Nezapamćena tragedija u Novom Sadu, u kojoj je 14 ljudi poginulo posle pada nadstrešnice na ulazu u Železničku stanicu, poslužila je kao povod za najrazličitije političke zloupotrebe, ali i za opasne javne poruke u kojima se porodice žrtava pozivaju na osvetu i na ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Ovako morbidan predlog uputio je Boban Bogdanović, saradnik kosovskog premijera Aljbina Kurtija, koji je na društvenoj mreži Iks objavio fotografiju Vučića s metom i prizvao scenario iz 1963. godine, kad je Li Harvi Osvald izvršio atentat na američkog predsednika Džona Kenedija.
Gorka iskustva
"U ovo najteže veče za Novi Sad i Vojvodinu raduje me jedna činjenica, a to je da među užom i širom familijom ubijenog deteta i svih građana koji su pobijeni na Železničkoj stanici u Novom Sadu ima onih koji će osvetiti smrt svojih najbližih! Li Harvi Osvald je konačno među nama", napisao je Bogdanović.
Potpredsednik GO Srpske napredne stranke i šef poslaničke grupe ove partije Milenko Jovanov podseća za Kurir da ovakve pretnje nisu usamljene i da treba pojačati bezbednost predsednika države.
"Pozivi na ubistvo predsednika Vučića su stalni, a samo u poslednjih nekoliko dana imate poziv s državnog hrvatskog radija da se raketom obori predsednikov avion. Sada imamo i izjavu ovog Kurtijevog kućnog ljubimca, koji iste poruke šalje u ime svog gazde. Istovremeno, nebrojeno je tvitova s lažnih naloga u kojima se, uz najgore uvrede, preti predsedniku i njegovoj porodici. Gorka iskustva nas uče da sve te poruke ne treba olako odbacivati, niti se treba time igrati, već je potrebno dodatno povesti računa o bezbednosti predsednika i njegove porodice i svi nadležni su dužni da se tome posvete", naglašava Jovanov.
Motiv za reakciju
Profesor Fakulteta političkih nauka Milan Petričković upozorava za Kurir da je cilj ovakvih poruka izazivanje destabilizacije i konflikta.
"Nažalost, ovo je ponovljen metodološki koncept, jer smo već imali zloupotrebu tragedija u političke svrhe kad su bila masovna ubistva u "Ribnikaru" i u okolini Mladenovca. Ovakve javne poruke mogu da budu faktor konfliktnosti i posledice mogu biti najrazličitije. Reč je o veoma opasnom činu, koji u sadašnjem društvenom kontekstu može izazvati reakciju. Ne treba zaboraviti da imamo različite karakterološke strukture i vrednosne stavove. Ukoliko bi ovakve pojave dobile na masovnosti, one bi mogle da postanu svojevrsna animacija socijalnog aktiviranja. To bi moglo da pokrene i takozvane spavače, koji i ne moraju da budu zainteresovani za konkretan bol ovih ljudi, već da im posluži kao motivacioni faktor, pa da takav akt agresije i nasilja uzmu u obzir kao opciju. Zato je to opasno", upozorava on.
Petričković smatra da sakupljanje političkih poena na ovoj nesreći pokazuje da određeni političari nemaju ni minimum svesti o količini štete i opasnosti koju stvaraju svojim nastupima.
"Zakoni su isuviše blagi i nedovoljno sankcionišu pozivanje na javni linč ili čak nečije ubistvo, bilo ko da je u pitanju. Ovaj primer pokazuje da ne postoje granice. Porodice žrtava treba pustiti da tuguju, treba ih zaštititi i naći im se u svakom smislu. Svaki pokušaj ovakve manipulacije njima je izopačen", zaključuje Petričković.