Govor predsednika Srbije Aleksandra Vučića na samitu Evropske političke zajednice u Budimpešti bio je od posebnog značaja za čvrsto pozicioniranje naše zemlje posle američkih izbora i tektonskih promena koje se tek očekuju na globalnom planu. Vučić je naznačio pravce u kojima bi bilo dobro pokrenuti važne procese i jasno objasnio zašto bi to bilo dobro za Evropu u najširem smislu, a ne samo za našu zemlju, ocenjuju sagovornici Kurira.
Ponuda
Bivši ambasador Vladislav Jovanović kaže da je ovo prvo izjašnjavanje Srbije u započetom procesu otopljavanja leda nakon američkih izbora.
"Vučić je uputio jasne poruke u trenutku kad svet prelazi iz jednog stanja, koje zapravo nestaje, u drugo, redovno stanje. Taj prelazak je teško do kraja predvideti. Neće biti ni lak ni jednostavan. To je pozadina koju je i predsednik imao u vidu kad je izložio naš stav i ukazao na perspektivu promena nabolje, ali istovremeno upozorio da se zadržavaju postojeći problemi, uključujući teškoću našeg kretanja ka EU. Zbog toga je ukazao na potrebu većeg prisustva političkog zdravog razuma da bi se situacija formalno započeta izborom novog predsednika Amerike kretala u pozitivnu pravcu. Evropa mora naći bolje mesto nego što ga je dosad imala. Dosad je išla za Amerikom, onom ratobornom, koja je do juče bila zvanična politika, a sada treba da se orijentiše na drugu poziciju, koja je antiratna i oslonjena na napore za traženje mira i uspostavljanje zdravih međunarodnih odnosa. Evropa je pred velikim zadacima i to je Vučić imao u vidu kad je predočavao teškoće i afirmisao naše principijelne stavove o nezavisnosti, vojnoj neutralnosti, samostalnosti i otvorenosti za saradnju sa svima", objašnjava Jovanović.
Političke odluke
Bivši diplomata Zoran Milivojević ocenjuje za Kurir da je Vučić u govoru pred evropskim liderima apelovao da su sada neophodne političke odluke.
"Prva poruka je da se svet menja i da Evropa mora hitno da uhvati korak s tim promenama ukoliko želi da ostane faktor na globalnoj sceni i zaokruži svoje interese. Druga stvar je da je potrebno razmišljati o miru, a ne o ratu. To je snažna poruka kad se ima u vidu da u Evropi trenutno dominiraju militarizacija i politika dobijanja rata, koja nije moguća. Treća poruka je da Evropa mora da se okrene geostrateškim i geopolitičkim interesima i, ukoliko želi da zaokruži svoju interesnu sferu na Zapadnom Balkanu, treba da donese odgovarajuće političke odluke. Dakle, da odustane od, kako je to rekao Vučić, birokratskih floskula koje slušamo od Solunskog samita 2003. o evropskoj perspektivi bez suštine. Trenutak je za političke odluke kakve su donete svojevremeno kod velikog proširenja 2004. i kasnije 2007. godine", smatra Milivojević.
Kurir.rs
VIDEO