Platforme na stubovima EDS Bezbedna gnezda za bele rode

Radenko Zivković

Širom Srbije u toku je akcija postavljanja bezbednih gnezda za rode na stubovima elektrodistributivne mreže

Čak 900 parova roda dobiće sigurna gnezda na banderama u okviru ekološkog projekta Elektrodistribucije Srbije (EDS) u saradnji sa Društvom za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS). Udruženje koje brine o pticama Srbije ove godine je uspešno obavilo popis belih roda i zabeležilo rekordnih 1.927 gnezda od kojih je najveći broj na električnim stubovima. U Vojvodini se nalazi 1.137 gnezda, a južno od Save i Dunava 790. Od ukupnog broja, aktivno je bilo 1.597 gnezda u kojima je bilo 4.378 mladunaca.

Radenko Zivković 


- Da bi rode bezbedno odgajile svoje mladunce, Elektrodistribucija Srbije će postaviti 900 platformi na stubovima elektrodistributivne mreže. Verujemo da će sigurne platforme na lokacijama gde su gnezda doprineti da se poveća broj roda u narednom popisu – ocenili su u Elektrodistribuciji Srbije.


Izmeštanja gnezda i postavljanja platformi radiće se u periodu od septembra do marta, kada bele rode nisu prisutne. Izuzetno je važno da se platforma postavi, ako je moguće, na isti stub na kome je bilo gnezdo jer se rode vraćaju i obnavljaju gnezda uvek na istim stubovima.


- Da bi rode prihvatile novo gnezdo, započnemo ga tako što na konstrukciju bezbedne platforme postavimo nekoliko svežnjeva grančica. Kada se vrate, rode ga dovrše i polože jaja u gnezdo. Savet smo dobili od ornitologa jer rode ne prihvataju novo gnezdo ako ga napravimo do kraja – rekli su članovi ekipa na terenu.


Pre postavljanja platformi urađena je studija i mapirana su gnezda roda. Pokazalo se da ih je najviše i da su najgušće locirana na severu Vojvodine, a prate i tok Dunava, Tise, Save pa sve do Južne Morave.


Električni stubovi, žice i objekti za transformaciju napona odavno su postali deo prirodnog staništa koje ptice koriste za odmor, osmatranje plena prilikom lova ili svijanje gnezda. Da bi se sprečilo stradanje ptica, u saradnji sa Društvom za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, Elektrodistribucija Srbije uključila se u evropski projekat LIFE Danube Free Sky. Cilj je da se u sedam podunavskih zemalja istraži i spreči stradanje ptica od elektrokucije i kolizije duž toka Dunava, koji prilikom seoba koriste kao migratorni koridor. Tako su pored gnezda za rode, na 40 kilometara dalekovoda uz Dunav postavljeni preusmerivači leta i izolovano je 576 stubova na koje najčešće sleću.

Vladimir Ognjanovic 


- U toku je jedan od najvećih investicionih ciklusa u modernizaciju elektrodistributivne mreže u Srbiji u okviru kojeg je uspešno realizovan veliki broj projekata. Najveći deo su ulaganja u rekonstrukciju postojećih trafostanica, izgradnju novih, kao i uvođenje najmodernijih tehnologija jer su to ključni faktori za stabilan i pouzdan elektroenergetski sistem. Pored osnovnih investicija, izdvojili smo sredstva i za ekološke projekte kojima čuvamo životnu sredinu i biodiverzitet Srbije za buduće generacije – rekli su u Elektrodistribuciji Srbije.

Preusmerivači leta

Na trasi dalekovoda uz Dunav u Srbiji ugrađeno je ukupno 3.340 takozvanih divertera. To su plastične pločice koje vise sa žica dalekovoda, pomeraju se i reflektuju svetlost tokom dana, ali i svetle u mraku, signalizirajući pticama kako bi na vreme mogle da preusmere svoj let. Postavljeno je i oko 1.500 izolacionih kapa na najrizičnije stubove dalekovoda što će pticama omogućiti bezbedno sletanje i odmor, bez mogućnosti da svojim telom naprave kratak spoj i izazovu strujni udar.

This browser does not support the video element.

00:49
Diverteri Izvor: Aleksa Jevtović Marko Šćiban

Promo