Američki predsednički izbori doživeli su dramatičan preokret kada je Donald Tramp proglasio pobedu, a brojanje glasova još traje u nekoliko ključnih država. Kurir televizija kroz specijalni program Amerika bira prati sve najnovije informacije i reakcije na Trampovu objavu. Emisiju vodi iskusna novinarka Silvija Slamnig, uz podršku analitičara u studiju i uživo uključenja naše reporterke Jelene Pejović iz Vašingtona. Pejović nam prenosi atmosferu sa ulica Vašingtona i razgovara sa stručnjacima, dok Kurir televizija pruža potpun uvid u razvoj događaja, koji bi mogli imati dalekosežne posledice za Ameriku i svet.
Najnovije rezultate izbora možete pratiti KLIKOM OVDE.
Ekskluzivni intervju Erika Svolnela za Kurir televiziju: Tramp svađa ljude, Kamala je sušta suprotnost
Za početak, po čemu se kampanja Kamale Heris razlikuje od kampanje Džozefa Bajdena pre četiri godine. Šta se promenilo i u kakvim se okolnostima nalazi Kamala Haris u svojoj kampanji?
- Hvala vam na pozivu u emisiju i hvala vašoj publici na interesovanju za američke izbore. Najveća razlika između kampanje Kamale Haris i Bajdenove kampanje pre četiri godine je situacija u kojoj se Amerika danas nalazi. Danas, naime, reproduktivna prava žena su ugrožena.
U vezi sa takozvanim sving državama, kakav je pristup imala Kamala Heris tamošnjim biračima? Da li se njena kampanja razlikovala u tim državama, u poređenju sa ostalim?
- Ona zaista nastoji da bude predsednik svih Amerikanaca, što je potpuno suprotno od Donalda Trampa, koji svađa ljude. Svakoga ko mu se protiv, on je nazvao unutrašnjim neprijateljem i čak im pretio vojskom. Kamalina je obećala da će u svojoj vladi imenovati barem jednog Amerikanca i da će slušati i sarađivati sa ljudima bez obzira da li su glasali za nju ili ne.
Nedavno je Kamala Heris izjavila u jednom intervjuu da njena politika neće biti nastavak Bajdenove politike. Kakve se promene, po vašem mišljenju, mogu očekivati na spoljnopolitičkom i unutrašnjem planu?
- Pre svega, ona će imenovati barem jednog republikanca u svoj kabinet, što nije bio slučaj u Bajdenovoj administraciji. Usredsrediće se na problematiku stanovanja, da pomogne onima koji prvi put kupuju stan ili kuću, na pristupačno stanovanje. Kao žena, ona ima jedinstvenu vezu sa pitanjima ženskog zdravlja i ženskih prava.
Ekskluzivni intervju Roda Blagojevića za Kurir televiziju: Veliki broj Amerikanaca smatra da zemlja ide u lošem pravcu
Glavna tema protekle nedelje bili su predsednički izbori u Americi. Koji faktori utiču na prosečnog američkog birača da podrži ili Donalda Trampa, ili pak Kamalu Haris?
- Moj odgovor je pre svega da američki narod ne veruje da ova zemlja ide u dobrom pravcu. 79 odsto američkog naroda smatra da Amerika ide u pogrešnom pravcu. Tako da je izbor pred američkim glasačem - da li ćemo ostati tu gde jesmo, i nastaviti da idemo u istom pravcu, ili ćemo glasati za promene, da bi se situacija promenila. Donald Tramp nudi alternativu statusu kvo, on je kandidat promena.
Kako će promena američke administracije uticati na tok rata u Ukrajini, i na Bliskom istoku?
- Ako smatra da je američka politika u vezi sa Rusijom i Ukrajinom ispravna, glasaće za Kamalu Heris. Međutim, ako Tramp bude izabran, mislim da će biti drastičnih promena. Njegov stav prema Evropi i spoljnoj politici, kao i politika prema Balkanu, biće umnogome različita u odnosu na demokrate.
Kako bi izbor Donalda Trampa mogao da utiče na odnose unutar NATO i da li bi samo postojanje alijanse bilo dovedeno u pitanje?
- Ne verujem da će postojanje NATO biti ugroženo, ali mislim da bi uloga NATO na neki način bila preformulisana, jer su SAD najznačajniji partner u alijansi, jer je mi finansiramo više od ostalih zemalja. Donald Tramp je jasno stavio do znanja da NATO nije više ono što je bio, posebno u smislu da drugi ne plaćaju u njegov budžet ono što su dužni.
Mirković: Priština zabrinuta zbog Trampove pobede, Srbi se nadaju slobodi
Šta za Srbe na Kosovu znači povratak Trampa u Belu kuću i da li može da se očekuje promena u odnosu nove američke administracije prema Prištini odgonetnuo je novinar Darko Mirković.
- Srbi su na čitavom prostoru Kosova i Metohije sa pažnjom pratili američke izbore, sve ono što se dešava oko sada već budućeg predsednika SAD, iz prostog razloga što su dobro poznata dešavanja na Kosovu i Metohiji i svi se nadaju da dobiju slobodu, miran i pristojan život. Juče smo razgovarali sa građanima Mitrovice i Leposavića i kažu da očekuju da nova administracija donese mir i da preostali Srbi žive u normalnim okolnostima - započeo je Mirković, pa se osvrnuo na reakcije Prištine:
- Na drugoj strani, iz Prištine su se pojavile već prve reakcije nakon pobede Trampa, a stav pojedinih analitičara je da tzv. vlada Kosova mora da promeni stav prema Sjedinjenim Američkim Državama, a zanimljiv detalj je da taj stav mora da bude dosta agresivniji i drugačiji u odnosu na Bajdenovu administraciju. Još jedna stvar koju potenciraju analitičari u Prištini jeste eventualni povratak Ričarda Grenela, koji je bio izričit u nekim stavovima da Priština ne ispunjava sve ono što je dogovoreno, odnosno da Briselski sporazum i ZSO moraju biti sprovedeni.
Gosti Kurir televizije o pobedi Trampa na američkim izborima - šta ovo znači za Srbiju?
Među gostima koji su za Kurir rekli nešto više o značaju ovog velikog dana za američku politiku su i programski direktor Fondacije BFPE za odgovorno društvo, Stefan Vladisavljev i novinar Boško Jakšić.
Na pitanje šta je to dovelo do ovakvog trijumfa Trampa, Jakšić je rekao da veruje da je glavni uzrok ekonomija:
- Ekonomija mu je bila glavna tema i imao je sve adute da tako dobije izbore. Amerikanci su mu verovali kada je u pitanju i ekonomija na međunarodnom nivou, a očigledno je da Haris nije imala adekvatne odgovore kada je u pitanju ekonomija.
On je istakao i da je polarizacija američkog društva veoma duboka, i da će to Trampu predstaviti veliki problem u upravljanju takvim društvom. Jakšić je rekao i svoje mišljenje da su Amerikanci za njega glasali zato što je "pomalo diktator".
- On će se okružiti ljudima kojima veruje. Podeljenost u društvu jeste velika, ali će mu biti olakšavajuće što su i senat i kongres na njegovoj strani. Oni će moći da urade sve što im je cilj politike i možemo očekivati agresivnu implementaciju politike za koju se zalagao - rekao je Vladisavljev.
Jakšić je objasnio i kakav uticaj na Srbiju ima ova pobeda:
- Omiljeni pristup Trampa je putem biznisa. a neretko je neuspešno rešenje. Ipak Srbija ne treba da se raduje, jer će jedan od Trampovih ciljeva biti zaoštrenje ekonomskog rata sa Kinom. Ako Tramp počne ozbiljnije da se bavi Srbijom, neće mu se dopasti naša saradnja sa Kinom.
Vladisavljev je istakao da iako veruje da odnosi između Srbije i Amerike treba da nastave da jačaju, da ne možemo rizikovati odnose sa Evropskom unijom, kao i da bi voleo da u ovom mandatu vidi posetu predsednika Sjedinjenih Američkih Država Srbiji.
- Kvalitet međunarodnih udnosa uz Trampovu pobedu ulazi u sferu neizvesnosti i niskog stepena tenzije - tvrdi Jakšić, i dodaje da iako Tramp nije uveo Ameriku ni u jedan rat, on je doprineo mnogim ratovima time što ih nije sprečavao ni na jedan način.
Govoreći o utiscima koje su izbori ostavili na njega, Trifunović koji je otkrio da je i sam glasao za pobednika rekao je da ćemo "Trampa dočekati kao Tita"
Kurir televizija uživo iz Vašingtona nakon proglašenja Trampove pobede
Jelena Pejović, novinarka Kurira, uključila se u program specijalne emisije posvećene američkim izborima, pa objasnila kakva je situacija sada kada su poznati rezultati.
Naime, Donald Tramp, predstavnik republikanaca proglasio je pobedu, a Pejović je ispred Bele kuće rekla nešto više:
- Sledeće godine će ovde Donald Tramp po drugi put ovde položiti zakletvu i postati predsednik Sjedinjenih Američkih Država. Ovo su bili neverovatni, istorijski izbori. Težak postao je pred Trampom, tokom kampanje je dosta obećao, a ostaje nam da vidimo kako će se nositi sa inflacijom i politikom migracije tokom mandata, a zatim i kako će postupiti sa Ukrajinom i Bliskim istokom.
Novinarka je podsetila i na izjavu Trampa da će rat u Ukrajini okončati za dva dana, pa se osvrnula i na efekat ovog mandata na našu zemlju:
- On jeste jedan od omiljenih američkih predsednika kada su u pitanju Srbi, Očekivanja Srbije su velika, a među njima su i promena položaja Srba na KiM.
Obraćanje Trampa i proglašenje pobede
Američki predsednički kandidat Donald Tramp stigao je u odmaralište Mar a Lago, gde se obraća svojim pristalicama.
Tramp je rekao da on ima hiljade prijatelja, i da su oni svi danas ovde.
- Ovakav pokret svet nije video, i iskreno verujem da je ovo najveći politički pokret u istoriji naše zemlje. Sada će da dostigne novi nivo važnosti. Pomoći ćemo našoj zemlji da se zaleči, nama treba pomoć. Popravićemo situaciju na granicama, večeras smo napravili istoriju - rekao je on.
Ističe da deca u Americi zaslužuju sigurnu Ameriku, i da je ovo novo zlatno doba u SAD.
- Pobedili smo i u Severnoj Karolini, Džordžiji, Pensilvaniji... Pobeđujemo u Mičigenu i Viskonsinu. Imaćemo 350 elektorskih glasova. Nije bilo drugog puta za pobedu. Osvojili smo i glasove naroda, a ne samo elektora. Ovi divni ljudi pored mene su mi pomogli da ostvarim pobedu. Nadam se da ćete se jednom sećati ovog trenutka, i pamtiti ga kao veliki trenutak kada se sve promenilo - kazao je Tramp.
Preuzeli smo kontrolu i u Senatu, rekao je on.
- Želim da se zahvalim mojoj prelepoj supruzi Melaniji, prvoj dami, koja je objavila najprodavaniji bestseler trenutno u našoj zemlji. Ona je uradila odličan posao, i mnogo radi da pomogne ljudima. Želim da se zahvalim celoj svojoj porodici, svojoj sjajnoj deci. Svako misli da su njegova deca sjajna, ali zaista želim da im se zahvalim još jednom - istakao je Tramp.
On se potom obratio Ilonu Masku.
- Zvezda je rođena. Sedeli smo večeras, gledao sam njegove rakete. To je 22 sprata visoko, i gledao sam kako se spušta. I gledao sam tu vatru, i pomislio sam: "Ovo samo Ilon može da uradi". Razgovarao sam sa jednim veoma važnim tipom. I morao sam da prekinem razgovor da bih gledao kako sleće raketa. Kako je to nežno bilo, kao da držite svoju bebu. I znao sam da je to Ilon. Rusija to ne može da uradi, Kina ne može, ne može čak niko u Americi osim Ilona - kaže Tramp.
Tramp se posebno zahvalio milionima vrednih Amerikanaca, i kaže da su mu oni doneli pobedu.
- Vratićemo vam sve! Uradićemo odličan posao, moramo da preokrenemo stvari. Ovo će zauvek biti zapamćeno kao dan kada su Amerikanci povratili kontrolu nad svojom zemljom - kazao je on.
Naglasio je da Amerika ima više nafte od Saudijske Arabije i Rusije.
- Isplatićemo svoje dugove, smanjićemo poreze. Kina nema to što mi imamo! Imamo i najbolje ljude, to je najvažnije. Ova kampanja je bila istorijska. Nikada nije bilo viđeno nešto slično. Da su se i mladi i stari, i ljudi iz provincije i iz gradova, udružili. Hoćemo da imamo sigurne granice, jako obrazovanje, jaku vojsku. Koju nadam se nećemo morati da koristimo. Nismo imali ratove kada sam ja bio predsednik, već smo pobedili Islamsku državu - rekao je Tramp.
Dodao je da će on "zaustaviti ratove".
Branimir Đokić, Ljubomir Đurić, Vladimir Kokanović i Darko Obradović
U četvrtom satu specijala u studiju su se voditeljki Silviji Slamnig pridružili Branimir Đokić, stručnjak za spoljnu politiku, Ljubomir Đurić, potpredsednik Centra za nacionalnu politiku, Vladimir Kokanović, spoljnopolitički analitičar, i Darko Obradović, Centar za stratešku analizu.
Obradović se najpre dotakao rezultata koji ide u veliku korist Donaldu Trampu.
- Moram priznati da me je iznenadila ovakva vrsta rezultata, jer sam verovao u preciznu tehnologiju političkog delovanja, kao i u budžete koji su uloženi u kampanju Kamale Haris, koji su daleko nadmašili Trampove resurse. S obzirom na negativan publicitet koji je Tramp pratio, uključujući brojne lažne tvrdnje u kampanji, iznenađenje je još veće. No, suočeni smo s činjenicom da Amerika možda nije spremna za ženu predsednika, što potvrđuje da tradicionalne vrednosti i konzervativizam još uvek snažno žive u američkom društvu. Kamalin poraz je posledica činjenice da Amerika još nije spremna za ženu na čelu - rekao je Obradović.
Đokić smatra da Haris nije napravila ključne greške u kampanji.
- Mislim da Kamala Haris nije napravila ključne greške u vođenju kampanje, ali njene ideje očigledno nisu rezonovale s većinom birača. Američko društvo možda nije tako liberalno kako se mislilo, a glasači su više naklonjeni vrednostima koje predstavlja Tramp. Birači su pokazali da žele lidera koji jasno stavlja američke interese na prvo mesto - rekao je Đokić.
Kokanović smatra da se Tramp predstavio kao jak lider što Amerikanci vole, za razliku od Haris koja se predstavila kao timski igrač što nije bilo dovoljno uverljivo.
- Očigledno je da glasači prepoznaju i podržavaju vrednosti koje Tramp zastupa. Čak i posle svih pravnih problema i pokušaja njegovog opoziva, veliki deo Amerikanaca se slaže s njegovom politikom. Čini se da će, čak i kada Tramp više ne bude predsednik, njegovi stavovi nastaviti da žive u američkoj politici. Amerikanci su, u ovom slučaju, glasali i za njegovu ličnost i za njegovu politiku. Nadam se da SAD ipak mogu prihvatiti ženu kao lidera i da Darko nije upravu, ali izgleda da je Tramp uspeo da nametne teme koje su bile ključne za glasače. Na primer, inflacija i poreska politika postale su prioritet u njegovoj kampanji, dok je Haris posvetila pažnju temama koje očigledno nisu bile od presudnog značaja za birače. Dakle, Haris je u nekoj meri promašila ono što je većina građana želela da čuje. Iskreno sam iznenađen, ogromna sredstva i podrška velikih ličnosti bili su na strani Kamale Haris, a kampanja je bila besprekorno organizovana. No, očigledno je da je Tramp uspeo da se nametne kao autoritativniji lider. Amerikanci vole jake lidere, a Haris je želela da se predstavi kao timski igrač, što biračima očigledno nije bilo dovoljno uverljivo - rekao je Kokanović.
Đurić je istakao da je ovo bilo iznenađenje da Tramp ima apsolutnu pobedu u svojim rukama.
- Mislim da je ovo prvi put u poslednjih 25 godina da republikanski kandidat ima većinu u ukupnom broju glasova, što je za mene bilo najveće iznenađenje. Obično republikanci gube u apsolutnom broju glasova, ali zahvaljujući elektorskom sistemu i dalje učestvuju u trci za predsednika. Ovde treba obratiti pažnju na razliku među državama - mogli smo imati jednak broj elektora, ali s razlikom u glasovima od par hiljada. Na primer, ako pogledate izbore 2020. godine, Bajden je pobedio u ključnim državama sa samo oko 40.000 glasova prednosti. Sada, razlika koju Tramp ima nad Kamalom Haris prelazi pola miliona glasova, što pokazuje da ova pobeda nije bila tako blizu niti neizvesna kao što se činilo na osnovu anketa i analiza. Čini mi se da smo svi pogrešno procenili da će rezultat biti tesan i ponovo smo previše verovali anketama - rekao je Đurić.
Jelena Pejović uživo iz Vašingtona
Novinarka Kurir televizije, Jelena Pejović, uživo sa ulica Vašingtona ispričala je najnovije informacije o ovoj napetoj borbi između Donalda Trampa na strani republikanaca i Kamale Haris na strani demokrata.
- S obzirom na to da je distrikt Kolumbija plav i demokratski, ljudi su poprilično iznenađeni rezultatom. Tramp trenutno ima 277 elektorskih mesta, a potrebno mu je 270 za jasnu pobedu. Ono što se sada čeka su rezultati iz Arizone, iako to neće promeniti stanje. Arzizona je od kraja šezdesetih godina od tri na 11 elektorskih mesta, zbog rasta broja stanovnika kome najviše doprinose migranti. To je verovatno razlog poverenja u demokrate, Sada više nije ostalo prostora za iznenađenja, ostalo je da se prebroje poslednji glasovi i da se proglasi Trampova pobeda.
Politikolog Rajko Petrović uživo iz Vašingtona
Prema najnovijim dešavanjima, očigledno je da Donald Tramp u ovom trenutku vodi. Čak ni 54 elektorska glasa iz Kalifornije nisu pomogli demokratskoj kandidatkinji Kamali Haris da stekne prednost.
Naša novinarka Jelena Pejović uključila se iz Vašingtona u specijalnu emisiju "Amerika bira" gde je intervjuisala Rajka Petrovića, politikologa, koji je rekao nešto više o trenutnoj situaciji.
- Situacija više nije toliko neizvesna kao pre nekih 45 minuta. Ostale su još samo pojedine države za prebrojavanje glasova. Trenutno su Pensilvanija i Severna Karolina već gotovo sigurne na strani republikanaca. Čak i Njujork Tajms daje Trampu 87% šanse da po drugi put bude izabran za predsednika SAD-a. U svih sedam tzv. kolebljivih država on vodi, a već je pobedio na Floridi i u Džordžiji. Kamala Haris je izgubila potporu koju je Bajdnen imao na prethodnim izborima u Pensilvaniji - rekao je Petrović.
On je rekao i da svi američki mediji prenose da su Trampu najviše podrške pružili radnička klasa i srednji sloj. Očekivalo se da će žene, latinoamerička populacija, pa čak i mladi birači, biti ključni, ali na kraju je radnička i srednja klasa odigrala presudnu ulogu za Trampa.
- U Mičigenu, na primer, Haris je prilikom završnog mitinga obećala da će zaustaviti sukobe u Gazi, što je moglo biti privlačno za arapsku zajednicu koja je u toj državi najbrojnija u SAD-u - rekla je novinarka, nakon čega je Petrović istakao:
- Izgleda da je takva poruka stigla prekasno, jer je muslimanska zajednica prepoznala njenu proizraelsku politiku, iako možda blažu od Trampove, ali i dalje naklonjenu Izraelu. Čini se da Tramp ima velike šanse čak i tamo. Visoka izlaznost je takođe interesantan faktor, s obzirom na to da se očekivalo da će ići u korist Haris. Visoka izlaznost često favorizuje demokrate, ali očigledno mnogi birači iz demokratskog bloka nisu bili dovoljno motivisani, a to verovatno uključuje i deo muslimanske zajednice koja nije masovno glasala za Trampa.
Aleksandra Joksimović i Duško Lopandić u studiju
Našim analitičarima iz Pupin inicijative, Vuku Velebitu i Ivanu Trifunoviću, pridružili su se u studiju Aleksandra Joksimović, direktorka Centra za spoljnu politiku, i Duško Lopandić, profesor evropskog prava i predsednik Foruma za međunarodne odnose.
- Obično onaj koji odnese pobedu na predsedničkim izborima, odnese pobedu i na kongresu, po čemu bi ovi izbori mogli da budu neobični. Mislim da su veće šanse da republikanci budu većina u senatu - rekla je Joksimović.
Lopandić je govoreći o reakcijama demokrata na eventualni poraz istakao:
- U ovakvim situacijama čovek mora biti oprezan, ali sve su to tendencije. Izgleda da će republikanci pobediti. Bilo bi jako dobro kada republikanci ne bi osvojili sva mesta u kongresu, posebno uzimajući u obzir ličnost Trampa i njegovu nepredvidivost u prvom mandatu. Tramp je najavljivao neku vrstu osvete, koja bi mogla da poremeti Ameriku.
Joksimović je rekla da kladionice čak i u slučaju izbora odlično predviđaju ishode, pa objasnila:
- Ono što je bitno je da ko god pobedi, a sada izgleda kao da će to biti Tramp, to bude ubedljiva većina, kako ne bi došlo do nezadovoljstva koje bi moglo da izazove demonstracije. Pretpostavljalo se da ako Tramp izgubi bi nastao haos.
Gosti su govorili i o iznenađujućoj činjenici da se glasovi ove godine broje ogromnom brzinom, sa obzirom da su se rezultati nekih izbora čekali i po nekoliko dana, a Joksimović je istakla svoje mišljenje da je to zbog toga što je razlika u glasovima toliko velika da nema spornih situacija koje bi odužile ovaj proces.
- Neko kao Tramp sa svojom prošlošću ne bi mogao ni da priđe kongresu u neko drugo vreme, ali očigledno se Amerika dosta promenila. On može izazvati ekonomski rat, a najmanje možemo predvideti kako će postupiti po pitanju rata u Ukrajini, što je nama u Evropi jako bitno - kaže Lopandić.
Joksimović je istakla i da je trend podrške koji je Haris dobila prekinut trenutka kada je uputila previše kritika Trampu. Potom se dotakla spoljne politike SAD:
- Što se tiče Ukrajine, već imamo određene signale o mogućnosti pokretanja pregovora za okončanje rata. Iako je Tramp najavio da bi mogao zaustaviti rat u roku od 24 sata, mislim da je takva tvrdnja nerealna i više je deo predizborne retorike. Kada je u pitanju Bliski istok, Tramp ima izraženu podršku Izraelu, čak i snažniju nego demokrate. Ako govorimo o Evropi, situacija je sada vrlo interesantna. Evropa ima iskustvo saradnje sa Trampom, i postavlja se pitanje da li im je Kamala Haris možda bila poželjnija opcija. Međutim, postoje naznake da su se evropski lideri pripremili za mogućnost Trampove pobede, a prema nekim tekstovima u medijima, mnogi evropski političari čak priželjkuju njegov povratak na čelo SAD - rekla je Joksimoć i potom dodala:
- Pobeda Tranpa mogla bi da podstakne Evropu na konsolidaciju određenih tema - posebno na jačanje sopstvenih odbrambenih snaga i oslanjanje na sebe. Kada je reč o Kini, očekuje se da će Tramp imati oštriji stav, što bi moglo naterati i Evropu da zauzme jasniji stav po ovom pitanju. U oblasti klimatskih promena, već su učinjeni neki koraci kako bi se unapred sprečili eventualni problemi ukoliko Tramp dođe na vlast. Sve u svemu, Evropa je ovog puta spremnija za njegov mandat.
Voditeljka je potom istakla da je Tramp postavio vrlo pragmatično pitanje demokratama i Kamali Haris, a i građanima - da li živite bolje sada nego što ste živeli pre četiri godine i šta ste konkretno dobili za te četiri godine? Potom je upitala profesora Lopandića šta su zaista postigli i da li je potpredsednica Kamala Haris uspela da pokaže svoj politički potencijal u ovom periodu.
- Ako pogledamo, recimo, migrantsku krizu - gde je Kamala Harris bila direktno zadužena za rešavanje problema - nismo videli da je uspešno iskoristila tu temu ni u kampanji za svoj politički profil. S druge strane, Tramp je možda naglašeno isticao tu temu, ali je uspeo da je iskoristi u svoju korist. Trenutni trendovi pokazuju da Kamala Haris nije mobilisala glasače koji bi potencijalno mogli da je podrže, poput Afroamerikanaca, Latinoamerikanaca, mladih i žena. Izgleda da tu nije bilo dovoljno mobilizacije koja bi spasila demokrate - rekao je Lopandić.
Jelena Pejović uživo iz Vašingtona
Jelena Pejović, novinarka Kurira, iz Vašingtona je uživo prenela deo atmosfere koja vlada u ovim neizvesnim trenucima:
- Situacija se menja na svakih nekoliko minuta. Rano je za predikcije dok Kalifornija ne bude prebrojana, jer ona nosi 54 elektorska glasa. U ovom trenutku, smanjena je prednost Donalda Trampa. Važno je da obratimo pažnju na Pensilvaniju i Džordžiju, a neizvesnost je još veća.
Novinarka je istakla da se ekipa Kurira sada nalazi ispred univerziteta "Harvard" koji u ovim izborima nosi veliku simboliku, sa obzirom da je Heris nakon kandidovanja prve telefonske pozive obavila u dukserici upravo te ustanove, kao i da je sama istakla da će tu i završiti svoju kampanju.
- Heris se sada nalazi u zgradi ovog univerziteta i čeka rezultate - dodala je Pejović.
Antonijević uživo iz Njujorka
Voditeljka: Gospodine Antonijeviću, pratili ste rezultate izbora u Americi. Kakvi su utisci, jeste li vi i vaše okruženje iznenađeni? Da li se očekuje da će Trump zadržati trenutnu prednost?
Pravnik Milan Antonijević uključio se u emisiju uživo iz Njujorka gde je pratio rezultate izbora.
- Nema previše iznenađenja, barem ne u širem smislu. U Njujorku, koji je tradicionalno naklonjen demokratama, atmosfera je danas tiša i mirnija nego što je uobičajeno. Verujem da je stanovnike Menhetna, gde se trenutno nalazim, ipak zatekla prednost koju Tramp drži, što bi verovatno uzrokovalo određeno iznenađenje među građanima. Kada govorimo o izlaznosti mladih, demokrate su se nadale većem odzivu među ovom grupom, što bi moglo da donese prednost Kamali Haris u nekim državama. Međutim, to se očigledno nije ostvarilo, pa trenutno imamo 205 elektorskih glasova za Kamalu Haris i 230 za Donalda Trampa. Iako je moguća promena u nekim ključnim državama, Tramp zasad drži blagu prednost.
Voditeljku je interesovalo da li Trampova pobeda može obezbediti mirno prihvatanje rezultata i sprečiti potencijalno političko nasilje poput onog 6. januara 2021. godine.
- Verujem da da. Demokrati obično ne pribegavaju metodama koje ugrožavaju demokratske procese i poštovanje glasa svakog građanina. Ako bude potrebe za ponovnim brojanjem glasova u određenim "swing states," očekujem da će to biti obavljeno mirno i u skladu s propisima. Podela u američkom društvu je velika, ali smatram da će ovaj put ostati na nivou demokratskog neslaganja i debate - rekao je.
Potom se osvrnuo na Trampovu politiku.
- Trampove poruke biračima bile su vrlo jasne, iako nisam siguran da će ih moći sprovesti onako jednostavno kako je obećavao. Već vidimo rast vrednosti akcija povezanih s njegovom medijskom grupacijom, što može ukazivati na poverenje ulagača u njegov povratak. Ali, sprovođenje politika koje su najavljene je složen proces i samo će vreme pokazati kakve će rezultate doneti.
Voditeljka: Hvala vam na uključenju i na analizi.
Vuk Velebit i Ivan Trifunović u studiju
Prvi gosti specijalne emisije bili su Vuk Velebit i Ivan Trifunović iz Pupin inicijative gde su dali svoje komentare na trenutne rezultate izbora.
- Za sada deluje da je ovo ubedljiva pobeda Trampa i republikanaca. Dodatna zanimljivost je da se Trampu daju velike šanse da osvoji tzv. "popular vote", dakle ukupan broj glasova, a ne samo kada je reč o elektorima. To je veoma veliko iznenađenje jer su demokrate ponavljale da ukoliko bi bilo sve kako treba i ukoliko broj glasova ne bi zavisio od elektronskog koledža, da bi oni pobedili. Ukoliko tramp dobije "popular vote", to znači da teorije demokrata padaju u vodu - rekao je Velebit.
Trifunović koji ima u Americi pravo glasa i tu svoju građansku dužnost je i obavio u kolebljivoj državi Pensilvaniji, otkrio je kako je izvršio "rano" glasanje:
- Čovek se prijavi mejlom ili telefonom i onda mu oni pošalju glasački listić istim putem. Vi ga popunite kod kuće... doneo sam ga da ga možete videti - započeo je Trifunović:
- Na istom listiću se glasa za Kongres, predsednika i Senat. Onda se stavi taj listić u kovertu koja se potpiše i onda se ona stavi u drugu kovertu koja se zapečati i onda se to poštom pošalje. Mnogi ljudi, kada je bila korona nisu hteli da izlaze na birališta i onda su iskoristili to pravo da pošalju poštom. To im se dopalo jer ljudi ne moraju da čekaju u redu, ipak je utorak radni dan. To su onda uveli kao praksu - istakao je Trifunović.
Velebit se potom dotakao jedne zanimljive informacije o rezultatima sa Floride:
- Zanimljivo je kada govorimo o rezultatima da je na Floridi u jednom okrugu "Majami dejd" Donald Tramp je prvi republikanski kandidat od 1988. godine koji je pobedio u tom okrugu. Ono što vidimo na ovim izborima je da latino birači sve više i više idu za Trampa, to ćemo videti verovatno i u nekim drugim državama - rekao je Velebit i potom dodao:
- Takođe jako zanimljiva stvar je da je u poslednjih 24 sata skočio Bitkoin, ako sagledamo sve stvari možemo nagovestiti da će Tramp verovatno uskoro biti predsednik Amerike.
Trifunović se potom dotakao sinoćne izjave Trampa kada je samouvereno rekao da će pobediti, rekavši novinarima da ovde nema ništa neizvesno.
- Izgleda da se ponavlja scenario iz 2016. godine, kada su ankete pokazivale da Hilari Klinton vodi. Pojava tzv. „stidljivih glasača“ je fenomen - ljudi koji, iz različitih razloga, ne priznaju da podržavaju Trumpa, posebno kada su okruženi demokratama. Američko društvo je veoma polarizovano. Poznajem slučajeve gde su ljudi prestali da pričaju jedni s drugima zbog različitih političkih stavova - kao naša komšinica, koja više ne razgovara sa svojom majkom jer je glasala za Trampa. Posebno među elitama, Tramp se doživljava kao sirov čovek, neprimeren za vođenje zemlje. Trampovi glasači često se osećaju kao „prokazani“ u društvu - rekao je Trifunović.
Voditeljku je potom interesovalo da li je Tramp svojim političkim jezikom i stavom, dodatno doprineo toj polarizaciji.
- Da, on je dodatno podstakao oštru retoriku, iako polarizacija u Americi traje već decenijama, još od 90-ih. Polarizacija medija i politika doprinose tome. Međutim, Trampova iskrenost i činjenica da nije tipičan političar su neke od osobina koje privlače njegove glasače - istakao je Trifunović i dodao:
- Trampovi najfanatičniji glasači ga vide kao nekoga ko nije profesionalni političar. On deluje iskreno, kaže ono što misli i tako osvežava političku scenu. Mnogo je kandidata pre njega tvrdilo da nisu političari, ali je Tramp prvi koji je uspeo da zaista privuče tu energiju.
Trifunović se potom dotakao poslednjih rezultata.
- Tramp ima blagu prednost. Severna Karolina je potvrđena za Trampa, Džordžija - vidim da je glasalo više 95% ljudi i samo je 3% razlika za Trampa. Što deluje da će skoro sigurno Džordžija biti pobeda republikanaca, ali moramo biti oprezni. Ipak ne mora da znači, jer ipak može to da se preokrene. Sada... ostaje Pensilvanija gde je 82% ljudi glasalo i tu je razlika 3%. Oni kažu da naginje ka Trampu, što samo znači da Filadelfija i neki drugi veći centri nisu sve reportovali. Ali ipak za sada deluje da Pensilvanija ide u korist Trampa - rekao je Trifunović.
Voditeljka je potom upitala goste zašto su Srbi u Americi u tolikoj meri za Trampa.
- Srbi u Americi, iako su američki državljani, većinom i dalje posmatraju američku politiku kroz prizmu odnosa Amerike prema Srbiji. Primarni razlog zbog kojeg su Srbi naklonjeni Trampu jeste to što su događaji iz devedesetih ostavili dubok trag, a mnogi u njemu vide alternativu politici koju su ranije sprovodili demokratski predsednici. Budući da je Bajden bio deo Klintonove administracije i poznat po stavu koji je bio nepovoljan prema Srbiji, mnogi ga vide kao nastavak te politike, dok Kamalu Haris posmatraju kao deo te iste demokratske mašinerije.
Voditeljka je potom upitala da li je to možda samo zabluda.
- Ne bih rekao da je to zabluda. Antisrpska politika, koja je bila prisutna tokom devedesetih, nije u potpunosti nestala. Ipak, u poslednje dve godine srpsko-američki odnosi su na blagom uzlaznom putu. Videli smo posete visokih zvaničnika i pozitivne izjave - kada je podsekretar Fernandez bio ovde, nazvao je Srbiju konstruktivnim i pouzdanim partnerom - rekao jeTrifunović i dodao:
- Trampova spoljna politika se percipira kao direktna i odlučna. Mnogi Srbi smatraju da bi on mogao brzo doneti povoljnije odluke za naš region. Takođe, Ričard Grenel, koji ima dobar uvid u naš region i s kojim sam razgovarao, najverovatnije će dobiti visoku poziciju u Trampovoj administraciji - ili kao državni sekretar ili kao savetnik za nacionalnu bezbednost. Grenell ima stavove koji su vrlo otvoreni prema ekonomskim dogovorima s našim regionom, što Srbi vide kao priliku da pod Trampom imaju bolji tretman.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs