Za mini jesenji raspust, koji praktično traje od subote 9. novembra pa do utorka 12. novembra, povodom praznika Dana primirja u Prvom svetskom ratu, 11. novembra, veliki broj građana Srbije će putovati zbog čega se već od petka 8. novembra na putevima širom Srbije očekuju gužve, a na pojedinim graničnim prelazima pakao.
Kada i gde se očekuje najveći udar?
U Auto-moto savezu Srbije (AMSS) kažu da će „mnogi iskoristiti produženi vikend za putovanje" zato već od petka sa prvim popodnevnim časovima očekuju pojačan saobraćaja na izlazima iz većih gradskih sredina, a zbog kojeg je moguća usporena vožnja na mestima gde su aktuelne izmene u saobraćaju zbog radova“.
- Veći broj vozila i promenljivo vreme zadržavanja treba očekivati na graničnim prelazima sa Mađarskom i Hrvatskom na kojima se u danima vikenda, a posebno kada je on produžen, saobraćaj dodatno pojača što je uzrok formiranja dužih kolona putničkih vozila na prelazima kod kod naših suseda, kada se vrlo brzo popuni međuzona, a tada se i na našim prelazima može očekivani duže vreme zadržavanja od 30 minuta na šta vozači moraju biti spremni - kažu u AMSS.
Promenljivo, a povremeno i duže vreme zadržavanja od 30 minuta treba očekivati i na prelazima sa Bosnom i Hercegovinom i Severnom Makedonijom.
- Pojačan saobraćaj na graničnim prelazima u smeru ka zemljama iz našeg okruženja očekujemo u petak 8. novembra i u subotu 9. novembra dok bi povratni talas bio u ponedeljak 11. novembra - poručuju iz AMSS.
Taj 11. novembar je naredni, pa većina onih koji rade u utorak vraćaće se u ponedeljak popodne i uveče. Međutim, deo "povratnika" treba očekivati i sutradan, u utorak 12. novembar, jer će mnogi pridodati još taj jedan dan s obzirom na to da se đaci u Srbiji u klupe vraćaju u sredu, 13. novembra.
Da će veliki broj građana Srbije da putuje ovog produženog vikenda potvrdili su nam nedavno iz Jute, gde kažu da su mnogi aranžmani rasprodati, kao po Srbiji, tako i i oni u inostranstvu.
Kada se očekuju velike gužve na putevima i granicama, nekoliko važnih saveta može da vam pomogne.
Prvo što se tiče granica, savet je uvek da se proveri kakvo je stanje na glavnim graničnim prelazima i da se, ukoliko je tu velika gužva, koriste alternativni granični prelazi.
Glavni i alternativni granični prelazi sa Mađarskom
Glavni granični prelazi su:
- Horgoš
- Kelebija
- Bački Breg
- Njihovo radno vreme je 00-24 sata.
Alternativni prelazi sa Mađarskom su:
Horgoš 2, radno vreme 05-23 sata
Đala, Rabe, Bački Vinogradi i Bajmok, radno vreme 7-19 sata
Glavni i alternativni granični prelazi sa Hrvatskom
Glavni prelazi su:
Batrovci
Šid
Alternativni, manji prelazi su:
- Bačka Planka
- Bezdan
- Bogojevo
- Neštin
- Sot
- Ljuba
Radno vreme svih prelaza je 00-24 sata.
Glavni granični prelazi sa Bosnom i Hercegovinom
Veći prelazi su:
- Sremska Rača
- Badovinci
- Kotroman
- Trbušnica
Manji prelazi su:
- Bajina Bašta
- Mali Zvornik
- Ljubovija
- Uvac
Radno vreme svih prelaza je 00-24 sata.
Glavni i alternativni granični prelazi sa Bugarskom
Glavni prelaz je Gradina.
Alternativni prelazi:
- Strezimirovci
- Mokranje
- Ribarci
- Vrška Čuka
Radno vreme je 00-24 sata.
Granični prelazi sa Crnom Gorom
Prelazi sa Crnom Gorom su:
- Gostun
- Jabuka
- Špiljani
Radno vreme svih prelaza 00-24 sata.
Glavni i alternativni granični prelazi sa Severnom Makedonijom
Glavni prelaz je Preševo.
Alternativni granični prelaz je Prohor Pčinjski.
Oba prelaza rade 00-24 sata.
Glavni i alternativni granični prelazi sa Rumunijom
Glavni prelazi su:
- Vatin
- Srpska Crnja
- Đerdap 1
- Đerdap 2
- Kaluđerovo
Radno vreme glavnih prelaza je 00-24 sata.
Manji prelazi sa Rumunijom su:
- Vrbica
- Jaša Tomić
- Nakovo
- Mokranje
Radno vreme manjih prelaza sa Rumunijom je 07-19 sata.
Saveti AMSS vozačima koji putuju od 8. do 12. novembra
- Putujte tokom dana i to onog toplijeg dela dana ukoliko idete na duža putovanja
- U rezervoaru imajte uvek dovoljnu količinu goriva zbog mogućih vanredni prekida
- Važno je da pripremite vozilo za zimske uslove vožnje i obezbedite adekvatnu zimsku opremu, proverite kočnice, akumulator, kao i da li poseduju alat potreban za zamenu rezervnog točka, ali proverite njegovo stanje i pritisak vazduha u njemu.
- Dobro se informišite o vremenskim uslovima i stanju na putu kao i moguće izmene u režimu odvijanja saobraćaja na željenom putnom pravcu.
- Proverite da li su vam potrebna međunarodna dokumenta za zemlju u kojoj putujete i kroz koje prolazite posebno obratite pažnju na zeleni karton kao i na važnost registarske nalepnice – poručuju iz AMSS.
Od zemalja u okruženju, zeleni karton potreban je i dalje u Severnoj Makedoniji i Albaniji. U Bosni i Hercegovini nije potreban već godinama, ne treba vam ni za ostale zemlje u našoj blizini.
Kako da znate gde su radovi na putu
Informacije o radovima na putevima, kao i koliko se na kojim graničnim prelazima čeka, možete pogledati na interaktivnoj mapi koja se nalazi na sajtu AMSS.
Kako nam kažu u AMSS, informacije sa graničnih prelaza ažuriraju se odmah po dobijanju informacije od Uprave granične policije, ali u svakom trenutku možete pratiti protok vozila i u realnom vremenu na graničnim prelazima takođe na putem kamera na sajtu AMSS.
Kako da znate kolika je gužva na granicama i putevima
Kako biste tokom puta saznali na kom graničnom prelazu je najveća gužva, a gde je najprohodnije, od velike pomoći mogu da vam budu četiri stvari.
JP "Putevi Srbije"
Za sve one koji se od petka odlučuju na put po Srbiji ili negde u inostranstvo, od koristi će biti praćenje dnevnih servisnih informacija na sajtu JP “Putevi Srbije”, da bi znali ima li radova na nekim saobraćajnicama, da li su neke privremeno zatvorene i koji su onda alternativni pravci, te da ili ima gužvi na naplatnim stanicama autoputeva, ali i kakve vremenske prilike, od magle do poledice, vas očekuju na pojedinim deonicama.
Obratite pažnju: Ovo će vam pomoći u domaćem saobraćaju, ne i u inostranstvu.
Sajt AMSS
Kako se budete približavali granici, stanje na prelazima i putevima uopšte možete da proverite na sajtu AMSS, a koristan je link gde uživo možete da pratite snimak sa kamera. Osim samog snimka, tu je navedeno i koliko se, prema zvaničnim informacijama, čeka na granici.
Obratite pažnju: AMSS daje informacije samo o tome koliko se čeka na našoj granici, dakle bez onog što vas dodatno očekuje u međuzoni i na samom prelazu države suseda. A to može da pridoda nekada i još nekoliko sati čekanja u koloni.
Aplikacije za mobilni
Prikaz gužvi na granicama daju i aplikacije za pametne telefone, poput "BorderWatcher". Ona se oslanja na iskustva korisnika aplikacije koji objavljuju koliko su vremena proveli na nekom graničnom prelazu.
Dovoljno je da odaberete zemlju iz koje dolazite i u koju idete i izaći će vam lista graničnih prelaza i trenutno vreme čekanja. Možete i vi da podelite svoje iskustvo i tako pomognete i drugima.
Obratite pažnju: Korišćenje mobilnog internet saobraćaja na graničnim prelazima može da prouzrokuje vanredne troškove ako se zadesite u romingu.
Google Maps
Ako u Gugl mapama uključite opciju prikaza intenziteta saobraćaja (traffic) i zumirate na određeni granični prelaz, ili bilo koji drugi deo vaše rute, možete da vidite koliko su duge kolone automobila predstavljene punim crvenim ili bordo linijama.
Obratite pažnju: Važno je da se o gužvama i stanju na prelazima informišete na vreme, makar pola sata pre dolaska na granicu. Jer, ako dođete pred granicu i upadnete u gužvu, više nema nazad, nema polukružnog - osuđeni ste na čekanje. Još jedna važna napomena, opcija "traffic" ne radi u offline modu mape koju ste prethodno preuzeli.
(Kurir.rs/Blic)