Srpska opozicija, u želji da politički profitira nakon tragičnih događaja u Novom Sadu, ponovo je pokazala sve svoje slabosti. U njenim redovima trenutno vladaju opšta konfuzija, neorganizovanost, rascepkanost, frustracija, razjedinjenost i pre svega podjednaka slabost svakog pojedinačnog aktera, ocenjuju sagovornici Kurira.
Krenulo trvenje
Okupljanje u utorak, 5. novembra, u Novom Sadu pretvorilo se u vandalizam ispred Gradske skupštine, umesto da bude odavanje pošte stradalima. To je bila i tačka u kojoj je krenulo trvenje u opoziciji i međusobno optuživanje. Ulje na vatru dolila je odluka parlamentarne opozicije da sledeći protest preseli u Beograd i zakaže ga tek za sredu, 13. novembar, nakon vikenda i praznika. To je donelo i njihove javne polemike o tome ko sme da određuje termin i mesto novog protesta, ko će ga organizovati i ko će odrediti kako će on izgledati.
Jednu od najoštrijih svađa započeo je Miran Pogačar, odbornik iz redova pokreta Bravo u novosadskoj skupštini, koji je javno upitao "ko je ovlastio centrale stranaka da bez bilo kakve konsultacije s pokretima, aktivistima i omladinom Novog Sada odlučuju o tome kada će, gde i kakav biti sledeći protest".
Lider Demokratske stranke Zoran Lutovac mu je odgovorio:
"Ja ne znam da li je Miran Pogačar taj od koga opozicija treba da traži bilo kakvu licencu. Mislim da sebi previše daje na značaju ", rekao je Lutovac.
Ambicija i frustracija
Programski direktor agencije Faktor plus Predrag Lacmanović kaže za Kurir da je uzrok konfuzije među opozicionim političarima to što ih ima mnogo, a niko od njih nema snagu da bude glavni menadžer.
"I to je njihova najveća slabost i otud i ova nesloga. Kao što smo videli u Novom Sadu, protesti deluju neorganizovano, haotično, ne zna se ko kome pripada, i deluje mi da opozicija nije sigurna da li da određene demonstrante pripiše sebi, odnosno da kažu da li su njihovi ili ne. Oprečna su mišljenja, jer prvo kažu da su neki ubačeni, a posle te iste brane od zatvaranja. Možda sebi nisu nejasni, ali jesu većem delu javnosti, i to dovodi do loše percepcije cele opozicije. Nisam siguran da su čak i oni građani koji su protivnici režima za ovakvu opoziciju, što je njen najveći minus", objašnjava Lacmanović, dodajući da će se konfuzija u redovima opozicije nastaviti.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković ocenjuje za Kurir da je opozicija potpuno dezorijentisana.
"Lutaju s teme na temu, od litijuma do nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Iznose kontradiktorne izjave. Ne zna se među njima ko pije, a ko plaća. Uneli su ogroman nivo konfuzije u sopstveno delovanje, ali i politički život. Ogromna buka i bes su odraz spoja ambicije i frustracije, što može veoma dugo da traje", smatra Stanković.
Kurir Politika
VIDEO