analiza kurira

Izbori u Americi i Kosovo i Metohija: Kamala zadržava status kvo, Tramp može da pokrene stvari

Foto: EPA/WILL OLIVER, AP/Julia Demaree Nikhinson

Ostanak sadašnje administracije na vlasti znači zadržavanje statusa kvo na KiM koji nama nikako ne odgovara. Trampova pobeda donela bi veće razumevanje i mogućnost da se pokuša o nekim stvarima razgovarati na drugi način

Ishod predsedničkih izbora u Americi snažno će uticati na globalne procese. Dijalog Beograda i Prištine svakako neće biti na vrhu liste prioriteta američke administracije, ma ko da dobije trku, ali mogao bi da se očekuje novi pristup Vašingtona problemu Kosova i Metohije, ocenjuju sagovornici Kurira. Kako kažu, to bi pre svega donela pobeda republikanskog kandidata Donalda Trampa, za koga ima više razloga da se očekuje plus za srpsku zajednicu na KiM, dok bi demokratska kandidatkinja Kamala Haris na mestu predsednika verovatno zadržala status kvo, od kog Srbija ima samo štetu.

Plus za Srbe

Nagoveštaj onoga što nas čeka u slučaju pobede demokrata kada je reč o KiM dala je sama Kamala Haris, koja je juče uputila pismo američko-albanskoj zajednici u kom naglašava da su SAD podržale kosovsku nezavisnost i da će nastaviti s podrškom i nakon 5. novembra ukoliko ona bude na čelu Bele kuće.

"SAD nastavljaju da podržavaju multietničko i demokratsko Kosovo potpuno integrisano u međunarodnu zajednicu", poručila je Harisova u pismu.

Trampova pobeda znači veće interesovanje za region

Bivši portparol NATO Džejmi Šej smatra da bi Ričard Grenel, bivši specijalni izaslanik za dijalog Srbije i Kosova, mogao da bude imenovan za državnog sekretara SAD ukoliko Donald Tramp pobedi na izborima.

"Ako se to desi, Zapadni Balkan bi zaista mogao da ima veći značaj u spoljnoj politici SAD", rekao je Šej.

Bivši ambasador Milovan Božinović ocenjuje za Kurir da Srbija s demokratama na vlasti nema razloga da očekuje da će se stvari u vezi s Kosovom pomerati, a naročito u pravcu pozitivnom po nas.

Milovan Božinović Foto: Kurir TV

"Ostanak sadašnje administracije na vlasti znači zadržavanje statusa kvo na KiM koji nama nikako ne odgovara. S druge strane, Tramp je neortodoksni političar, daje izjave koje nisu tipično birokratske i političke. Ja imam određene simpatije za takav stil, jer samo takav političar, koji ne robuje šablonima i birokratskim žargonima, pokazuje više smisla za dobar posao. A dobar posao je kad su obe strane, koliko je to moguće, zadovoljne. Trenutno na KiM imamo paralizovanu situaciju koju Kurti koristi na štetu naše zajednice. Tramp ima snagu i mentalitet da zajedno sa onima koji će biti u njegovom timu pokrene stvar napred. Imamo razloga da više očekujemo od njega nego od Harisove, i to na način koji bi dao neki plus za Srbe na KiM. Oni su stvarno izloženi jednom teroru i kada to objašnjavate Blinkenu, slabo šta postižete, a Ričard Grenel je pokazao da je drugačiji čovek", ocenjuje Božinović.

Faktor Grenel

Predsednik Društva lobista Srbije Nenad Vuković kaže za Kurir da je upravo Grenel viđen za državnog sekretara ako pobedi Tramp i da je on u stalnom kontaktu sa srpskom zajednicom.

Nenad Vuković Foto: Kurir Televizija

"Grenel je takođe pokazao da ume da dovede zaraćene strane za sto. Bez obzira na to što je i to američko angažovanje takođe navodilo međusobno priznanje kao završetak tog procesa, dozvolilo je određenu vrstu pregovora. Srbija je viđena kao deo rešenja, a ne deo problema. Postoji i animozitet prema Kurtiju", objašnjava Vuković i dodaje da bi Tramp mogao da unese pragmatičnost u proces dijaloga, a da s demokratama nemamo dileme kakvu će politiku primenjivati:

"Sadašnja administracija nije bila brutalna kao neki iz EU, bila je malo mekša i pokazala je određeno razumevanje za Srbiju, ali suštinski se sve svelo na to da se na kraju dođe do onoga što oni smatraju da je dogovoreno, dakle priznanje Kosova. Kada se radi o republikanskoj administraciji, tu stvari stoje zaista malo drugačije. Trampova pobeda donela bi veće razumevanje i mogućnosti da se pokuša o nekim stvarima razgovarati na drugi način.