AMERIČKE DRŽAVE SE SPREMAJU ZA MOGUĆE SUKOBE NAKON IZBORA! Opsadno stanje, Nacionalna garda na ulicama, podižu ograde - preduzimaju hitne mere!

Američke države su zabrinute zbog mogućih nemira nakon izbora, preduzimaju hitne mere predostrožnosti

Shutterstock

Dok izborni dan u SAD uveliko traje, a građani biraju između Donalda Trampa i Kamale Haris, u zemlji raste napetsot zbog mogućnosti izbijanja nemira nakon izbora.

Tako se može videti, kako prenosi Rojters, da se podiže bezbednosna ograda koja sada okružuje administrativnu zgradu u Las Vegasu gde se prebrojavaju glasovi za državu Nevadu.

Šerif iz Arizone drži svoje odeljenje u stanju pripravnosti kako bi se mesto zaštitilo od potencijalnog nasilja.U celu akciju su uključeni dronovi i snajperisti.

Nacionalna garda je već aktivirana u pojedinim državama, ali će tek biti aktivirana u 19 saveznih država kako bi pomogla u održavanju mira.

Dok napetost raste, Amerika glasa za republikanca Donalda Trampa i kandidatkinju demokrata Kamalu Haris. Zabrinutost zbog potencijalnog političkog nasilja navela je zvaničnike da preduzmu niz mera za jačanje bezbednosti tokom dana i dan posle izbora.

Mnogi od najvidljivijih poteza pokretanja bezbednosnih mera mogu se primetiti u državama poznatijim kao "bojno polje" koje će odlučiti ishod predsedničkih izbora. U pitanju su države poput Nevade, gde su protesti Trampovih pristalica izbili posle izbora 2020. godine.

Ove godine, bezbednosna ograda okružuje poprište jednog od tih protesta, a to je centar za prikupljanje glasova u Las Vegasu.

Zvaničnik odbrane je saopštio u ponedeljak da su Alabama, Arizona, Delaver, Ajova, Ilinois, Severna Karolina, Novi Meksiko, Oregon, Viskonsin i država Vašington već rasporedile snage Nacionalne garde na ulice, dok Vašington DC, Kolorado, Florida, Havaji, Nevada, Oregon, Pensilvanija, Tenesi, Teksas i Zapadna Virdžinija drže trupe u pripravnosti.

U Arizoni je slična metalna ograda postavljena u centru za prebrojavanje glasova okruga Marikopa u centru Feniksa gde su izbili sukobi posle izbora 2020. godine.

Shutterstock 

Okružni šerif Ras Skiner rekao je da će njegovo odeljenje biti u "visokoj pripravnosti" zbog eventualnih pretnji i eskalacije nasilja i potom je dao instrukcije osoblju da bude na raspolaganju ukoliko do sukoba dođe.

- Imaćemo mnogo resursa, mnogo osoblja, mnogo opreme - dodao je on, napominjući da će koristiti dronove kako bi nadgledali aktivnosti oko biračkih mesta, a snajperisti i druga pojačanja će biti u pripravnosti i biće raspoređeni ukoliko dođe do nasilja.

EPA-EFE/GAMAL DIAB 

On je dodao da "polarizacija" postaje intenzivnija u danima nakon izbora, tako da će organi za sprovođenje zakona ostati na oprezu i "da će postojati nulta tolerancija na bilo šta što je u vezi sa kriminalnim aktivnostima".

Zabrinuti zbog protesta ili eventualnog izbijanja nasilja, nekoliko škola i crkava u Arizoni koje su u prošlosti služile kao glasačka mesta, ove godine neće vršiti tu funkciju, rekao je lokalni elektor Rojtersu.

Crkva Isusa Hrista svetaca poslednjih dana (Mormoni), koja ima više od 400.000 članova u Arizoni, ponudila je nekoliko svojih objekata kako bi popunila prazninu u vezi sa nedostatkom biračkih mesta.

Sue Dorfman / Zuma Press / Profimedia 

Desetak lidera ove verske zajednice iz cele države i iz različitih političkih opcija i etničkih grupa, formirali su komitet koji će se usredsrediti na zaustavljanje političkog nasilja, kaže članica Džejn Andersen, članica crkve i specijalista za zaštitu demokratije u državi Arizona, koja stoji ispred organizacije Žene mormoni za vladavinu morala.

Grupa kaže da je spremna da se uključi u aktivnosti široke mreže ljudi, uključujući verske vođe, koji mogu da pomognu u širenju činjeničnih informacija kako bi se suprotstavili nemirima do kojih dovodi širenje dezinformacija.

U državi Mičigen, tokom sukoba 2020. godine, Trampove pristalice upale su u kongresnu salu, u centru Detroita i počele da udaraju po prozorima dok je brojanje glasačkih listića prelazilo u drugi dan.

Žuti paravani za bicikle ove godine su poređani sa obe strane bulevara na kojem se nalazi objekat gde se obavlja glasanje i prebrojavanje glasanja u Detroitu. 

Posetioci moraju da prođu kroz detektore za metal, dok oko 15 policajaca patrolira salom gde se održava glasanje.

Danijel Bakster, jedan od službenika na glasačkom mestu, rekao je da je policija takođe na krovu i da okružuje zgradu. Bakster je dodao da je osam dana prethodne obrade ranijih glasačkih listića prošlo mirno.

Piter Simi, profesor sociologije na Univerzitetu Čepmen u Kaliforniji, koji je istraživao pretnje javnim zvaničnicima, rekao je da bi "najgori scenario bio da Tramp izgubi i ne prizna poraz."

Umesto što bi se ponovio scenario napada Trampovih pristalica na američki Kapitol te 2021. godine, on je rekao da bi sukob mogao da postane "raspršen, u vidu difuznih događaja na više lokacija" kojim bi organima za sprovođenje zakona bilo teže da se pozabave.

Mere predostrožnosti se protežu i van država "bojnih polja". Vlasti države Oregon i Vašington saopštile su da su aktivirale Nacionalnu gardu. Neki izlozi prodavnica u Vašingtonu,Vašington DC i drugde prekriveni su šperpločama.

U Las Vegasu, Faviola Garibej je pregledala sigurnosnu ogradu oko zgrade u kojoj zvaničnici okruga Klark obračunavaju glasove i gde birači poput nje mogu da ubace svoje izborne listiće.

- Ograda je tu, prisustvo policije je očigledno, izgleda bezbedno. Osećam se sigurno. Mogu da glasam - rekla je ona.

(Kurir.rs/Reuters/Preneo: V.M.)