Nedavno istraživanje koje je Dunelm sproveo u Velikoj Britaniji otkrilo je da se ogroman broj žena budi svake noći u isto vreme - 3:29 h. Mnoge od njih doživljavaju iznenadno buđenje. Nesanica je jedan od najčešćih simptoma menopauze, a Dunelmova studija je pokazala da se čak tri četvrtine žena budi mnogo sati pre nego što se probudi.
Nakon buđenja, 53 odsto žena bezuspešno pokušava da nastavi san, dok druge traže alternativne načine da provedu ovo vreme. Čitanje knjiga, pregledavanje društvenih mreža, gledanje televizije, pa čak i gledanje u sat samo su neke od aktivnosti koje žene sa nesanicom u menopauzi biraju.
Nažalost, studija je takođe otkrila da nesanica u menopauzi negativno utiče na emocionalno blagostanje više od dve trećine žena. Štaviše, oko 60 odsto ispitanica nije znalo strategije koje bi mogle da im pomognu u borbi protiv ovog problema. Ispada da se samo 25 odsto od njih obratilo svom lekaru za pomoć.
Menopauza je prirodna faza u životu svake žene koju karakteriše prestanak menstruacije i pad nivoa hormona. Simptomi menopauze mogu da variraju od fizičkih do psiholoških i kognitivnih. Razumevanje ovog procesa i pristup odgovarajućoj podršci ključni su za poboljšanje kvaliteta života žena tokom ovog perioda.
Šta da učinite kad vam menopauza poremeti san?
Stručnjaci preporučuju otvoren razgovor sa svojim lekarom ili specijalistom za menopauzu kako bi se razgovaralo o dostupnim opcijama lečenja, kao što su terapija zamene hormona i promene načina života koja mogu da donesu olakšanje. Važno je da se žene ne plaše da traže pomoć i koriste dostupne obrazovne resurse o menopauzi.
Da sumiramo, menopauza nije samo kraj određene faze, već i početak nove - sa novim izazovima i mogućnostima. Znanje i podrška mogu mnogo da olakšaju ženama da prebrode ovaj period. Ako imate problema u vezi sa menopauzom, nemojte da oklevate da potražite pomoć i zapamtite da niste sami u tome.
Pogledajte i na koji način možete da umirite dete pred spavanje: