TRAMP NA ČELU AMERIKE JE POZITIVAN ISHOD ZA SRBIJU: Analitičari o tome šta pobeda Donalda Trampa znači za našu državu

Trijumf Donalda Trampa na izborima u SAD mogu otvoriti nove povoljnosti i mogućnosti za Srbiju u odbrani njenih interesa, smatraju sagovornici Kurira

AP/Alex Brandon

Neverovatan, ubedljiv trijumf Donalda Trampa ili, kako je to upravo pobednik američkih predsedničkih izbora rekao, "politička pobeda kakvu Amerika nikada nije videla" u Srbiji je, bez ikakve sumnje, dočekana više nego blagonaklono. Naime, novi/stari predsednik SAD ima ubedljivo najveću podršku u Srbiji u poređenju sa ostalim zemljama regiona: skoro polovina građana priželjkivala je njega na čelu Amerike, dok je Kamala Haris imala najmanju podršku, od samo 13 odsto, pokazalo je istraživanje kompanije "Valikon".

I analitičari s kojima smo razgovarali smatraju da je izbor Donalda Trampa za predsednika Amerike povoljan ishod za Srbiju.

Kurir Televizija  Zoran Milivojević

 Karijerni diplomata Zoran Milivojević kaže da se tako nešto može zaključiti i iz Trampovog prethodnog mandata.

"Naročito kada su u pitanju srpski interesi u vezi sa Kosovom i Metohijom, kao i kada je reč o usvajanju nekih mehanizama i kompromisa. U Trampovom okruženju će biti ljudi koji su se tim pitanjem već bavili i imali više razumevanja za srpsku stranu, pre svega Ričard Grenel. Druga važna stvar je da su Srbi u SAD listom glasali za republikance i Trampa, što daje vetar u leđa srpskom lobiju, za razliku od albanskog, koji je svoju podršku pružio gospođi Kamali Haris. To će dati veću šansu srpskom korpusu u američkoj administraciji", kaže Milivojević.

On dodaje da je Trampova pobeda vetar u leđa suverenističkoj politici u Evropi, koja podržava i srpsku stranu.

"Predstavnici te politike su Viktor Orban, Robert Fico, desnica u Nemačkoj i Francuskoj, a to se indirektno može odraziti i na stav prema Srbiji. Najzad, nova administracija nastupa sa strategijom mira, a ne rata, i biće korekcija u odnosu prema Evropi i ratu u Ukrajini. Za nas će SAD ostati važne. Neće menjati stav o nezavisnosti tzv. Republike Kosovo, ali će pristupati na konstruktivniji način, i uvek treba računati na SAD. Ova administracija neće koristiti posrednike, kao što su to demokrate činile, već će se i ta garnitura promeniti. SAD će ići direktno, a taj pristup je genetski prisutan kod Donalda Trampa", rekao je Milivojević.

JIM WATSON / AFP / Profimedia 

Vladimir Marinković, predsednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva, smatra da će odnosi na relaciji Srbija-SAD s novim predsednikom biti relaksiraniji i da će biti malo više razumevanja za srpsku poziciju.

"Očigledno će ta administracija imati većinu i u Senatu, kao i u Kongresu, tako da će iskustvo koje smo imali u prvom Trampovom mandatu biti ponovljeno. Pristup Donalda Trampa će biti da je glavni interes SAD stabilnost i imaće jednake aršine za obe strane kada je u pitanju dijalog Beograda i Prištine. Njegova administracija svakako ne bi dozvolila ono što rade Aljbin Kurti i privremene prištinske institucije u odnosu prema Srbima i prema samom dijalogu, ali očekujem da će se aktivirati i Vašingtonski sporazum, koji je bio dobar i polazna osnova da se odnosi relaksiraju, a dijalog nastavi u dobroj veri", ocenjuje Marinković.

Kurir Televizija  Vladimir Marinković

Što se tiče srpskog lobija u SAD, Marinković misli da će republikanska većina u Senatu i Kongresu imati više razumevanja za poziciju Srbije, "koja nimalo nije laka".

"Više će se usmeriti na ekonomsku saradnju i investicije, kao i jačanje veza između SAD i Srbije, imajući u vidu da upravo Srbija treba da bude najveći saveznik Sjedinjenih Država u ovom regionu", istakao je Marinković.

Vašingtonski sporazum

Četiri godine od sporazuma iz Bele kuće

Prošle su četiri godine otkad su septembra 2020. u Beloj kući, u prisustvu tadašnjeg predsednika SAD Donalda Trampa, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i tadašnji premijer privremenih prištinskih institucija Avdulah Hoti potpisali Vašingtonski sporazum. Tada je ocenjeno da je sporazum nova šansa za izgradnju trajnog mira i dugoročne stabilnosti, ne samo kada je reč o odnosima Beograda i Prištine nego i u kontekstu čitavog regiona Zapadnog Balkana.

Dokument iz Bele kuće ubrzo je pao u zaborav: Donald Tramp izgubio je na izborima od Džozefa Bajdena, a na čelo prištinske vlade u martu 2021. došao je Aljbin Kurti. Tako je propuštena dobra prilika koja je mogla da dovede do napretka u normalizaciji odnosa Srba i Albanaca.

Kurir.rs / Milica Crnogorac - Antonio Ćorović

 VIDEO

This browser does not support the video element.

03:12
Nenad Bumbić: "Tramp ima izuzetnu sreću što se tiče ekonomije!" Izvor: Kurir televizija