Nova istraživanja

Ovi lekovi protiv prehlade i gripa se najverovatnije povlače iz prodaje: Naučnici utvrdili da je glavni sastojak beskoristan pri lečenju!

Foto: Shutterstock

Fenilefrin se smatra beskorisnim u lečenju simptoma virusa prema novim istraživanjima.

Američka agencija za hranu i lekove (FDA) predložila je povlačenje proizvoda koji sadrže fenilefrin, aktivni sastojak uobičajenih lekova protiv prehlade i gripa, sa polica drogerija.

Ovaj sastojak, koji se nalazi u popularnim proizvodima poput Sudafed i Benadril, smatra se beskorisnim u lečenju simptoma virusa, poput začepljenja nosa, što je posledica novih istraživanja.

Foto: Shutterstock

U četvrtak je FDA saopštila da je na osnovu novih naučnih podataka odlučila da fenilefrin, koji se često koristi u lekovima bez recepta, ne pruža efikasnost u ublažavanju simptoma prehlade i gripa. Posebno, nova istraživanja sugerišu da fenilefrin, kada se uzima oralno, ne može da dospe u krvotok u dovoljnim količinama da bi izazvao željeni efekat.

Doktorka Patricija Kavacon izjavila je:

- Uloga FDA je da obezbedi da lekovi budu bezbedni i efikasni. Na osnovu pregleda dostupnih podataka, kao i preporuka savetodavnog komiteta, predlažemo uklanjanje oralnog fenilefrina iz proizvoda koji se prodaju bez recepta.

Preporuka FDA odnosi se samo na oralnu primenu fenilefrina, dok je njegova upotreba u intranazalnim sprejevima, gde pokazuje efikasnost, i dalje dozvoljena. Takođe, agencija napominje da povlačenje fenilefrina iz proizvoda neće uticati na efikasnost drugih sastojaka koji se često koriste u kombinaciji sa njim, kao što su acetaminofen, difenhidramin i dekstrometorfan.

Foto: Shutterstock

Ova preporuka još uvek nije konačna, jer FDA poziva javnost da dostavi svoje komentare na ovaj predlog. Ukoliko agencija na osnovu tih komentara zaključi da fenilefrin nije efikasan, izdanje konačne naredbe moglo bi da ima ozbiljan uticaj na tržište lekova, koje godišnje generiše prihod od 1,8 milijardi dolara.

Sprovedena brojna istraživanja

Problemi sa efikasnošću fenilefrina nisu novi. Još 2007. godine profesori farmacije sa Univerziteta Florida pokrenuli su peticiju koja je pozivala FDA da ispita da li pilule koje sadrže fenilefrin zaista deluju kao dekongestivi. Od tada su sprovedena brojna istraživanja koja su pokazala da ovaj sastojak ne pruža bolje rezultate od placeba.

Jedno od ključnih istraživanja, sprovedeno 2015. godine, pokazalo je da ni veće doze fenilefrina, od 20 do 40 miligrama, nisu bile značajno efikasnije od placeba u ublažavanju simptoma začepljenja nosa kod odraslih osoba.

Ovaj nalaz podržava zaključke koje je FDA donela u poslednjem pregledu dostupnih podataka.

Reakcija tržišta i preporuke za potrošače

Nakon što je FDA objavila svoje saopštenje, veliki maloprodajni apotekarski lanac CVS odmah je počeo da povlači proizvode sa fenilefrinom sa svojih polica. Dr Tereza Mikele, direktor Kancelarije za lekove bez recepta pri FDA, preporučila je potrošačima da se informišu o bezbednim i efikasnim alternativama za lečenje simptoma prehlade i alergija.

- Potrošači treba da znaju da postoji širok spektar bezbednih i efikasnih lekova i tretmana za ublažavanje simptoma prehlade. Takođe, savetujemo da se posavetujete sa lekarom ili farmaceutom o najboljim opcijama za lečenje - rekla je Dr Mikele.

FDA će nastaviti da prati situaciju i razmatra povratne informacije od javnosti pre nego što donese konačnu odluku o ovom pitanju.

(Kurir.rs/Blic)