Da li je povratak Donalda Trampa dobra vest za Srbiju, naročito kada je reč o Kosovu i Metohiji? Da li će se pitanje brže i direktnije rešavati i da li će se sa više razumevanja prići Srbima na Kosovu i Metohiji koji konstantno trpe različite pritiske Prištine?
Na ova pitanja za Kurir televiziju odgovorili su Milovan Drecun, predsednik skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, Ivan Trifunović, član Savetodavnog odbora “Pupin inicijative”, Dragoljub Kojčić, politički filozof i Nikola Belić, novinar "Politike".
- Ne treba samo razmišljati o kosovskom pitanju, već Trampov odnos prema čitavoj Srbiji i regionu. Njegov koncept države je da samo ekonomski jake države mogu da doprinose miru. Njegova politika će se fokusirati na ekonomski napredak, stabilnost i borbu protiv korupcije, pri čemu će se sklapati jaka ekonomska partnerstva - rekao je Drecun.
On je rekao i da će se iz regiona najviše fokusirati na Srbiju, pa istakao da Tramp nije jedini element kada je u pitanju naša država.
- Ima dosta ljudi koji su bliski Trampu koji će se truditi da deo naših interesa bude uklopljen u američku spoljnu politiku. Ipak, ne verujem da će Tramp odustati od pružanja podrške lažnoj državi Kosovo, i stvaranju vojske Kosova - dodaje Drecun.
- Trampova administracija pod vođstvom Grenela će svakako doneti boljitak za Srbiju. Oni znaju o čemu se radi i žele da pomognu da se stabilizuje region - ističe Trifunović.
On ipak dodaje da su odnosi između Srbije i Amerike postali bolji tokom mandata Džo Bajdena, kao i da je tada došlo do bitnih sporazuma između dve države, ali da se nada da će tokom Trampovog mandata biti još bolje, pa je rekao:
- Tramp je dosta nepredvidljiv. Tu neće biti pregovaranja beskonačnog, to će biti jedan razgovor nakon koga će on za dan doneti odluku. Mi moramo da shvatimo da ne možemo stalno da ističemo svoje interese, mi smo mala zemlja, moramo da shvatimo američki interes i prikažemo njima kako se naši interesi uklapaju.
- Verujem da će ga interesovati Balkan. Ako njih najviše zanima ekonomija i biznik, kako oni kažu, zamislite kako njima zvuči kada čuju da je zabranjen protok robe na Kosovu. To oni mogu shvatiti i kao uvredu - rekao je Belić.
Novinar je istakao i da ne treba misliti da će Amerika promeniti stav po pitanju nezavisnosti Kosova, ali da će Albanija pokušati da uspostavi kontakt sa Sjedinjenim Američkim Državama.
- Mi već imamo dobar odnos sa Sjedinjenim Američkim Državama, i sada kada se svi budu zaleteli da te odnose obnove, mi ćemo već imati neku osnovu. Ovo su nepovoljne vesti za Kurtija - kaže Belić.
Kojčić je istakao da će odnos Amerike prema Srbiji, ali i Kosovu, biti spor proces, kao i da se promenio stav da je Srbija remetilački faktor i da nas sada smatraju konstruktivnim i dobrim partnerima:
- Mislim da bi prvi vesnik promene koju očekujemo od epohe Donalda Trampa bilo da vrati američki Fond za razvoj, to bi pokazalo da smo mi na zelenoj grani.
Drecun je rekao da nema dileme da će se naše partnerstvo sa Amerikom nastaviti u dva pravca:
- Jedan je jačanje bilateralnog partnerstva, posebno na ekonomskom planu, što će njemu biti prioritet kako bi eliminisao Kinu kao ekonomskog konkurenta. Drugi je to što neće odustati od priznavanja Kosova. Ipak, imati ljude koji više slušaju naše probleme znači da možemo očekivati veći pritisak na Prištinu kada su u pitanju ljudska prava.
On kaže i da je vojna saradnja sa Amerikom vrlo bitna, kao i da oni daju mnogo značaja svojim vojnim herojima, što se smatra da spaja naša dva naroda.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs