Kandidat Republikanske stranke Donald Tramp pobedio je kandidatkinju Demokratske stranke Kamalu Haris na izborima za 47. predsednika SAD. Republikanci su osvojili kontrolu nad Senatom i ostvarili uspeh u Predstavničkom domu. Svetski zvaničnici, među kojima i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, uputili su čestitke Donaldu Trampu.
On je pobedio i u tom procesu oborio je nekoliko rekorda. Oboriće rekord Džoa Bajdena kao najstariji predsednik koji je inaugurisan. Tramp će takođe postati prvi predsednik u više od 120 godina koji je osvojio neuzastopne predsedničke mandate. Pored toga, Tramp je na putu da osvoji i većinu glasova na nacionalnom nivou, nešto što nije uradio 2016. ili 2020. godine.
O tome šta je odlučilo izbornu trku u americi, kao i zašto su ankete toliko pogrešile večeras su u "Usijanju" koje se emituje na Kurir televiziji govoriti Prof. dr Vladimir Marinković, predsednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva, Zoran Vuletić, predsednik Građansko demokratskog foruma i Vladimir Dobrosavljević, politički konsultant.
Marinković se na samom početku osvrnuo na ankete koje su predviđale neizvesnu situaciju, a u velikoj meri i drugačiju od onakve kakva se ispostavila:
- Ankete su pokazivale da Tramp stoji jako dobro, da će osvojiti pet od sedam kolebljivih država, a ovaj rezultat niko nije mogao da očekuje. U mnogim državama je smanjio razliku u odnosu na prethodnu predsedničku kampanju. Sve ono na šta smo navikli kada su u pitanju stručnjaci za politički marketing i njihovo delovanje je na ovom primeru palo u vodu. Ovo je čovek koji je pored toliko optužbi i pritiska koji se vršio na njega uspeo da pokaže da žestokim radom može doći do velike pobede. Očigledno je da će pobediti i na nacionalnom nivou, što se nije desilo kada je pobedio 2016. godine.
Da se u potpunosti ne slaže sa svojim sagovornikom istakao je Vuletić koji se osvrnuo i na kontroverznu prošlost porodice Tramp:
- Ne postoji racionalna politička analiza zbog čega su Amerikanci glasali za Donalda Trampa. Mislim da će to neka nauka u budućnosti analizirati. Mišljenja sam i da Trampa u ovom momentu ne možemo ceniti kao političku figuru. Način na koji je u prošlosti vodio državu i njenu spoljnu politiku pokazao je da on ne razume šta znači biti predsednik Amerike i biti lider najveće sile na svetu - rekao je, a potom dodao:
- Njegova glavna poruka narodu u ovom momentu jeste "Učinimo Ameriku ponovo velikom", a mene zanima u kom momentu je Amerika postala mala, kao i u odnosu na šta on to meri? Nisam siguran da bilo ko u Americi ovo suštinski razume.Čitava Trampova porodica u prošlosti bila je optuživana od strane zakona, a sada taj čovek fascinira na desetine miliona ljudi.
Upravo na tu temu nadovezao se Dobrosavljević koji je izneo detaljne podatke socijalnih struktura za koje se smatra da su Trampove najveće pristalice tokom ove kampanje, kao i od koga se nije očekivalo da će uticati na njegovu pobedu:
- Kampanja Kamale Haris stagnirala je nakon televizijskog duela koji je imala sa Trampom. Tramp je sa druge strane nakon kandidature percipiran kao neko ko je najjači po pitanju ekonomije. Svi birači su na pitanje šta je najbitnije promeniti u Americi odgovorili da je to inflacija, odnosno cene i stanarine - započeo je i istakao:
- Tramp ima odličan prodor u svim socijalnim strukturama osim kod onih starijih od 65 godina, kao i belih žena koje su završile koledž. Hispanoamerikaci i beli muškarci između 45 i 55 godina pokazali su se kao njegove najveće pristalice. Ovom predizbornom kampanjom uspeo je da motiviše i one između 30 i 45 godina da glasaju za republikance, a najparadoksalnije od svega je činjenica da je i izraelska i jevrejska populacija u Americi pretežno glasala za Trampa.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
POSLUŠAJTE DETALJNU ANALIZU ITALIJANSKE NOVINARKE O TOME NA KOJI NAČIN ĆE TRAMPOV MANDAT DALJE UTICATI NA EVROPU: