u kojem se Barnika lečila, pravdao se medijima da su lekari doneli nezavisnu odluku.

- Naša je odgovornost da budemo u skladu sa državnim i saveznim zakonima i propisima - poručili su iz HCA Healthcarea.

Pravo na pobačaj je velika tema u jeku predsjedničkih izbora koji će se održati za četiri dana. Za razliku od Trumpa i republikanca,
Kamala Haris je pravo na pobačaj učinila jednim od ključnih delova svoje predizborne kampanje.

- Srce mi se slama zbog Barnike - napisao je na X-u američki zastupnik Kolin Alred koji se takmiči za senatora Teksasa. Protivnik mu je Ted Kruz koji već 11 godina vlada Teksasom. Senator Kruz je oštar zagovarnik zabrane pobačaja.

- Joseli Barnika je trebalo da bude živa danas, ali nije zbog Kruzovih zakona protiv pobačaja. Ženama u Teksasu je uskraćena zdravstvena nega koja im može spasiti život. Ne možemo da priuštimo da Ted Kruz ponovno pobedi - rekao je Alred.

(Kurir.rs/24 sata)