Toliko faktora u našem okruženju mogu izazvati razarajuće požare, zašto ne uložite u protivpožarne aparate? Možete spasiti život za manje od 2.000 dinara!
Vatra predstavlja realnu opasnost, zato bi posedovanje protivpožarnog aparata trebalo da ima svaki dom, automobil, kancelarija ili radionica. Održavanje ovih aparata vrlo je jednostavno i mogu se naći u slobodnoj prodaji i za manje od 2.000 dinara.
Poslednjih meseci u beogradskim zgradama izbilo je više požara. Telo žene pronađeno je u stanu koji je goreo, a ispostavilo se da je uzrok požara uključena pegla. Kurir televizija istraživala je da li bi svako domaćinstvo trebalo da ima protivpožarne aparate, kako se oni koriste i gde se mogu naći.
Stare i preopterećene instalacije, punjači za mobilne telefone, prese za kosu, cigarete, kvarcne peći i neočišćeni dimnjaci najčešći su uzročnici požara koji mogu imati katastrofalne posledice. Uz pomoć protivpožarnih aparata svi manji požari mogu se staviti pod kontrolu.
- Pošto živim u zgradi redovno se proverava stanje.
- Treba ako zna da upravlja njime, ako zna da se posluži, treba - rekli su neki od građana na pitanje o korišćenju i ispravnosti protivpožarnih aparata u zgradama u kojim žive.
U zavisnosti od broja stanova, kvadrature, svaka stambena zgrada trebalo da ima bar po jedan protivpožarni aparat na svakom spratu. U suprotnom, kazne za upravnike iznose od 50.000 dinara do dva miliona.
- Najbitnije je da, pored stanova, da se aparati stavljaju u podrumski deo, tamo često može da izbije požar. U mojim zgradama kada je izbio požar u stanovima, ponekad se ljudi ne sete da imaju protivpožarne aparate. Dok se organizuju, sete, prođe vreme. U drugim slučajevima su se setili, uzeli aparat, ugasili požar i izbegnuta je tragedija - rekla je Tamara Nenadić, upravnica zgrade.
U slučaju da se u objektu pojavi vatra, protivpožarnim aparatom se mogu sačuvati materijalne stvari, može se kontrolisati plamen do dolaksa vatrogasaca, i ono najvažnije, njime se mogu sprečiti ljudski životi. Za Kurir televiziju govorio je i Igor Sić, predsednik DVD „Petrovaradin”:
- Uvek volim da postavim jedno pitanje, šta je isplativije, kupiti aparat, servisirati ga dva puta godišnje i da vam nikad u životu ne zatreba, ili da vam samo jednom treba, a da aparat nemate kod sebe? Najčešće se koriste aparati sa suvim prahom, to jest aparati koji su vrlo jednostavni za upotrebu, a nisu skupi. Koštaju nekoliko hiljada dinara, ali drastično povećavaju samu bezbednost sa domaćinstvom.
Da bi građani mogli pravilno da rukuju ovim aparatima, potrebno je da prođu osnovnu obuku ili da bar pročitaju nalepnicu koja stoji na svakom aparatu, i koja detaljno opisuje postupak od samog aktiviranja aparata do gašenja požara.
- Kada idemo na more u Grčku i treba nam mali protivpožarni aparat za auto, njega možemo da držimo kući za svaki slučaj kada ne idemo na more ostatkom godine, za svaki slučaj da ako se nešto desi da možemo u svom stanu da ugasimo požar - zaključila je Nenadić.
Vatra predstavlja realnu opasnost, zato bi posedovanje protivpožarnog aparata trebalo da ima svaki dom, automobil, kancelarija ili radionica. Održavanje ovih aparata vrlo je jednostavno i mogu se naći u slobodnoj prodaji i za manje od 2.000 dinara.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
POGLEDAJTE KAKO JE BRZOM REAKCIJOM VATROGASACA ZAUSTAVLJEN POŽAR VELIKIH RAZMERA: