Tech News

TikTok opet u problemu: Zabranili ovu platformu zbog ''rizika za nacionalnu bezbednost''

Foto: Shutterstock

Kanadska vlada je naložila TikToku da prekine svoje poslovanje u zemlji, navodeći kao razlog „specifične rizike za nacionalnu bezbednost“ povezane sa vlasnikom TikToka, kineskom kompanijom ByteDance.

„Odluka je zasnovana na informacijama i dokazima prikupljenim tokom pregleda i po savetu kanadske bezbednosne i obaveštajne zajednice i drugih vladinih partnera“, rekao je Fransoa Filip Šampanj, ministar za inovacije, nauku i industriju u saopštenju.

On je naglasio da vlada nema nameru da Kanađanima blokira pristup samoj aplikaciji ili da im ograniči kreiranje novog sadržaja, navodeći da je korišćenje popularne aplikacije „lični izbor“. Upotreba aplikacije je već zabranjena na uređajima kanadske vlade od februara 2023.

Foto: Shutterstock

Imajući to u vidu, kanadska vlada je pozvala korisnike da usvoje dobre prakse sajber bezbednosti i procene moguće rizike koji bi mogli da nastanu korišćenjem platformi društvenih mreža, posebno u vezi sa načinom na koji sa njihovim informacijama postupaju strane kompanije.

Vlada je rekla da je nalog da se prekine poslovanje TikToka u skladu sa Zakonom o investicijama Kanade, koji „omogućava reviziju stranih investicija koje mogu biti štetne po nacionalnu bezbednost Kanade“.

Foto: Shutterstock

U izjavi za Asošiejted pres, kompanija je rekla da bi zatvaranje njenih kancelarija u Kanadi ukinulo stotine dobro plaćenih radnih mesta u zemlji i da namerava da ospori nalog na sudu.

Istu zabrinutost TikTok izaziva i u SAD, da bi Peking mogao naterati kompaniju da preda podatke američkih korisnika aplikacije zbog kineskih zakona o nacionalnoj bezbednosti koji zahtevaju od kompanija da pomognu u prikupljanju obaveštajnih podataka.

Foto: Shutterstock

To je podstaklo američku vladu da potpiše zakon kojim se ByteDanceu daje rok do 19. januara 2025. da se oslobodi TikToka ili rizikuje zabranu u zemlji. TikTok se na ovu odluku žalio u SAD, tražeći od saveznog suda da blokira zakon.

Iako je kompanija dugo tvrdila da ne deli podatke sa kineskom vladom, suočila se sa potpunom blokadom u nekoliko zemalja, uključujući Avganistan, Indiju, Nepal i Pakistan. Upotreba aplikacije je takođe zabranjena na uređajima vlada u nekoliko zemalja širom sveta.

Izvor: Informacija/Kurir/Darko Mulic