Posada Šendžou-18 koju čine tri kineska astronauta Je Guangfu, Li Cong i Li Guangsu, bezbedno se vratila na Zemlju u ponedeljak, u 1:24 (po pekinškom vremenu), nakon što je završila šestomesečnu misiju u svemiru.
Povratna kapsula sletela je na Dongfeng u autonomnom regionu Unutrašnja Mongolija, na severu Kine, navodi Kineska svemirska agencija (CMSA).
25. aprila 2024. godine Kina je lansirala svemirski brod Šendžou-18. Tokom misije, posada je koristila kabinete za naučne eksperimente i vanvozila za izvođenje desetine eksperimenata u oblastima osnovne fizike u mikrogravitaciji, nauci o svemirskim materijalima, svemirskoj nauci o životu, svemirskoj medicini i tehnologiji.
Zamenili su gorionik za eksperiment sa gasom i test uzorke u kabinetu za eksperimente fizike kako je bilo i planirano. Takođe su sproveli obuku u orbiti koja se odnosi na pristajanje svemirskih letelica.
Njihova prva svemirska šetnja u maju postavila je novi rekord za najdužu svemirsku šetnju kineskih astronauta. Uz pomoć robotske ruke svemirske stanice i tima na Zemlji, radili su oko osam i po sati tokom svoje prve šetnje, te završili više zadataka, uključujući instalaciju uređaja za zaštitu od svemirskog otpada.
Korišćenjem računara i odgovarajućeg softvera, završili su niz procena, uključujući testove osnovnih kognitivnih sposobnosti, percepcije rizika i stila odlučivanja.
Pre povratka na Zemlju, posada je završila uklanjanje pojedinih modula biljaka, dopunila vodu i završila sve što je trebalo za "svemirski vrt", kako bi pripremili novu seriju semena biljaka koje su u svemir doneli astronauti Šendžou-19. Posadili su i novu seriju zelene salate za posadu Šendžou-19, koja je ušla u svemirsku stanicu Tiangong 30. oktobra.
Kineski svemirski program sa posadom pokrenuće 2025. godine misije Šendžou-20 i Šendžou-21, kao i teretni brod Tiandžou-9 za snabdevanje u orbiti, saopštio je CMSA.
Kineska medijska grupa