Posao domaćice je neprekidan, a u finansijskom smislu neisplativ. Žene koje su domaćice u braku imaju pravo na deo imovine prilikom razvoda, ali nemaju nadoknadu za kućne poslove u toku braka. Više o tome istraživala je novinarka Kurir televizije Nina Aranđelović.
Radno vreme u toku dana obično traje 8 sati, ali tu se radni dan žene ne završava, već se nastavlja kad dođe kući. Što se tiče žena koje žive na poljoprivrednim gazdinstvima, a i onih koje su domaćice u gradu njihov rad traje neprekidno.
- Često se ti poslovi podrazumevaju, a nekada su veći od žena koje su u radnom odnosu.
- Samo poštovanje, samo da poštuju to što mi radimo kod kuće i van kuće, ako žena ne radi, ona radi više kući nego napolju - rekli su na ovu temu neki od građana.
U martu je od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava donesen pravilnik o Neplaćenom kućnom radu. Za sad se odnosi na zdravstvenu zaštitu, dok još uvek nije nađeno rešenje ko bi plaćao rad domaćice i koja bi bila njena mesečna nadoknada, a više o tome otkrila je Nina Mitić, pomoćnik ministra za ljudska i manjinska prava:
- Naći će se pravni osnov za sve one građane, jer su tu i muškarci i žene, statistički gledano i jesu to više žene koje ni po jednom drugom osnovu nisu zdravstveno osigurane, nisu zaposlene. Žene na selu koje nemaju toliki pristup informacijama nemaju pristup institucijama, mi ćemo kroz ovaj pravilnik pokucati na vrata svih institucija i reći možete da se osigurate i koristite usluge zdravstvenih institucija.
Prema zakonu sva imovina stečena u toku bračne zajednice pripada i jednom i drugom bračnom supružniku podjednako:
- Ovde treba napomenuti da se radom smatra svaki vid doprinosa u toku trajanja bračne zajednice, što znači da ukoliko je muž bio taj koji je bio u radnom odnosu, odlazio na posao i primao naknadu za njegov rad, to se isto tretira, odnosno važi zakonska predpostavka da se to isto tretira ako je supruga bila kod kuće nezaposlena i brinula se o domaćinstvu i o deci - rekla je advokat Vanja Jeftić
Jasna su prava žena koje žele da se razvedu i traže svoj deo imovine, ali i dalje su u nejasnom položaju žene koje su u brakovima, a samo žele da se njihov trud i rad poštuje.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
OTKRIJTE TAJNE BRAKOVA KOJE VIĐATE SVAKODNEVNO NA DRUŠTVENIM MREŽAMA: