Intervju nedelje

SEĆAM SE DOBRO TOG 12. MARTA KAD JE UBIJEN ĐINĐIĆ, BIO SAM U ŠOKU! Dragan Mićanović za Kurir o ulozi u seriji "Sablja"

Foto: This and That Productions

Jedan od najhvaljenijih glumaca svoje generacije nikad nije upoznao Zorana Đinđića, koga maestralno glumi u "Sablji", seriji nagrađenoj na Kanskom festivalu, ali je gledaocima više nego uspešno približio lik tragično nastradalog premijera i vrlo dobro pamti taj mart 2003. i osećaj koji je imao kad je čuo vest o atentatu

Glumac Dragan Mićanović je svom bogatom opusu dodao i ulogu premijera Zorana Đinđića u seriji "Sablja", koja se upravo prikazuje na Radio-televiziji Srbije. Kreatori ove TV priče Vladimir Tagić i Goran Stanković u ovom napetom trileru bave se ubistvom prvog demokratski izabranog premijera Srbije posle tek nešto više od dve godine njegovog mandata i situacijom u zemlji pre i nakon 12. marta 2003, kad je pokrenuta policijska akcija "Sablja".

Tek je emitovano tri epizode Foto: This and That Productions

Publika je kod nas, kao i uvek, podeljena oko toga ko je bio Đinđić. Jedan deo Srbije ga idealizuje, smatraju ga reformatorom koji nije uspeo da završi započeto, a drugi ga zovu čovekom stranih službi, maltene izdajnikom. Međutim, svi se slažu da je glavni glumac u "Sablji" bio pravi izbor za ovu ulogu. U razgovoru za Kurir Dragan Mićanović otkriva kakva sećanja ima na taj kobni 12. mart 2003. i zašto je imao poverenja u mlade autore, koji još nemaju snimljen ni svoj prvi film.

Svi pričaju u proteklih desetak dana o seriji "Sablja". Da li ste vi zadovoljni?

- Zadovoljan sam celokupnim procesom rada na seriji, počevši od temeljnih priprema, proba koje smo imali a onda i samim snimanjem. Znali smo da radimo nešto značajno, što će imati velikog odjeka u našem društvu, ali reakcije nakon prvih nekoliko epizoda su prevazišle sva moja očekivanja.

Opet, deo javnosti je podeljen oko same "Sablje"?

- Ovo je igrana dramska serija, gde autori imaju pravo na svoju filmsku istinu. Onu koju su oni odabrali za svoju priču, a mi glumci bili odabrani da igramo u njoj. Glumački ansambl nije bez razloga dobio jednu od najprestižnijih svetskih nagrada u Kanu i to je za ponos. U ovoj seriji je plejada fantastičnih glumaca iz Srbije i regiona.

Sa Zlatnom palmom iz Kana Foto: Damir Dervišagić

Koje sećanje imate na taj 12. mart 2003, gde ste bili kad su javili da je pucano na premijera Đinđića?

- Bio sam u svom rodnom kraju, u Loznici, u poseti majci kad je komšinica sva izbezumljena ušla u stan i vikala: "Ubiše nam premijera!" Bio je to veliki šok. Neverica da je tako nešto moguće u jednoj evropskoj zemlji na početku 21. veka.

Da li ste bili iznenađeni kad su vam ponudili ulogu Zorana Dinđića?

- Iznenadio sam se što su dva mlada reditelja imala tako jaku želju da se uhvate ukoštac sa ovom tragičnom temom iz naše skorašnje istorije. To me iznenadilo, ali i obradovalo. Sve ostalo vezano za moju ulogu nije bilo ništa neobično. Vlada Tagić i Goran Stanković, reditelji serije, poslali su mi scenario, nakon čitanja smo se vrlo brzo dogovorili da radimo zajedno. Imao sam potpuno poverenje u njih da će ovako delikatnoj temi pristupiti na pravi način, što se iz njihovog scenarija dalo i videti, i nisam se prevario.

Napravio je veliku ulogu Foto: Nemanja Nikolić

Kako je izgledao sam proces pripreme ove ulogu? Moj utisak je da kad zatvorim oči, kao da čujem Zorana Đinđića.

- Bilo mi je jasno iz scenarija šta se od mene očekuje, ali bilo mi je jako važno da pogledam što više materijala vezano za taj period i da preslušam govore, intervjue premijera Zorana Đinđića da bih, kako bismo mi glumci rekli, što bolje mogao da branim taj dramski lik. Nisam hteo ni da pravim imitaciji. Ipak, nisam želeo da se odreknem te mogućnosti prikazivanja Zorana, tog njegovog britkog, brzog uma u govoru i preciznosti njegovih rečenica. To nisam hteo da izostavim, tako da sam se trudio u tom malom segmentu da probam da ga približim sebi, a i gledaocima.

A najteže vam je bilo...?

- Više puta sam rekao da mi je najteže bilo snimati scene na lokaciji gde se taj zločin stvarno i desio.

Najteže je snimio ovu scenu Foto: Printscreen, Profimedia

Da li ste uopšte poznavali Đinđića, da li ste ga tokom karijere možda sreli na nekom festivalu ili posle predstave?

- Nisam, nažalost, imao priliku da upoznam premijera Đinđića. Jedanput smo se mimoišli nakon moje predstave na kojoj je on bio u gledalištu.

Najvažnije je biti i ostati čovek

Kratki film "Čovjek koji nije mogao šutjeti", nagrađen Zlatnom palmom u Kanu, u kojem imate malu, ali važnu ulogu, otvorio je 7. novembra festival Slobodna zona u Sava centru...
- Slobodna zona je jedan od najznačajnijih naših festivala i velika je čast da je kratki film "Čovjek koji nije mogao šutjeti" prikazan na njemu. Nažalost, nisam bio u mogućnosti da prisustvujem projekciji, ali sam video fotografije punog Sava centra i čuo da su reakcije bile fantastične. Film se bavi istinitim događajem otmice i zločina u Štrpcima 1993. godine. Ponosan što sam deo ovog filma, koji je potpuno zasluženo osvojio Zlatnu palmu u Kanu. Zapisao sam sebi, kao utisak: "Film, koji je u svojoj formi kratak ali posle koga još dugo lebdi suštinsko pitanje: Kako biti/ostati č(Č)ovek?"

 Igra još jednog tragičnog junaka naše istorije

This browser does not support the video element.

04:04
Dragan Mićanović o ulozi kneza Mihaila Izvor: Kurir