Jedan od glavnih ciljeva bio je simulirani odgovor na vojni sukob u blizini Tajvana. Keen Sword je uglavnom održan u arhipelagu Nansej koji se proteže južno od Kjušua i obuhvata prefekturu Okinava. Čitavu vežbu su pratili kineski obaveštajni avioni. Vežba Keen Sword se održava od 1986. godine na oko svake dve godine.
U vežbi je učestvovalo 33.000 pripadnika SDF-a (Samoodbrane snage Japana), uz 30 brodova i 250 aviona. Iz američke vojske učestvovalo je 12.000 pripadnika, a delovi vežbe uključili su i pripadnike australijske i kanadske vojske.
Ministar odbrane Japana, Gen Nakadani, na konferenciji za novinare 25. oktobra izjavio je: „Uveren sam da prikazivanje jake volje i saradnje između Japana i Sjedinjenih Država doprinosi ne samo našoj odbrani, već i miru i stabilnosti u ovom regionu“.
Međutim, veći obim vežbe takođe predstavlja više mogućnosti za prikupljanje obaveštajnih podataka od strane neprijateljskih snaga. Na primer, radio-komunikacije između jedinica u vežbi Keen Sword mogu biti presretnute i analizirane za buduću upotrebu, pišu novinari Mizuki Sato i Nobuhiko Tađima.
Japanci veruju da su nedavne upade kineskih i ruskih obaveštajnih aviona u japanski vazdušni prostor vršeni upravo iz tih razloga.
Oni pokušavaju da prikupe radio-komunikaciju između jedinica SDF-a. Kineski avion za prikupljanje obaveštajnih podataka Y-9 primećen je 28. oktobra kako leti iznad nekoliko ostrva lanca Okinava. Nakon toga se vratio u Kinu. Još dva kineska aviona primećena su iznad područja gde su se vežbe Keen Sword odvijale. Iz tog razloga su podignuti borbeni avioni japanske SDF kako bi ih pratili.
Čitav region je postao poprište veoma čestih i velikih vežbi i manevara. Intenzivno se demonstrira sila i oko Korejskog poluostrva, sada Japana. Ipak, plovni putevi i nebo oko Tajvana su ipak bez premca u pogledu manevara.
Kurir.rs/TV Front/Preneo: P. P.